Ekonomi

Tarsus’ta Ayşehanım fıstığı hasat şöleni sürüyor

Tarsus Belediyesi’nin, Doğu Akdeniz Enstitüsü Modern Bitki Islahı ve Generasyon Atlatma Merkezi Sorumlusu Ayşe Nuran Çil’in gözetiminde, yörenin çiftçisi Mustafa Sarı’nın 10 dönümlük tarlasına ekilen “Ayşehanım” yer fıstığı çeşidinin verimi istenilen düzeyde oldu.

AYŞEHANIM, YERLİ VE MİLLİ TOHUMDAN ÜRETİLDİ

Çil, gerçekleştirilen hasat sonrasında yaptığı açıklamada, “Şu anda Tarsus Belediyesi ile beraber yaptığımız protokol kapsamında yerli ve milli tohum çeşidimiz olan ‘Ayşehanım’ tohum çeşidinin hasadı için buradayız. Hasadını yaptığımız çerezin kalitesinin ve veriminin yüksek olması bizi memnun etti. Bu tarla kumsal bir alanda. Üstelik taban suyunun zaman zaman yükseldiği bir alanda yer fıstığı tarımı gerçekleştirdik. Aldığımız bu sonuçlar doğrultusunda, yerli yer fıstığı çeşidimizi bu bölgede yaygınlaştırmaya çalışacağız.” dedi.

aysehanim tohumu 3077

TARLADA İZİ OLANIN HASATTA YÜZÜ OLUYOR

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise ata tohumlarını yaygınlaştırma çabalarının sonuç verdiğini belirterek, Tarlada izi olanın hasatta yüzü oluyor. Bu konuyla bağlantılı olarak önümüzdeki süreçte de hemen hemen iki köye bir kurutma makinelerimizi getirtiyoruz.

aysehanim fistigi 9237

10 KÖYE 1 SOĞUK HAVA DEPOSU

Artı 10 köye bir düşecek şekilde soğuk hava depolarımızı yapıyoruz. Ciddi anlamda kentten köylere doğru toplu bir göçün gerçekleşmesi için aldığımız hibeleri çok iyi şekilde değerlendireceğiz. Yaptığımız hiçbir şey göstermelik değil. Elimizde bir milyardan fazla ata tohumu var. Bu konuda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Amacımız bu çalışmayı daha fazla arttırabilmek, biyodinamik tarımı yaymak ve bu şekilde hormonsuz ürünlerin mutfaklara girmesini sağlamak.” ifadelerini kullandı.

aysehanim fistigi 2932

aysehanim fistigi 6346

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: