Haber

Taliban’a sığınmıştı! Yeni Zelanda hükümetinden ülkesine dönemeyen kadına yanıt

Yeni Zelanda COVID-19 ile Mücadele Bakanı Chris Hipkins, uygulanan kuralların “Yeni Zelanda’ya son derece iyi hizmet ettiğini, hayat kurtardığını ve sağlık sisteminin çökmesini engellediğini” ifade etti.

“ACİL DURUM” VİZESİ İSTENDİ

Bakan Hipkins, Yeni Zelandalı hamile gazeteci Charlotte Bellis’in sıkı tedbirler nedeniyle ülkesine dönemediğini açıklaması üzerine eleştirilen COVID-19 politikalarını savundu.

Charlotte Bellis gibi ülkeye dönüş yapmak isteyen “özel durumdaki insanlar” için yerlerinin olduğunu ancak Bellis’ten ayrı bir “acil durum” kategorisi altında tekrar vize başvurusunda bulunmasını istediklerini aktardı.

BELLIS KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Bellis, Yeni Zelanda hükümetinin kendisinden, farklı bir “acil durum” kategorisi altında yeniden başvuru yapmasını istemesine sinirlendi.

Bellis, Twitter hesabından, Yeni Zelanda Yönetilen İzolasyon ve Karantina (MIQ) merkezinin konuya ilişkin kendisine gönderdiği mektubu ve mektuba verdiği yanıtı paylaştı.

MIQ, Bellis’in “Yeni Zelanda’da kısa süre içinde tıbbi tedavi altına alınması gereken” vatandaşlar için açılan acil durum kategorisi altında değil, “bulundukları ülkede güvenlikleri ciddi risk altında olan” vatandaşlar için açılan kategori altında başvurusunu yenilemesini istedi.

Bellis’ten durumuna ilişkin daha fazla bilgi ve kanıt sağlaması da talep edildi.

MIQ’e cevabında Bellis, dönüş sebebinin, mevcut durum ve koşullarda kendisi için gerekli tıbbi tedaviye ulaşamamak olduğunu vurgulayarak, kendisine başvuru yapması tavsiye edilen acil durum kategorisine girmediğini söyledi.

YAŞADIĞI ZORLUKLARI KÖŞESİNDE ANLATTI

Bellis, “The New Zealand Herald” gazetesinde hafta sonu yayımlanan köşe yazısında ülkesine dönüş yapamadığını ve başvuru sürecinde yaşadığı zorlukları anlatmıştı.

Olayın basına taşınması sonrası çok sayıda kişi Yeni Zelanda hükümetinin COVID-19 politikalarını eleştirmeye başlamıştı.

Öte yandan, bazı haberlerde Yeni Zelandalı gazetecinin “Taliban’a sığınmak zorunda kaldığı” ifadelerine yer verilmişti.

Geçen yıl Amerikan birliklerinin Afganistan’dan çekildiği süreçte Al Jazeera için çalışan Bellis, eylülde hamile olduğunu öğrenmiş ve kasımda Al Jazeera’daki görevinden istifa etmişti.

VİZE VEREN TEK YER AFGANİSTAN OLDU

Bellis, Doha’dan Yeni Zelanda’ya dönüş yapmak için defalarca başvuruda bulunmuş ancak başarılı olamamıştı.

Daha sonra sevgilisinin anavatanı olan Belçika’ya taşınan Bellis, ikameti olmadığı için orada da uzun süre kalamamıştı.

Bellis, çift olarak yaşamak için vize aldığı tek yerin Afganistan olduğunu ifade etmiş, üst düzey Taliban bağlantılarıyla yaptığı görüşmelerde, kendisine Belçika’dan Afganistan’a dönmesi halinde sorun yaşamayacağını bildirmeleri üzerine Kabil’deki evlerine geri döndüklerini söylemişti.

Yeni Zelandalı gazeteci, “Taliban, hamile ve bekar bir kadın olarak size güvenli bir sığınak sunduğunda, durumunuzun berbat olduğunu bilirsiniz” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu