Ekonomi

TANAP Avrupa’ya birinci gazı taşıdı

Son günlerde Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz yatakları hakkında hiç bir bilgi basına ulaşmadı. Yatağın kapasitesi ve ticari kıymetini ölçme çalışmalarının sürdüğünü umuyoruz. Ancak, Yeni Yıla güç bahsinde öbür bir uygun haberle girdik.  Azerbaycan gazı TAP Avrupa piyasasına Türkiye-Yunanistan hududunda TANAP’a bağlanarak ulaştı.

Direkt bir boru sınırı temasının Avrupa’ya bu biçimde ulaşması ise tarihte birinci sefer yaşandı.  TANAP hem Avrupa’ya gaz taşıyarak Hazine’ye geçiş fiyatı ödeyecek, hem de boru sınırından basılacak gazın bir kısmı piyasa fiyatının altında içerde kullanılabilecek.

SOCAR’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, TAP’ın ticari faaliyetinin başlamasına ait şu tabirlere yer verildi:

“Bugün, Güney Gaz Koridoru’nun son kesimi olan TAP, Azerbaycan’dan ticari olarak gaz taşımaya başladı. Azerbaycan gazı tarihte birinci sefer, direkt bir boru çizgisi irtibatıyla Avrupa piyasasına ulaştı.”

TAP, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Çizgisi (TANAP) ve Güney Kafkasya Boru Çizgisi ile birlikte 40 milyar dolarlık bir bedel zinciri olan Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa ayağını oluşturuyor.

Azerbaycan’ın Şah Deniz 2 alanından çıkarılan gazı Avrupa’ya ulaştırmak üzere inşa edilen TAP, Türkiye-Yunanistan hududunda TANAP’a bağlanmıştı. TAP 4,5 yıllık inşaat müddetinin akabinde 13 Ekim’de tamamlandı.

TAP’ın, Yunanistan (550 kilometre), Arnavutluk (215 kilometre) ve Adriyatik Denizi’nden (105 kilometre) geçerek, İtalya’ya (8 kilometre) yılda 10 milyar metreküp gaz taşıması planlanıyor.

TAP’ın yüzde 20’şer payını BP, SOCAR ve Snam denetim ederken, projede Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo da yüzde 5 paya sahip bulunuyor.

TANAP Türkiye ve AB ortasında gitgide soğuyan alakaları de ısıtabilir. Ama, orta vadede en büyük faydası, Azerbaycan’ın bu satıştan elde edeceği gelirin bir kısmını yeni sabit sermaye yatırımları için Türkiye’de harcaması, ve/ya Türk müteahhit ve firmalarının Ermeni işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ “reyonlarında” başlayacak imar ve iskan hareketinden daha fazla hisse alması olacak.

Petrol fiyatlarında kaybedilen %20 bedel sonrası gözler mali dayanak paketlerinde

Yenileme–Ankara bizi tekrar öptü: Yeni Yıl’ın birinci artırımları geldi

IEEFA: 50 Finans Kuruluşu petrol ve doğal gaz yatırımlarından çekiliyor!

TÜRKİYE & AVRUPA 5.0 – 13 – GÜÇ SİYASETLERİ: Piyasalar, altyapı, yeşil güç, güvenlik…

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: