Haber

Son dakika! Tarih 5 Mart 2022! Rusya-Ukrayna savaşında 10. gün dakika dakika tüm gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırılarda 10. güne girildi. Dün özellikle Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmaların yaşattığı endişeli bir gün geride kalırken, sıcak çatışmalar ve Rus bombardımanı da sürdü. Putin dünkü açıklamasında, komşu ülkelere ‘normalleşme’ çağrısı yaparken, Ukrayna konusundaki görüşlerinden ise taviz vermedi. Ukrayna cephesi de Rusya’nın talepleri nedeniyle müzakerelerin çok zor geçeceğinin ancak süreceğinin mesajını verdi. Gelen son habere göre Ukrayna’da insani koridor için ateşkes kararı alındı. 

Peki, Rusya’nın Ukrayna saldırılarında son durum ne, şehirlerde neler oluyor? İşte dakika dakika Ukrayna’da son durum…

RUSYA’DAN YENİ AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kari çevresindeki kuşatma küçülüyor. Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’nın askeri altyapısına saldırmaya devam ediyor” denildi.

MARIUPOL BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ATEŞKES AÇIKLAMASI

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, insani yardım koridoru organizasyonu ile ilgili durumu şu sözlerle dile getirdi: “Şimdi, insani “yeşil” koridorun açılmasının zamanı ve Mariupol için sessizlik rejiminin başlangıcı belirleniyor. Bu, kentin kritik altyapısının (elektrik, su ve mobil iletişim) restorasyonuna izin verecek.”

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boynçenko, insani koridorun şehre yiyecek ve ilaç sağlama fırsatı sağlayacağını söyledi.

KREMLİN SÖZCÜSÜ DMİTRİY PESKOV: UKRAYNA TOPRAKLARINI PARÇALARA BÖLMEYİ HEDEFLEMİYORUZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ukrayna 2014 darbesinden sonra Nazi ideolojisinden etkilenmeye başladı. Onu bu ideolojiden kurtarmak istiyoruz. Ayrıca Ukrayna’da NATO altyapısının varlığının artması, Rusya’nın güvenliğini doğrudan tehdit ediyor. Ukrayna topraklarını parçalara bölmeyi hedeflemiyoruz, ancak kendi güvenliğimizin garantilerini sağlamaya çalışıyoruz. Rusya Avrupa’daki güvenlik dengesinin değiştirilmesini sağlamaya çalışıyor ve NATO üyesi ülkeler tarafından Ukrayna’ya silah tedarik edilmemesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi. 

ATEŞKES KARARI!

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorlar açıldı. Saat 10:00’dan itibaren ateşkes uygulanacak. İnsani koridorlar ve çıkış yolları Ukrayna ile mutabakat içinde oluşturuldu” denildi. 

Açıklamada, “Rus ordusu Ukrayna genelinde sessizlik rejimine geçecek” denildi. 

MARIUPOL’DA HALK AVM YAĞMALADI

 Kuşatma altındaki Mariupol’da halk AVM yağmaladı. 

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Savaşın dokuz günü boyunca, Ukrayna hava savunması en az 39 Rus uçağını ve 40 helikopterini imha etti. Dün Rusya Su-25 tipi 3 saldırı uçağını kaybetti. İkisi Çernigov bölgesinde, diğeri Donetsk bölgesindeki Volnovaha yakınlarında vuruldu. Dün Rusya’ya ait 3 helikopter düşürüldü.

“1.2 MİLYON KİŞİ UKRAYNA’YI TERK ETTİ”

 BM: Savaşın başlangıcından bu yana 1,2 milyon kişi Ukrayna’yı terk etti

UKRAYNA BAŞBAKANI’NDAN ÇAĞRI

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırısının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve Avrupa Birliği (AB) müfettişlerini santralde görevlendirmeleri yönünde çağrıda bulundu.

BREZİLYA’DAN UKRAYNALILARA İNSANİ VİZE

Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, Ukraynalılara istemeleri halinde insani vize verilmesini içeren emri imzaladı. Ukraynalılar bu vizeyle 180 gün içinde 90 Brezilya’da kalabilecek. Başvuru için son tarih 31 Ağustos olarak açıklandı. Başvurup vizeyi alanlar dilemeleri halinde vize süresi sonunda 2 yıla kadar geçici oturma izni için de başvuru yapabilecek. Bu izni alanlar da daha sonra daimi oturma izni için başvurabilecek. 

RUSYA VE BELARUSLU SPORCULARA ŞOK!

Uluslararası Cimnastik Federasyonu, Rusya ve Belarus sporcularını 10 Mart’ta başlayacak Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’ndan men etti.

UKRAYNA’NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Caa2″e düşürdü. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının Ukrayna’nın borcunu ödeme kabiliyetini zedeleyeceği belirtilen açıklamada, savaşın Ukrayna’nın üretim kapasitesinde hasar yaratması nedeniyle ekonomik ve mali gücü üzerinde ciddi etki yaratacağı ifade edildi.

İTALYA RUS MİLYARDERİN YATINA EL KOYDU

İtalya, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sebebiyle Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde, Rusya’nın en zengin iş adamlarından Aleksey Mordaşov’a ait 65 milyon euro’luk lüks yata el koydu.

MEKSİKA UKRAYNA’YA SİLAH GÖNDERMEYECEK

Ukrayna Parlamentosunun silah desteğine olumsuz yanıt veren Meksika, sadece insani yardımda bulunacağını bildirdi.

Ulusal Saray’daki günlük basın toplantısında konuşan Andres Manuel Lopez Obrador, Rusya-Ukrayna savaşında çözümün diplomasiden geçtiğini savunarak “Biz hiçbir yere silah göndermiyoruz, biz barışçılız. Vatandaşlara koruma ve insani yardım yapılacak.” ifadelerini kullandı.

SKY NEWS’E ATEŞ AÇILDI

 Kiev’e giden Sky News ekibine Rus sabotaj grubu tarafından ateş açıldı. O anlar kameralara da yansıdı.

 

ZELENSKI: BURADAYIM KAÇMADIM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kievde’n ayrıldığı iddialarına sosyal medya hesabından paylaştığı video ile cevap verdi.

TUNUS’TAN ÇAĞRI

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, Ukrayna’da yaşanan krizin en ideal çözümünün diyalog ve müzakere yolu olduğunu belirtti.

HACKER’LAR RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

Ukrayna’da hükümetin siber güvenlik yetkilileri, dünyanın dört bir yanından binlerce gönüllü hacker ve IT uzmanının Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir araya geldiği ve Rus organizasyonlarına siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

CNN’DEN FLAŞ KARAR

ABD Merkezli yayın kuruluşları CNN ve Bloomberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşa ilişkin “sahte bilgi yayanlara” 15 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi onaylamasının ardından Rusya’daki faaliyetleri askıya aldıklarını duyurdu.

HARRIS GELİYOR

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 9-11 Mart tarihlerinde Rusya-Ukrayna savaşını ve ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği desteği görüşmek üzere Polonya ve Romanya’ya gidecek.

Açıklamada, “Harris’in ziyareti, Rus saldırısı karşısında NATO ittifakının birliği ve gücünün, ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği desteğin bir göstergesi olacaktır. Ayrıca bu ziyaret ile Ukrayna halkına destek olmak için sarf edilen kolektif çabalar da vurgulanacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da 6-11 Mart tarihleri arasında İngiltere, Letonya, Almanya ve Polonya’yı ziyaret ederek Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilgili temaslarda bulunacak.

“SIZINTI YOK”

ABD Enerji Bakanlığı yetkilileri, sensörlerin Zaporojia Nükleer Santrali’nden radyasyon sızıntısı göstermediğini açıkladı.  

SAVAŞTAN KAÇANLARIN SAYISI ARTIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sürerken ülkeden ayrıldıktan sonra Polonya’ya gelen Ukraynalı siviller, Medyka bölgesindeki sınır kapısında. Ülkeden ayrılan kişi sayısı 1 milyonu aştı.

ZELENSKI’DEN NATO’YA VERYANSIN

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski “Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” dedi.

KULBAKİO HAVAALANI GERİ ALINDI

Ukrayna’da Nikolaev yakınlarındaki Kulbakino Havaalanı, Ukrayna askerlerinin operasyonlarının ardından Ruslardan geri alındı. Operasyonun ardından Rus askerlerinin havaalanında büyük kayıplar verdiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna askerleri tarafından Rusların elinden alınan havaalanına yeniden Ukrayna bayrağı çekildi.

310 TÜRK VATANDAŞI DAHA YOLA ÇIKTI

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan 310 Türk vatandaşın daha yola çıktığını, toplam tahliyenin 11 bin 24 kişi olduğunu açıkladı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu