Haber

Tarihin Işığında Geleceğin Aydınlığına: “Beykoz 2020 Sempozyumu” Başladı

Beykoz’un binlerce yıllık esaslı tarihine, stratejik pozisyonuna, sosyo-ekonomik ve manevi hayatına bilimsel ve derin bir bakış sunacak “Beykoz 2020 Sempozyumu” (27- 29 Kasım) başladı. Alanında uzman 128 akademisyene mesken sahipliği yapan sempozyum Türkiye’de bu vakte kadar sanal ortamda gerçekleşen en büyük tertip olma özelliği taşıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin sahip olduğu güçlü tarihî, kültürel birikimini, stratejik pozisyonundan gelen avantajlarını ve potansiyelini bilimsel çalışmalarla gün yüzüne çıkarmak emeliyle birincisi geçen yıl düzenlenen sempozyumun, ilçe vizyonunun akademik tecrübeyle şekillendirmesinde değerli rol oynaması bekleniyor.

Geçmiş-Bugün-Gelecek Sacayağı Kuruluyor

Tarihten, edebiyata, mimariden coğrafyaya kadar farklı disiplinlerden 128 bilim adamının, 17 oturum ve 79 bildirimle yer aldığı buluşmada irdelenecek alanlar bu yıl “coğrafya, beşeri coğrafya, jeoloji, sosyoloji, tarım ve toplumsal hafızaya” odaklanıyor.

Beykoz’un tarihten eğitime kadar hayat bulduğu/verdiği mevzuların yol işareti olacağı sempozyumda, odaklanan ana bahisler ayrıntılı bir biçimde tahlil edilerek “geçmiş-bugün-gelecek” sacayağının sağlam bir biçimde kurulması da hedefleniyor.

Tüm Oturumlar Çevrimiçi Yayınlanıyor

Salgın şartlarına uygun olarak fizikî ortam yerine çevrimi içi olarak geçekleşen sempozyumda yer alan tüm oturumlar kurumun toplumsal medya (twitter, instagram ve youtube) hesaplarından canlı yayınlanıyor.

Beykoz 2020 Sempozyumu, Prof. Dr. Lider Küçürerman’ın moderatörlüğünde, beşeri coğrafya uzmanı Prof. Dr. Süha Göney, kent ve mimarı üzerine çalışmalarıyla tanına Prof. Dr. Murat Gül İstanbul ve Beykoz’u kitaplarına taşıyan müellif Doğan Yarıcı’nın katıldığı açılış oturumuyla başladı.

Sempozyum Tertip Heyeti Lideri Prof. Dr. İsmail Coşkun: “Beykoz’un Kentsel Merkezlerine Odaklanacağız.”

Açılışta konuşan Sempozyum Tertip Heyeti Lideri Prof. Dr. İsmail Coşkun: “Bu yıl 2020 Sempozyumu’nda Beykoz’u kentsel merkezlere (Kanlıca, Çubuklu, Gümüşsuyu, Anadoluhisarı gibi) odaklanan, kentsel dinamiklerini masaya yatırmaya yönelik bir uğraşımız oldu. Kırsal yerleşme tarihini beşeri coğrafya zaviyesinden kıymetlendiren bir uğraşımız var. Tarımı son devirde istihdamı artırıcı istikamette ilçeye katkı sağlaması noktasında merkeze aldık. Beykoz yalnızca bu büyük suyolu, Boğaziçi’nin kıyısında yer alan bir kent merkezi olmasının ötesinde çok önemli bir doğal bitki örtüsüne ve orman alanına sahip. Bu yıl orman alanlarının durumuna da odaklandık. Beykoz çok önemli tarihî bir mirasın olduğu bir ilçemiz. Bu mirasın korunması ve sürdürülebilirliğine ait çalışmalarımız da olacak. İlçeyle ilgili alanında uzman isimlerle çalıştık. Bu vesileyle başta Beykoz Belediye Liderimiz olmak üzere emeği geçen herkese ve tüm iştirakçilere teşekkür ediyorum“ diyerek sempozyumun genel çerçevesi hakkında bilgi verdi.

Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın: “Bilginin Gücüne Sahip olacağız.”

Beykoz Belediye Lideri ve Sempozyum Lideri Murat Aydın: “Birincisini geçen yıl yaptığımız Beykoz Sempozyumu ilçeye hizmet noktasında, ilçeyi tanımak ve geçmişteki birikimini geleceğe aktarmak ismine şahsıma çok şey kattı. Aslında bu çalışmanın ülkemize ve Beykozlulara katkısı oluyor. Gelecekle ilgili insanlarımızın mutluluğuyla ilgili daha sağlıklı daha güçlü ve sonuçta daha keyifli olmalarıyla ilgili birçok projeyi hayat geçirirken geçmişin birikiminden yararlanıyoruz. Biz aslında hazinenin üstünde oturuyoruz. Bilim insanlarımız aracılığıyla bu bilgiye ulaşmış olacağız. Sempozyum bize bilgi kazandıracak. Bilgi dünyada en tesirli güçtür ve biz de o güce sahip olmuş olacağız. Bu sebeple gelecek yıl 3.sünü de tertip etmeyi dilek ediyoruz. Tertibin gerçekleşmesinde emeği geçen bilim ve tertip konseyi üyeleri başta olmak tüm akademisyenlerimize can-ı gönülden teşekkür ediyor, sempozyumun ilçemize ve kentimize hoşluklar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli: “Beykoz Çok Daha Hoş Yerlere Gelecek”

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ise: “Beykoz Sempozyumu kapsamında değerli hocalarımız Beykoz’un her bir bedelini tek tek irdelemişler. İlçenin tarihinden, kültürüne, ikliminden coğrafyasına ormanından tarımına her konusu itinayla işlenmiş. Bu bilgiler Beykoz için kerteriz noktası olacak.Biz buradan hareketle neredeydik, şu an neredeyiz, nereye varmak istiyoruz tek tek bu husus başlığı altında inceleyeceğiz. Hem akademi topluluğu hem Beykoz’un genelindeki herkes bir ortaya gelerek bilgileri paylaşacak ve inşallah Boğaz’ın incisi Beykoz çok daha hoş yerlere varacak. Bu yıl 2.si düzenlenen sempozyum vesilesiyle başta Beykoz Belediye Liderimiz Murat Aydın olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyor, sempozyumun kentimize ve ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum” biçiminde konuştu.

İSTANBUL – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: