Ekonomi

STAR Rafineri, üretim gayelerini aştı!

Kovid-19 salgını tüm dünyayı sarsarken pandemi şartlarına süratli adapte olan STAR Rafineri’nin 2020 yılına ait sonuçları açıklandı. Faal üretim optimizasyonu ve operasyonel esnekliği sayesinde kapasitesinin üzerinde üretim yapan STAR Rafineri’nin geçtiğimiz yıl işlediği ham petrol ölçüsü 10,5 milyon tona ulaştı.

Türkiye’nin en büyük direkt dış yatırımcısı SOCAR Türkiye’nin iştiraki STAR Rafineri, 2020’de pandemiye karşın rekor sayılara imza attı. Dizayn petrol sürece kapasitesi 10 milyon ton ham petrol olan STAR Rafineri; üretim planını değişen şartlara süratle adapte ederek bu ölçüsü 10,5 milyon tona çıkardı. 2020 yılında yaklaşık 10,3 milyon tonluk satış gerçekleştiren STAR Rafineri, bu satışların yaklaşık %70’ini iç pazara yaparak, Türkiye iktisadına öngörülen katkıyı da sağlamış oldu.

STAR Rafineri’nin yüksek performansıyla üretim ve sürdürülebilirlik açısından kesime inanç verdiğini tabir eden SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Ünitesi Lideri Anar Mammadov, “Petkim’in hammaddesi naftanın tedarikinin yanı sıra iç piyasaya yaptığımız satışlarla Türkiye’nin cari açığının azalmasına kıymetli bir katkı sağladık. STAR Rafineri’de sahip olduğumuz ileri teknoloji, Petkim’e entegre yapımız, dijital dönüşüme elverişli modelimiz, faal üretim planlama ve optimizasyon süreçlerimiz sonucunda bu inanılmaz devri muvaffakiyetle yönettik. Pandemi nedeniyle talebi azalan jet yakıtı üretim kapasitemizi süratle motorine dönüştürüp kesintisiz üretime devam edebildik. Bilhassa 2020’nin ikinci yarısından itibaren aylık bazda %100’ü aşan kapasitelerle üretim yaparak dizayn kapasitesi 10 milyon ton olan rafinerimizin ham petrol sürece hacmini 10,5 milyon tona çıkardık. Bize gurur veren bu üstün performansa ulaşmamızı sağlayan, her biri kendi alanında uzman ve uzman olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

100’DEN FAZLA FARKLI PETROL ÇEŞİDİNİ İŞLEYEBİLİYOR

2020’de petrol fiyatlarındaki gerilemenin tesiriyle rafineri marjlarının da düşük seyrettiğine dikkat çeken Mammadov, “6,3 milyar dolarlık kıymetiyle Türkiye’de gerçek dalın tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, bu şiddetli yılda, 250 milyon doların üzerinde bir kredi geri ödemesi gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra rafinerimizin depolama kapasitesi ve operasyonel esnekliğini artıracak yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Bu kapsamda, yaklaşık 45 milyon dolarlık yatırım bütçesine sahip olan ‘Rafinerinin Esnekliğinin, İşletilebilirliğinin ve Karlılığının Güzelleştirilmesi Projesi’ni (IFOP) bu yıl devreye alacağız. IFOP Projesi ile birlikte toplamda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım bedeli bulunan ve birden fazla ek depolama kapasitesi ile ilgili olan yeni yatırımlarımızı da 2022 yılında tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Faaliyetlerine başladıktan bir yıl sonra üretimden satışları ile İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2019 yılı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesine 5’inci sıradan giriş yapan STAR Rafineri, gelişmiş konfigürasyonu sayesinde 100’den fazla petrol çeşidini işleyebilme kabiliyetine sahip. Türkiye’de üretilen ham petrolü işleyen iki kuruluştan biri olan STAR Rafineri, bu açıdan da ülke iktisadına değerli katkı sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: