Haber

Son Dakika! Rusya’nın Ukrayna işgali 16. günde de sürüyor! 11 Mart 2022 Rusya Ukrayna savaşında dakika dakika canlı gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal 16. gününe girdi. Rusya, Ukrayna’da sivillerin Rusya’ya tahliyesi için tek taraflı olarak her gün saat 10.00 itibarıyla insani yardım koridorları açacaklarını bildirdi. 

*Haberimiz yeni gelişmelerle ilgili anlık güncellenmektedir. Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen sayfayı yenileyin… 

RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ 16. GÜNÜNDE DAKİKA DAKİKA YENİ GELİŞMELER

MARIUPOL’DE TAHLİYELER BOMBA SESLERİYLE DEVAM EDİYOR

Mariupol ve banliyö köylerinden 10’dan fazla kişi tahliye edildi. Aralarında üç çocuğunda bulunduğu grup Donetsk’in güneyindeki köylere yerleştirildi.

ZELENSKİ: 100 BİNE YAKIN KİŞİYİ TAHLİYE ETTİK

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus ordusuyla savaşın devam ettiği kentlerinden son iki günde yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi. Zelenski, Telegram kanalında yayınladığı video mesajında, Ukrayna’daki sivillerin güvenli bölgelere tahliye süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sumi, Trostyanets, Krasnopillya, İrpin, Buça, Hostomel, İzyum kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirten Zelenski, “Gün içinde 40 binden fazla kişi, iki gün içinde ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik.” dedi.

RUS KUVVETLERİ KİEV’İN 15 KİLOMETRE YAKININA KADAR GELDİ

 ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Belarus’tan Ukrayna topraklarına giren ve başkent Kiev’in kuzeyinde çeşitli nedenlerle yavaşlayan Rus güçlerinin gün içinde şehrin 15 kilometre yakınına kadar geldiğini açıkladı. Bir grup gazeteciye Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan üst düzey Pentagon yetkilisi, “Kiev’in kuzeydoğusundan yaklaşan Rus kuvvetlerin ilerleyebildiklerini değerlendiriyoruz. Halen Gostomel yakınlarındalar ancak Kiev’e 5 kilometre daha yaklaştılar.” dedi.

RUSYA TEK TARAFLI OLARAK İNSANİ YARDIM KORİDORLARI AÇACAK

 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da sivillerin Rusya’ya tahliyesi için tek taraflı olarak her gün saat 10.00 itibarıyla insani yardım koridorları açacaklarını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, başkent Moskova’da Ukrayna’daki sivillerin tahliye süreci konusunda açıklamalarda bulundu. Mizintsev, “Rusya tarafına doğru tek taraflı olarak her gün saat 10.00 itibarıyla insani yardım koridorları açılacak. Diğer yönlerdeki koridorlar ise Ukrayna tarafı ile mutabık kalındığında açılacak.” dedi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu