Haber

Son Dakika! Tarih 9 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşının 14. günü! Rus bombardımanı devam ediyor! İşte dakika dakika canlı olarak yeni gelişmeler

Ukrayna’da ilan edilen geçici ateşkes kapsamında başkent Kiev dahil 5 şehirden sivillerin tahliyesi sürüyor.

Moskova saati ile 10.00 itibarıyla yürürlüğe giren ateşkes kapsamında sivillerin Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinden daha güvenli bölgelere tahliyesi, Rus güçlerin belirli aralıklarla ateşkesi ihlal etmesine ve kar yağışının neden olduğu zorluklara rağmen devam ediyor.

*Haberimiz yeni gelişmelerle ilgili anlık güncellenmektedir. Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen sayfayı yenileyin… 

İŞTE DAKİKA DAKİKA RUSYA UKRAYNA SAVAŞININ 14. GÜNÜ

AVRUPA’DAN ‘GAZ STOKU’ AÇIKLAMASI

Avrupa Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, “Çok fazla sıvılaştırılmış doğalgaz satın aldık, yıl sonuna kadar Rus gazına bağımlı olmayacağız” dedi.  

ÇERNOBİL AÇIKLAMASI

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Podolyak, “Çernobil’de şu an neler olup bittiği ve bölgeye yönelik nasıl bir tehlike olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Durum son derece tehlikeli” dedi. 

ATEŞKES BAŞLADI

 Ukrayna’da başkent Kiev dahil 5 şehirden sivillerin tahliyesi için ilan edilen geçici ateşkes başladı.

TÜRKİYE’NİN KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

 Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “Kıymetli Vatandaşlarımız, Halen Kiev’de bulunup da ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın, güvenlikleri için azami düzeyde tedbir almak suretiyle sokağa çıkma yasağı başlamadan Büyükelçiliğimize gelmeleri gerekmektedir.” denildi.

RUSYA’DAN “UKRAYNA DONBAS’A SALDIRACAK” İDDİASI! BELGELER ORTAYA ÇIKTI

 Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’nın Mart 2022’de Donbas’a saldırmaya hazırlandığını doğrulayan gizli belgeler bulduk. Donbas’a saldırı operasyonunun planlanması ve hazırlığına ABD ve NATO’nun ne derece dahil olduğu henüz bilinmiyor.

ukrayna rusya savaşı

ukrayna rusya savaşı

İNGİLTERE’DEN ‘UKRAYNA HAVA SAVUNMASI’ AÇIKLAMASI

İngiltere Savunma İstihbaratı biriminden yapılan açıklamada, “Ukrayna hava savunması, Rusya’nın modern savaş uçakları karşısında önemli başarı elde etti. Rus güçleri Kiev’in kuzeyindeki çatışmalarda önemli atılım yapamadı” denildi. 

RUS UÇAKLARI ALIKOYULABİLECEK

İngiltere Rusya’nın havacılık sektörünü hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. Rus uçakları alıkoyulabilecek, havacılık ya da uzay araçları ile ilgili ürünlerin Rusya’ya satılmasını engellenebilecek

RUS DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE’YE GELİYOR

 Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukraynalı mevkidaşıyla görüşmek üzere bugün Türkiye’ye gelecek. 

UKRAYNA LİMANLARINDAKİ TÜRK GEMİLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

 Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Ukrayna limanlarında bekleyen; Türk bayraklı/sahipli 23 gemideki 83 denizcimiz tahliye edildi. Tahliye talebi olan diğer personel için Dışişleri Bakanlığımız koordinesinde çalışmalar yürütülmektedir. Rus limanlarında yük operasyonları Azak denizi limanları hariç devam etmektedir.” denildi.

SUMI’DE ÖLENLERİN SAYISI 22’YE ULAŞTI

 Rus ordusunun dün Ukrayna’nın Sumi şehrine düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısı 22’ye çıktı.

HAVA DURUMU

ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRALİ VERİ SİSTEMLERİNİN İLETİŞİMİ KESİLDİ

 Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Çernobil Nükleer Santralinin veri sistemleriyle iletişimin kesildiğini duyurdu. Santral artık BM gözlemcilerine veri iletmiyor. Kurum tesiste Rus koruması altında çalışan Ukraynalı personel için endişe duyduğunu belirtiyor.

FITCH RATINGS, RUSYA’NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın kredi notunu “B”den “C”ye düşürdü

SUMI’DA TAHLİYELER SONA ERDİ

Sumı’dan tahliye operasyonu başarıyla sona erdi. 5 bin kişi otobüsle, bin kişi özel araçlarıyla şehri terk edip Poltava’ya ulaştı.

ABD’DEN POLONYA’YA SAVAŞ UÇAĞI YANITI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Polonya’nın uçaklarını Ukrayna’ya gönderilmek üzere ABD’nin emrine verme görüşünün NATO’da endişelere neden olduğu ve bu teklifin makul olmadığını açıkladı.

ABD’DEN MONTRÖ AÇIKLAMASI

 ABD Dışişleri Müsteşarı Nuland, Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi çerçevesinde savaş gemilerinin Karadeniz’e geçmesini engelleyerek, güçlü adımlar attığını söyledi.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu