Haber

Son Dakika! Tarih 1 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşında 6. gün! Dakika Dakika yeni gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna saldırısında 6. güne girildi. Rus ordusunun ülke içerisinde ilerleyişi devam ederken Kiev başta olmak üzere tüm kentlerde zor bir gece yaşandı. Çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden biri Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Harkov. Ukrayna Başkanlık Ofisi, Rus güçlerinin bir doğalgaz boru hattını patlattığını açıkladı.

*Haberimiz yeni gelişmelerle ilgili anlık güncellenmektedir. Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen sayfayı yenileyin… 

ERDOĞAN, LUKAŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile telefonda görüştü. Görüşmede, Belarus’taki Ukrayna ve Rusya heyetlerinin müzakereleri ele alındı.

BEYAZ SARAY: SAVAŞIN BİR PARÇASI OLMAYI PLANLAMIYORUZ

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna’da “uçuşa yasak bölge” kurmasının Rusya ile doğrudan çatışmaya girmek anlamına geleceğini ve böyle bir şeyi de planlamadıklarını açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna üzerinde “uçuşa yasak bölge” oluşturmayı planlayıp planlamadığı sorusunu yanıtladı.

Şu anda Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili her seçeneğin masada olduğunun altını çizen Psaki, şöyle konuştu:

“Ancak Başkan Joe Biden, Rusya ile savaşmaları için Ukrayna’ya asker göndermeyeceğini sürekli söylüyor. Uçuşa yasak bir bölge oluşturmak bunun korunmasını gerektirir, bu durumda da Amerikan askerinin bölgede görevlendirilmesi gerekir. Bu, Rusya ile doğrudan bir çatışma, belki de savaş olur. Biz bu savaşın bir parçası olmayı planlamıyoruz.”

KANADA’DAN RUSYA KARARI

Kanada, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamayı planlıyor.

ELON MUSK’IN EKİPMANLARI UKRAYNA’DA

Elon Musk’ın gönderdiği Starlink ekipmanları Ukrayna’ya ulaştı.

SIRBİSTAN: UKRAYNALI MÜLTECİLERİ ALMAYA HAZIRIZ

Sırbistan, Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalanları kabul etmeye hazır olduklarını duyurdu.

PENTAGON’DAN MONTRÖ AÇIKLAMASI

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Montrö Antlaşması’yla ilgili  açıklamalarda bulundu. Kirby, “Montrö’yü nasıl uygulayacağına Türkiye karar verir” dedi.

Kirby’nin açıklamaları şu şekilde:

“Polonyalı yetkililerle iletişim halindeyiz. Polonya’dan bir talep gelirse üzerimize düşenleri yaparız. Montrö sözleşmesinin nasıl uygulanacağına Türkiye karar verir. Ancak deniz alanında şunu biliyoruz. Karadeniz’de Rusya’nın çıkarma gemileri var. Bunları da kullandıklarını biliyoruz. Şu anda spesifik olarak şu oldu bu oldu diyemem. Ancak bildiğimiz bir şey var hala savaş unsurları var Karadeniz’de. Ukrayna’ya destek vermeyi sürdürüyoruz. Eminiz ki yardımlar gitmesi gereken yerlere gidiyor. Baltık’taki hava koruma görevi uzun süredir yaptığımız bir şey. Bahsettiğim gibi bazıları da donanmadan gelen uçaklar. Bu görevler devam ediyor. Burada gerilimi düşürmekle alakalı. Spesifik olarak NATO hava sahasını nasıl koruduğumuzu söylemek istemiyorum. Zaten gördünüz bazı hava unsurlarımızı. Partnerlerimizle yakın olarak çalışıyoruz ve bu ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.”

ABD’DEN BAYRAKTAR AÇIKLAMASI

ABD’li Senatör Marco Rubio: Ukrayna, Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava araçları ile Rusya’nın ikmal hatlarına büyük zarar verdi.

MOSKOVA BORSASI KAPALI KALACAK

Moskova Borsası 1 Mart’ta da işlemlere açılmayacak.

RUSYA’NIN 12 BM TEMSİLCİSİ ABD’DEN SINIR DIŞI EDİLDİ

 Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın BM misyonundaki 12 temsilcinin ABD’den sınır dışı edildiğini açıkladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: MONTRÖ HÜKÜMLERİ UYGULANIYOR

Montrö’nün hükümlerini uygulandığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri Boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Türkiye savaşın tarafı ise tasarruf Türkiye’dedir. Türkiye savaşın tarafı değilse, savaşa taraf ülkelerin gemilerini boğazdan geçirmeme yetkisi var. Savaş gemisi Karadeniz’deki üssüne geri dönüyorsa geçiş engellenmiyor. Biz Montrö hükümlerini uyguluyoruz. Montrö ne diyorsa bunu uyguladık, bundan sonra da bunu uygulayacağız. Bugüne kadar boğazlardan herhangi bir geçiş ve geçiş talebi olmadı” dedi. 

ABD’DEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mevlüt Çavuşoğlu’na Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’ni uygulamaya devam etmesinden ve Türkiye’nin Ukrayna savunmasına verdiği güçlü destek nedeniyle teşekkür etti.

TWITTER’DAN RUS MEDYASINA YENİ HAMLE

Sputnik ve RT gibi Rus medya kuruluşlarına ‘Rusya devletine bağlı medya’ etiketiyle kısıtlama getiren Twitter, kullanıcıların bu haberleri paylaşımların da görünürlüğünün azaltılacağını duyurdu. 

Twitter’dan yapılan açıklamada; Sputnik ve RT gibi haber sitelerinin Twitter hesaplarından paylaşılan tweetlerin bir başka kullanıcı tarafından paylaşılması durumunda da görünürlüğü azaltma yoluna gittiğini duyuruldu.

BEYAZ SARAY’DAN ‘NÜKLEER ALARM SEVİYESİ’ AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla sıcak bölgede, nükleer silahlar ve hipersonik füzeleri de kapsayan “caydırıcı güçlerin” özel savaş görevi durumuna geçirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Nükleer alarm seviyemizi değiştirmek için bir neden yok” dedi.

SHELL’DEN RUSYA AÇIKLAMASI

Shell, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Rusya’daki proje ve ortak girişimlerinden çıkacağını duyurdu.

ÇEKYA’DAN SBERBANK HAMLESİ

Çekya, Rusya merkezli Sberbank’ın lisansını iptal etmek için çalışmalara başladı. Günlük harcama limitleri bin kron (yaklaşık 40 euro) ile sınırlandırıldı.

UKRAYNA VE MOLDOVA AB ELETRİK ENERJİSİNE BAĞLANACAK

AB Komisyonu tarafından Ukrayna ve Moldova’nın en kısa sürede Avrupa elektrik şebekesine bağlanacağı bildirildi.

UKRAYNA: SİLAH BIRAKAN RUS ASKERLERİNE PARA VERİLECEK

Ukrayna Savunma Bakanlığı, silah bırakan Rus askerlerine af tanınıp para verileceğini açıkladı.

KİEV’DE SİREN SESLERİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yeniden siren sesleri yükseldi. 

RUSYA, “INTERPOL’DEN ÇIKARILSIN” TALEBİ

The Guardian: Ukrayna, Rusya’nın Interpol’den çıkarılmasını istedi.

UKRAYNA HEYETİ, KİEV’E DÖNÜYOR

Belarus sınırında Rus heyeti ile gerçekleştirilen müzakerenin sona ermesinin ardından Ukrayna heyeti, helikopterle Ukrayna’ya geri dönüyor. Belarus Savunma Bakanlığı’na ait bir helikopterle Kiev’e doğru yola çıktılar.

İSVİÇRE’DEN RUSYA’YA YAPTIRIM KARARI

 İsviçre, Rusya’ya Ukrayna işgali nedeniyle yaptırım uygulayacağını açıkladı.

FİNLANDİYA’DAN UKRAYNA’YA SİLAH TEDARİK ETME KARARI

Reuters’ın haberine göre, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Ukrayna’ya silah tedarik etmek için ‘tarihi’ bir karar aldı.

MACARİSTAN’DAN FLAŞ KARAR

Macaristan, ülkeyi güvende tutmak için Ukrayna’ya gidecek silahların topraklarından geçmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

KİEV’DE YENİDEN SİREN SESLERİ

 Ukrayna basınından alınan bilgilere göre, Kiev’de 2 güçlü patlama daha meydana geldi. Patlamaların ardından başkent Kiev’de yeniden siren sesleri duyulmaya başlandı. 

RUSYA- UKRAYNA GÖRÜŞMELERİ SONA ERDİ

Rusya- Ukrayna heyetleri arasındaki müzakere toplantısı sona erdi. Sınırdaki uzlaşma görüşmeleri, 6 saat sürdü.

Heyetler, istişare için kendi ülkelerine dönecek. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı’nın danışmanı Podolyak “Taraflar, belirli kararların ana hatlarının çizildiği bir dizi öncelikli konu belirledi. Bu kararların uygulama fırsatları elde etmesi için taraflar istişare için başkentlerine gidiyor. Taraflar yakın gelecekte ikinci bir müzakere turu düzenleme olasılığını tartıştı” ifadelerini kullandı. 

ZELENSKİY AB’YE KATILIM BAŞVURUSUNU İMZALADI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın AB’ye katılım başvuru belgesini imzaladı. Zelenskiy, “Bugün Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunu imzaladım. Gerçek olduğundan eminim” dedi. 

İNGİLTERE’DEN RUS GEMİLERİNE YASAK

İngiltere, Rus gemilerinin limanlarına erişimini yasaklama kararı aldı. İngiltere ayrıca tüm Rus bankalarının varlıklarını ‘günler içinde’ donduracak.

PUTİN’DEN YENİ KARARNAME

Rusya Devlet Başkanı Putin, Batı’nın dostane olmayan eylemleriyle bağlantılı olarak özel ekonomik önlemler hakkında bir kararname imzaladı. 

Putin, Rus vatandaşlarının döviz cinsinden dış kredi vermesini ve Rusya Federasyonu dışındaki banka hesaplarına döviz kredisi vermesini yasakladı.

RUS BASINI: MÜZAKERELER SONA ERDİ

Rus basını Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus sınırında gerçekleştirdiği müzakerelerin sona erdiğini duyurdu. 

BM DAİMİ TEMSİLCİSİNDEN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Kislitsa: Siz benim bu resmi açıklamamı dinlerken yanınızdaki insanların öldürüldüğünü düşünün. Daha büyük bir güç olabilmek için daha küçük olan bir komşusuna saldırı başlattı. Bu sizlere bir şeyleri hatırlatmıyor mu? İkinci dünya savaşının başlangıcıyla çok büyük benzerlikler var. Onların mentörlerinin 80 sene önce yaptıklarından esinleniyor. Savaş suçları insanların çektikleri acılar, biz buraya gelirken Rus ordusu Harkiv kentinde çok büyük saldırılar gerçekleşti. Masum siviller öldürüldü. Belarus sınırında müzakereler yapılıyorken hala bu saldırılar devam ediyor. Rusya, bütün askeri gücünü kullanıyor. Buralarda tamamen mesken olan bölgelerde konutlara hava saldırıları gerçekleştiriliyor. Rusya’nın füzeleri altyapıları hedef alıyor. 

SÖZCÜ KALIN’DAN KRİTİK GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Federasyonu Devlet Başkanının Dış Politika Başdanışmanı Yuri Uşakov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki savaş ve Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında yapılan müzakerelerde gelinen son nokta ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politika Başdanışmanı Yuri Uşakov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki savaş ve Rusya ile Ukrayna arasında yapılan müzakerelerde gelinen son nokta ele alındı. Diplomatik girişimlerin sonuç vermesi ve ateşkes müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasının, bölgenin barış ve istikrarı açısından önemine vurgu yapıldı. Çatışma ve gerginlik ortamının bir an önce sonlandırılması için ortak çabaların arttırılması hususunda mutabık kalındı.

BM GENEL KURULU UKRAYNA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

BM Genel Kurulu Ukrayna gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantının ardından BM Genel Sekreteri Guterres açıklama yaptı. 

Guterres: BM, Ukrayna’yı yalnız bırakmayacak, bu konuda güvence verdim. İnsani ihtiyaçları giderebilmek için çalışıyoruz. Tam taahhüt veriyoruz, bu öldürücü çatışmadan etkilenen herkese tam destek vereceğiz. 20 milyon ABD dolarını acil durum fonumuzdan hemen buraya tahsis ettik. Daha fazla kırılgan insanlara yardımcı olabilmek için bu insanlara bu parayı ayırdık.

BM’nin Ukrayna kriziyle ilgili çalışması için bir ekip atadık. Ülkenin içinden ve dışından personel desteğimizi artırıyoruz. Kendilerine sığınma arayan mülteciler var, BM personelinin korunması da son derece önemli. Burada güvenli ve hızlı bir şekilde insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm kırılgan gruplar için desteklerinizi artırın. Lütfen bu kan gölü son bulsun, her türlü müzakere desteği vermeye hazırız. Savaş, cevap değildir. Bu sadece insanların acı çekmesini ve yıkım getirir. 

KİEV’DEKİ TÜRKLER TRENLE TAHLİYE EDİLECEK

 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşayan Türklerin trenle tahliye edilebileceği açıklandı. Şehirde yaşayan Türkler, saat 19.00’da hareket edecek trenle Türkiye’ye getirilecek.

MACRON, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

 Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşerek acil ateşkes çağrısında bulundu. Macron, Putin’in Ukrayna’nın silahlardan arındırılmasını, Kırım’ın tanınmasını ve Ukrayna’nın bağımsız olmasını istediğini söyledi. 

BORRELL’DEN AÇIKLAMA

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Ukrayna’dan kaçmaya çalışan insanlar sığınacak yer arıyor. Ukrayna’nın pek çok mühimmat ihtiyacı var. Sağlıkla ilgili ihtiyaçları var, biz de diğer üye devletlerimizin dün açıkladıkları desteklere ek olarak daha fazla destek vereceğiz. Şu anda Rusya nükleer silahlarını teyakkuza geçirmiş durumda. Bizler de yaptırım paketlerimizi biraz daha güçlendireceğiz. Belarus rejimine karşı da. Belarus’u Rusya’nın nükleer üssü yapmayı planlıyorlar. Lavrov’u da yaptırım yapılan kişiler arasına karar verdik. Daha da fazlasını yapmamız gerekiyor dedik, bu kararları verdik. Moldova üzerinde de Rusya’nın baskısının artabileceğini düşünüyoruz”  dedi. 

ABRAMOVIC İDDİASI

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea’nin sahibi Roman Abramovic’in, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin çağrısı üzerine Rusya’yla barışçıl çözüm bulunması için devreye girdiği öne sürüldü.

İSPANYA SINIR ÜLKELERE DAHA FAZLA ASKER GÖNDERECEK

İspanya, Rusya’nın başka ülkelere olası saldırısını önlemek için Ukrayna sınırındaki ülkelere daha fazla asker göndereceğini bildirdi.

UKRAYNA’DAN AB’YE BİR ÇAĞRI DAHA

 Ukrayna Enerji Bakanı Avrupa’ya seslendi: “Ukrayna’nın enerji sistemi, Avrupa ile mümkün olan en kısa sürede senkronize edilmelidir.”

ALMANYA: AB’YE KATILIM BİRKAÇ AY İÇİNDE OLMAZ

 Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, “AB’ye katılım birkaç ay içinde olabilecek bir şey değil” dedi.

RUSYA MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

 Rusya Merkez Bankası, yaptırımlara ilişkin açıklamasında, “Rusya ekonomisi olağan olmayan durumla karşı karşıya. Swift’e alternatifimiz var. Yabancı bankalar da bağlanabilir” dedi. 

RUSYA’DAN HAVA SAHASI KARARI

Rusya hava sahasını, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Fransa dışında 23 ülkeye daha kapattı. Rusya, Avrupa ülkeleri ve Kanada dahil 36 ülkenin havayollarına Rusya’ya uçuş yasağı getirdi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Cenevre ziyaretini Avrupa’nın Rusya’ya hava sahasını kapatması nedeniyle iptal etti.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: BUNA BİR SON VERMEK GEREKİYORDU

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rusya askeri faaliyetleri başlatmadı, bitiriyor. Rejimin Kiev’deki askeri eylemleri ve Donbas sakinlerinin sistematik yıkımı 8 yıl sürdü. Bu savaş sırasında 14 binden fazla insan öldü, yüzlerce çocuk. Buna bir son vermek gerekiyordu. Kiev rejiminin Rusya’ya yönelik bitmek bilmeyen tehditlerine son vermek gerekiyordu. Rusya da bunu yapacaktır” denildi.

PUTIN’DEN YENİ AÇIKLAMA

Devlet televizyonunun aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Batı bir yalanlar imparatorluğu” açıklamasında bulundu.  Putin, “Sizi buraya ekonomi ve finansla alakalı sorunları konuşmak için davet ettim. Başbakan Mihail Vladimiroviç ile bu konuyu daha önce ele aldık. Yaptırımlardan bahsediyorum, Benim daha önce yalanlar imparatorluğu olarak adlandırdığım Batı toplumunun ülkemize karşı gerçekleştirmeye çalıştığı yaptırımlardan bahsediyorum” ifadelerini kullandı. 

“STRATEJİK HAVA MUHAREBE” ALARMINA GEÇTİLER

 Putin’in Rusya Stratejik füze birlikleri, Kuzey ve Pasifik filoları “stratejik hava muharebe” alarmına geçti.

YAPTIRIMLAR GENİŞLİYOR

ABD’li yetkili “Yaptırımların kapsamını genişletip enerjiyi de dahil edeceğiz. Yükselen enerji fiyatlarının Putin’e fayda sağlamasını istemiyoruz. ABD ve müttefikleri uzun vadede Rusya’nın lideri enerji tedarikçisi olma kapasitesini azaltma konusunda ortak çıkarak sahip. Stratejimiz Putin’in saldırıları devam ettiği müddetçe Rusya ekonomisinin gerilediğinden emin olmaya dayanıyor. ” dedi.

Ayrıca ABD, Rusya Merkez Bankası’nı da yaptırım kapsamına aldı.

ABD’DEN YENİ KARAR

 ABD, Belarus’un başkenti Minsk’teki faaliyetlerini durdurdu. ABD’li yetkili, “Belarus, Ukrayna’daki saldırgana (Rusya) yardım etmeye deavm ederse, sonuçlarıyla karşılaşacak” dedi. 

UKRAYNA İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN FLAŞ AÇIKLAMA

 Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskıy, “Saldırılar devam ediyor. İnanılmaz bir birlik içinde hareket ediyoruz. Kiev’de temel ihtiyaçları karşılamak için çalışmaları sürdürüyoruz. Çok başarılı hareket ediyoruz. Hızlı bir şekilde sorunların üzerine gidiyoruz” dedi.

“ÇOK FAZLA ESİR VAR, UZMANLARIMIZ ÇALIŞIYOR”

Monastırskıy, “Düşman çok beklenilmeyen hareketlere geçiyor ama bugün bizim silahlı kuvvetlerimizin yaptıkları gerçekten çok başarılı. Başkentimizi koruyor. Anlıyorum ki her gün her senaryo için hazırız. Birliklerimiz saldırılara karşı mücadele etmeye devam ediyor. 100 kadar özel birlik oluşturduk. Şu anda çok fazla kişi esir alındı, işgalciler tarafından. Onlarla bizim uzmanlarımız çalışıyor. Şu anda şehir üzerinde kontrol elimizde” diye konuştu.

AB’DEN UKRAYNA İÇİN ÜYELİK AÇIKLAMASI

 AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Ukrayna’nın AB üyeliği konusu gündemde değil” dedi.

RUSYA’DAN YENİ NÜKLEER AÇIKLAMASI

 Rusya yaptığı yeni açıklamada “Nükleer caydırıcılık gücü birimi devreye görevde. Putin’in emri uygulanmaya başlandı” denildi.

RUSYA-UKRAYNA MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

 Rusya ile Ukrayna arasında müzakereler başladı. Heyetler toplantısı, Pripyat Nehri kıyısında Ukrayna sınırına yakın bir yerde gerçekleşiyor. 

Son Dakika! Tarih 1 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşında 6. gün! Dakika Dakika yeni gelişmeler - Resim : 5

Son Dakika! Tarih 1 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşında 6. gün! Dakika Dakika yeni gelişmeler - Resim : 6

UKRAYNA’YA SİLAH TEDARİĞİ TEHLİKELİ VE İSTİKRARI BOZAR

Kremlin’den yapılan açıklamada “Ukrayna’ya silah tedariği tehlikeli ve istikrarı bozar. Rus ordusunun birincili görevi sivil nüfusu korumaktır. Ukrayna’ya silah gönderen AB ülkeleri Rusya’ya karşı düşmanlık modasına katıldı “denildi.

HARKOV’A YENİ SALDIRI

Ukrayna’nın Harkov kentinde yeni bir roket saldırısı gerçekleştirildi. Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Harkov’daki saldırıda hedef gözetilmediği belirtildi. 

GOOGLE HARİTALAR’DAN KARAR

Ukraynalıları korumak için Google Haritalar bazı özelliklerini devre dışı bıraktı. Bu yolla, Rus askerlerin bilmedikleri ülkede yönlerini bulamaması amaçlanıyor.

BM’DEN SON DURUMA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından 422 bin mültecinin komşu ülkelere geçtiğini, 102 sivilin öldüğünü bildirdi.

NATO’DAN YENİ AÇIKLAMA

 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “NATO müttefikleri hava savunma füzeleri, anti tank silahları ve insani ve mali yardımlarla Ukrayna’ya desteklerini artırdı” dedi. 

KİEV ÇEVRESİNDE RUS TANKLARI

Kiev çevresinde Rus tanklarının ilerleyişine dair görüntüler gelmeye devam ediyor. Görüntülerden birinde bir evin içinden çekilen görüntüde, tankların geçişi sırasında bir patlama sesi duyuldu. 

ZELENSKİY’DEN YENİ AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Aday olduğumda her birimizin Cumhurbaşkanı olduğunu söyledim. Çünkü hepimiz devletimizden sorumluyuz. Güzel Ukrayna’mız için. Ve şimdi her birimiz birer savaşçıyız. Ve her birimizin kazanacağından eminim. Zafer Ukrayna’nın olsun” dedi. 

UKRAYNA HEYETİNİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Ukrayna heyetindeki isimler açıklandı: Heyette iktidardaki Halkın Hizmetkarı grubunun Başkanı David Arakhamia, Ukrayna Savunma Bakanı Aleksiy Reznikov, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Podolyak, Ukrayna Delegasyonu Üçlü Temas Grubu Birinci Başkan Yardımcısı Andriy Kostin, Milletvekili Rüstem Ömerov ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Toçitskiy bulunuyor

10 RUS SAVAŞ UÇAĞI HARKOV’A İLERLİYOR

Ukrayna basını: Rusya’nın Belgorod kentinden Harkov’a 10 Rus uçağı geliyor. Herkese sığınaklara gidin uyarısı yapıldı. 

RUS ORDUSU ADIM ADIM KİEV’DE

Rus zırhlı araçlarının bir kısmı Makarov’a doğru ilerliyor. Bir sürü yakıt kamyonu var. Akaryakıta dokunmamaları için akaryakıt kamyonlarından sivillere ateş edildiği öne sürülüyor

UKRAYNA: 5 BİN 300 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

 Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, ülkesine saldıran Rus güçlerinin, yaklaşık 5 bin 300 asker kaybettiğini açıkladı.

ÇİN’DEN RUSYA’YA YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarını değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı, “Çin, sorunların çözümü için yaptırımların kullanılmasını onaylamıyor” denildi.

BATI’DAN UKRAYNA’YA SİLAH DESTEĞİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri: Uzun zamandır beklenen konvoy Harkov’a ulaştı. Tanksavar silahları,
Stinger MANPAD’lerini tedarik ettik

Son Dakika! Tarih 1 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşında 6. gün! Dakika Dakika yeni gelişmeler - Resim : 9

“RUSYA UKRAYNA SEMALARININ TAMAMINDA HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ KAZANDI”

 Rusya Savunma Bakanlığı: Rusya Ukrayna semalarının tamamında hava üstünlüğünü kazandı

UKRAYNA’DA 2 ŞEHİRDE DAHA HAVA ALARMI

 Ukrayna’ya bağlı Vinnitsa ve Çerkassi şehrinde hava alarmı uyarısı yapıldı. 

BAKAN AKAR, MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeler ele alındı.

“RUS ASKERLERİ ZAPORİJYA NÜKLEER TESİSİNİN ÇEVRESİNİ ALDI”

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Berdyansk ve Enerhodar kentleri kontrolümüz altında. Rus askerleri Zaporijya Nükleer tesisinin çevresini aldı. Rus Silahlı Kuvvetleri operasyonun başından bu yana Ukrayna’daki 1114 askeri altyapı tesisini vurdu” denildi. 

RUSYA’DAN MÜZAKERE AÇIKLAMASI

Rusya’nın müzakere heyetinin başkanı Medinskiy, müzakerelerin Türkiye saatiyle 12:00’de başlayacağını duyurdu. Medinskiy açıklamasında “Ukrayna ile mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varmak istiyoruz.” dedi.

RUSYA’DAN İHRACATÇILARIYLA İLGİLİ FLAŞ KARAR

Rusya Maliye Bakanlığı, 28 Şubat’tan itibaren ihracatçılara tüm dış ticaret anlaşmaları kapsamında döviz kazançlarının %80’inini satma zorunluluğu getirdi.

RUSYA MERKEZ BANKASI’NDAN FAİZ KARARI

 Rusya Merkez Bankası faizin yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarıldığını açıkladı. 

PUTİN’İN AVUSTRALYA’YA GİRİŞİ YASAKLANDI

 Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sorumlu tutukları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine ülkeye giriş yasağı kararı aldıklarını açıkladı.

“DONBAS’TA GENEL SEFERBERLİK ASKIYA ALINDI”

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Denis Puşilin, Donbass bölgesinde ilan edilen genel seferberliğin müzakereler öncesi askıya alındığını duyurdu.

KİEV’DE MARKET VE TOPLU TAŞIMA AÇILIYOR

Kiev’de 36 saattir süren sokağa çıkma yasağı sona erdi.  Bakkallar ve toplu taşıma 08:00’den itibaren açılacak. Metro trenleri normalden çok daha az sıklıkta çalışacak. 

Yapılan açıklamada “Genel olarak gece barışçıl geçti, sabotaj ve keşif gruplarıyla birkaç çarpışma oldu, ancak şehir savunmaya daha hazırlıklıydı. Bu nedenle, saat 08:00’den sonra Kiev sokaklarında ortaya çıkan tahkimatları, tank karşıtı kirpileri ve diğer tahkimatları göreceksiniz.” denildi.

RUS BASINI: UKRAYNA HEYETİ BELARUS’TA

 Rus basını: Rusya ile görüşecek Ukrayna heyeti Belarus’a ulaştı.

RUS VE UKRAYNA HEYETİNİN TOPLANTI YAPACAĞI SALON
RUS VE UKRAYNA HEYETİNİN TOPLANTI YAPACAĞI SALON

FRANSA’DAN YABANCI LEJYON SAVAŞÇILARI UKRAYNA’YA GİDİYOR

 Ukrayna Basını: Fransa’dan yabancı lejyon savaşçılarının Ukrayna’ya inmesi bekleniyor.

KİEV’DE HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ DEVREDE

 Ukrayna’ya ait haber ajansı UNIAN, Kiev’de Lukyanovka hava savunma sisteminin devreye girdiğini duyurdu.

UKRAYNA, RUS ASKERLERİNİN YAKINLARI İÇİN ÖZEL TELEFON HATTI KURULDU

BM Güvenlik Konseyinde Ukrayna konusunda BM Genel Kurulu’nda olağanüstü oturum yapılması tasarısının geçmesinin ardından konuştu.

Tasarıya evet oyu veren üyelere teşekkür eden Ukrayna Daimi Temsilcisi, Rusya’nın ülkesinde sivil yerleşim yerlerini hedef almaya devam ettiğini belirterek “Rusya Devlet Başkanı’nın en son nükleer şantaja başvurması da son derece endişe vericidir ve dünya, bu tehdidi çok ciddiye almalıdır.” dedi.
Kyslytsya, Ukrayna ordusunun Ruslara karşı büyük mücadele verdiğini belirterek dün itibarıyla 4 bin 300’e yakın Rus askerinin öldürüldüğünü, 200’e yakın askerin esir alındığını kaydetti. “Hiçbir aile bunu yaşamamalı” diyen Kyslytsya, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundaki yakınlarının durumunu öğrenmek isteyen aileler için de özel telefon hattı oluşturulduğunu açıkladı. Kyslytsya, söz konusu telefon hattının numarasını üyelere dağıtarak “Çocukların durumunu sormak, Ukrayna’dan geri almak ve (cenazeleri) onurlu bir şekilde defnetmek isteyen Rus ailelerinin arayabileceği telefon numaraları bunlar.” dedi.

BIDEN, AB’Lİ MÜTTEFİKLERİYLE GÖRÜŞECEK

Biden bugün TSİ 19:15’te AB’li müttefiklerle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve Ukrayna konusunda telefon görüşmesi yapacak.

KİEV’DE PATLAMA SESLERİ

 Kiev’deki patlama sesleri Rusya-Ukrayna savaşının 5. gününde de devam ediyor. 

RUS RUBLESİ ÇÖKTÜ

 Rus rublesi yaptırımların da etkisiyle yeni haftaya dolar karşısında yüzde 40 değer kaybıyla başladı.

PUTİN’DEN NÜKLEER TEHDİT

Rusya ve Ukrayna heyetlerinin Belarus’un Gomel şehrinde müzakere masasına oturacağı haberlerinin geldiği dakikalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı’na dikkat çeken bir talimat verdi.  Putin, ‘NATO ülkelerinden gelen saldırgan açıklamaların ardından orduya, nükleer caydırıcı güçleri yüksek alarma geçirme emri verdiği’ açıklandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu