Ekonomi

TAHLİL: TCMB, Enflasyon Varsayımlarını Korudu

TCMB, yılın birinci Enflasyon Raporunda 2021 ve 2022 yıl sonu enflasyon kestirimlerini sirasiyla yüzde 9.4 ve yüzde 7.0 oranlarinda sabit tutarken, buna baz teskil eden varsayimlarinda güncellemelere gitti.

2021 yili enflasyon beklentisi birebir kalmakla birlikte güncellemenin kaynaklarina baktigimizda Türk lirasi cinsinden ithalat fiyatlari enflasyon kestirimini 0,4 puan düsürürken; ünite is gücü maliyetinin 2021 yili için belirlenen taban fiyat artisina bagli olarak 1,0 puan yükseltici istikamette tesir yaptiğini görmekteyiz.

Öte yandan besin fiyatlarında öngörülen yüksek seyir enflasyon kestirimini 0,2 puan üst iterken; yönetilen/yönlendirilen fiyatlar, büyük ölçüde tütün eserlerindeki vergi ayarlamasının da tesiriyle, iddiası 0,3 puan aşağı çekmiştir. Sıkı mali duruşun devamıyla enflasyon beklentilerinde öngörülen güzelleşmenin yıl sonu kestirimine 0,5 puan düşürücü istikamette katkıda bulunacağı değerlendirilmiştir.

Bir evvelki raporda 2021 yılı için yüzde 10.5 olan besin enflasyonu varsayımının bu raporda yüzde 11.5’e yükseltildiğini görmekteyiz. 2021 yılı için 43.8 dolar olarak öngörülen petrol fiyatları 54.4 dolara yükseltildi.

Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11.5 ile yüzde 7.3 aralığında (orta noktası yüzde 9.4), 2021 yılı sonunda ise yüzde 4.6 ile yüzde 9.4 aralığında (orta noktası yüzde 7.0) gerçekleşeceği öngörülüyor.

Raporda en çok dikkat çeken konulardan birinin ise çıktı açığına ait olduğunu belirtmeliyiz.

Raporda bununla ilgili ayrıyeten bir bilgilendirme kutucuğunun da açıldığını görmekteyiz. Tarif olarak çıktı açığı, iktisadi faaliyetin enflasyon yaratmayan potansiyel seviyesinden farkı formunda tabir edilmektedir ve enflasyon hedeflemesi rejiminde varsayım ve siyaset tahlilinde değerli bir yere sahiptir.

Çok ısınma periyotlarında iktisattaki toplam arz – toplam talep istikrarının enflasyonist olması durumu “pozitif” çıktı açığı ile tabir edilirken, iş çevrimlerinin durgunluk/soğuma fazları ise çıktı açığının sıfırın altında kaldığı ve dezenflasyonist tesir oluşturduğu durumu temsil etmektedir.

Daha evvelki raporlarda 2020 yılının ikinci yarısında “negatif” olarak iddia edilen çıktı açığının “pozitif” olduğunu görmekteyiz.

Bir öteki sözle iktisadın aslında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren ısındığını söz etmektedir.

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

Ercan Uysal: “Enflasyonu düşürmek istiyorsanız faizler en az 1 yıl yüksek kalmalı”

TCMB Enflasyon Raporu açıklandı

Atilla Yeşilada: Yüzde 17 faiz, doları düşürür pekala ya enflasyon?

Memleketler arası nakliye fiyatları üçe katlandı; enflasyon tesirine dikkat

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: