Haber

‘Swingometre’yi bulan seçimbilim uzmanı David Butler hayatını kaybetti

Bir partiden diğerine geçişin İngiliz seçim sonuçları programları üzerindeki etkilerini gösteren bir grafik cihaz olan Swingometre’yi geliştiren Seçimbilim Uzmanı David Butler, aynı zamanda seçim anket gözlemcilerinin de büyük babası kabul ediliyor.

70 yılı aşan bir kariyere sahip olan David Butler 98 yaşında hayatını kaybetti. Aynı zamanda arkadaşı olan ve biyografisini de yazan gazeteci Michael Crick onun için ‘seçimbilimin babası’ ifadesini kullanıyor.

Hem Britanya’da hem de dünyada seçimbilim konusunda önemli etkileri olan Butler, 17 Ekim 1924 tarihinde doğmuştu. Oxford’da felsefe, siyaset ve ekonomi okurken İkinci Dünya Savaşı’na teğmen olarak katıldı.

Lisans döneminde “küp kuralı”nı seçimlerle ilgili çalışması için uyarladı. Ankete katılan oyların payından kazanılan toplam sandalye sayısını tahmin edebileceğini buldu. Kamuoyu yoklamalarına dayanarak İngiltere’deki iki büyük partinin kaç sandalye kazanacağını önce tahmin etmesini sağlayan bu yöntemle 1950 seçimlerinde BBC’de boy gösterdi. 1979 seçimlerine kadar da seçim programlarının vazgeçilmez ismi oldu.

'Swingometre'yi bulan seçimbilim uzmanı David Butler hayatını kaybetti - Resim : 1

Oyların bir partiden diğerine yüzde kayması olan salınım kavramını geliştirdi. Buna da Swingometre adını verdi.

1955’te BBC’de Swingometre ilk kez tanıtıldı. 1959 yılında seçim programı neredeyse Swingometre üzerine kurgulandı. Bu yöntem diğer ülkeler tarafından da benimsendi ve kendi sistemlerine göre geliştirilerek seçim sonu programlarında tahminlerde kullanılmaya başlandı.

2017 yılında Twitter’la tanışan Butler, ilk tweet’ini 92 yaşında atmıştı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu