Finans

S&P, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunun “B+”, mahallî para ünitesi cinsinden kredi notunun ise “BB-” olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise “durağan” olduğu kaydedilen açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın Türkiye iktisadının 2020’de kredi teşvikinin tesiriyle yüzde 0,9 büyüdüğünün iddia edildiği belirtildi.

S&P, temmuz ayında yaptığı iddialarda Türkiye iktisadının 2020’de yüzde 3,3 daralacağı varsayımında bulundu.

Türkiye iktisadının büyümesine ait kestirimde değerli bir üst taraflı revizyon yapıldığına işaret edilen açıklamada, Kovid-19 salgınına karşın, Çin, Mısır ve Vietnam’ın dışında, Türkiye iktisadının geçen yıl büyüme kaydedecek bir öteki kıymetli gelişen piyasa iktisadı olduğuna inanıldığı aktarıldı.

Açıklamada, para siyasetini sıkılaştırma tarafında alınan son kararların daha konvansiyonel bir siyasete dönüşün sinyalini verirken, Türkiye’nin 2020 sonunda GSYH’nin yüzde 35’ini oluşturarak “ılımlı” kalan net kamu borcunun da hareket alanı bıraktığı söz edildi.

Türkiye iktisadının, enflasyon düşerken ve cari açık azalırken, toparlanmaya devam etmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, kısa vadede ülkenin ekonomik büyümesinin dış ortama ve Türkiye’deki aşı uygulamasına bağlı olacağının düşünüldüğü aktarıldı.

‘Para siyaseti değerli ölçüde değişti’

Açıklamada, Türkiye’nin para siyasetinin 2020 sonlarına yanlışsız kıymetli ölçüde değiştiğine dikkat çekilerek, son periyotta atılan adımların devam etmesi halinde yüksek kalan enflasyonun denetim altına alınmasına yardımcı olacağı söz edildi.

Türkiye iktisadına ait varsayımlara de yer verilen açıklamada, iktisadın bu yıl yüzde 3,6, 2022’de yüzde 3,5, 2023’te yüzde 3,3 ve 2024’te yüzde 3,3 büyüyeceği öngörüldü.

Ülkedeki işsizlik oranın ise 2021’de yüzde 13,4, 2022’de yüzde 12, 2023’te yüzde 11,2 ve 2024’te yüzde 11,2 olacağı varsayım edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 12,5, 2022’de 8,7, 2023’te yüzde 8 ve 2024’te yüzde 8 olacağı öngörüldü.

Öte yandan S&P, Azerbaycan’ın kredi görünümünü de “negatif”ten “durağan”a çevirdi ve ülkenin döviz ile mahallî para ünitesi cinsinden kredi notunu “BB+/B” olarak teyit etti.

Ülkenin kredi görünümünün “durağan”a çevrilmesinin, Azerbaycan ve Ermenistan ortasındaki ateşkesle savaşa bağlı güvenlik, finans kesimi ve ödemeler istikrarı risklerinin azalmasının temelini oluşturacağı beklentisini yansıttığı anlatıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: