Haber

Son dakika… Putin’den NATO açıklaması: Yanıt vereceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliği konusunda bir açıklama yaptı.

NATO’nun genişlemesinin problem olduğunu söyleyen Rus lider; söz konusu genişlemenin tamamen ABD çıkarına olduğunu kaydetti. Putin, şunları ifade etti:

“NATO’nun genişlemesi suni karaktere sahip. Rusya’nın Finlandiya ve İsveç ile hiçbir sorunu yok. Bu nedenle NATO’ya girişleri acil bir tehdit oluşturmayacak.  

NATO askeri altyapısının bu ülkelere doğru genişletilmesine yanıt vereceğiz. NATO’nun küresel etkilerini arttırma planlarına karşı dikkatli olmalıyız.”

KREMLİN:YAKINDAN İZLEYECEĞİZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak için başvurma kararı almalarını değerlendirdi.

Rusya’nın Finlandiya ve İsveç’le herhangi bir sınır anlaşmazlığının bulunmadığına dikkati çeken Peskov, “Öte yandan, Ukrayna NATO’ya katılsaydı Rusya NATO üyesi bir devletle sınır anlaşmazlığı yaşayacaktı ve bu da tüm bölgede ciddi güvenlik tehlikeleri yaratırdı” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının olası sonuçlarının derinlemesine incelenmesi gerektiğini anlatan Peskov, “Finlandiya ve İsveç’n NATO’ya katılımının kıtamızdaki (Avrupa) güvenlik mimarisini güçlendireceğine veya iyileştireceğine ikna olmadık” dedi.

Peskov, söz konusu süreç nedeniyle endişe duyduklarını vurguladı: “Bu bizi endişelendiren bir konu. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının, mutlak suretle sağlanması gereken güvenliğimiz açısından ne tür sonuçları olacağını çok yakından izleyeceğiz.”

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu