Ekonomi

Taşınabilir Türkiye, Globalde Satış Hacmini En Çok Artıran Ülke Oldu!

Pandemi tesiriyle geçen bir yılın akabinde madeni yağ kesimi ve Taşınabilir markasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Taşınabilir Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç, dalın üzerindeki maliyet baskısını piyasaya yansıtmasının sıkıntı olduğu bir 2020 yılını geri bıraktığını belirtti. Taşınabilir olarak pandemiye karşın agresif bir büyüme stratejisi izlediklerini lisana getiren Münci Bilgiç, “Global planlama departmanımızın yaptığı öngörüler; Covid-19 nedeniyle iktisat ve yağ satışları açısından en az etkilenecek ülkelerden biri olarak Türkiye’yi belirliyor ve  amaçlarımızı buna nazaran revize etmemizi tavsiye ediyordu. Biz de, planlarımızı buna nazaran yaptık. 2020 yılı için yüzde 5 üzere bir büyüme maksadı koymuştuk. Bu gayemizin çok ötesine geçtiğimiz ve pazar konumumuzu ilerlettiğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. Öte yandan, geçtiğimiz yıl bütün Küresel Taşınabilir dünyasında satış hacmini bir evvelki yıla nazaran en çok artıran ülke olduk. Bu da bizler için ülkemiz ismine başka bir gurur vesilesi. 2021 yılında planlarımız çerçevesinde büyüyeceğimizi, alandaki varlığımızı arttıracağımızı  düşünüyoruz” dedi.

Taşınabilir Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç, Taşınabilir markası ve Türkiye madeni yağ pazarına ait 2020 yılı değerlendirmesinde bulunurken, 2021’e ilişkin beklentilerini paylaştı. 2020 yılında madeni yağ dalının maliyet baskısını tüketiciye yansıtmamak ismine çalışmalar yaptığını bildiren Münci Bilgiç, “Türkiye’de üretilen yahut satılan yağın tüm girdileri dövize endekslidir. Satışlar ise denizcilik ve havacılık satışları haricinde genelikle Türk Lirası üzerinden gerçekleşiyor. Bu periyotta, devalüasyonun yüzde 30, enflasyonun ise yüzde 14 oluşu önemli maliyet baskısı oluşturdu. Pandeminin de tesiriyle üreticilerin üzerlerindeki bu baskıyı piyasaya yansıtmalarının hakikaten güç olduğu bir yılı yaşadık. Bizler, bu baskının en azından bir kısımını bünyemizde aldığımız tasarruf önlemleriyle karşılamaya çalıştık. Bu tasarruf önlemlerine önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz. Türk çalışanları ve yöneticileri olarak bu tip ortamlarda çalışmaya alışkınız. Aldığımız önlemlerle ve pazardaki hareketlerle her vakit olduğu üzere bu süreci de düzgün yönettik, uygun yönetmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“Global, pandemiden en az etkilenecek ülke olarak Türkiye’yi işaret etti”

Mobil’in güçlü geçen bir yıla karşın attığı adımlarla çok düzgün bir yılı geride bıraktığını lisana getiren Taşınabilir Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç, “Pandeminin en faal olduğu aylarda stratejilerimize ve değişen şartların yaratacağı yeni fırsatlara yönelik çalışmalara odaklandık. Küresel planlama departmanımızın yaptığı öngörüler; Covid-19 nedeniyle iktisat ve yağ satışları açısından en az etkilenecek ülkelerden biri olarak Türkiye’yi belirliyor ve  gayelerimizi buna nazaran revize etmemizi tavsiye ediyordu. Ayrıyeten, 2021 yılında bulunduğumuz yılın daha da üstüne çıkaran bir büyüme projeksiyonu çiziyordu. Biz de planlarımızı buna nazaran yaptık. 2020 yılında agresif olacağız ve alanda varlığımızı daha da artıracağız dedik. Gayelerimizi Türkiye’nin üretiminin düşmeyeceği, endüstrisinin daha da gelişeceği üzerine kurguladık. Bu çerçevede, öngörülerimizden birisi pandemiyle bir arada insanların iç turizme yönelmesiydi. Herkes yeni olağana geçiş olan Haziran ayıyla bir arada araçlarıyla iç turizme yönelik tatile çıkmaya başlayacak, uçakla seyahattense arabalar geçmiştekine nazaran daha fazla kullanılacak diye düşündük. Hakikaten de o denli oldu” dedi.

“3 yeni eseri piyasaya sunduk, 10 yeni Taşınabilir 1 Center açtık”

2020 yılında birçok yeni eseri pazara sunduklarını belirten Münci Bilgiç, “Tüketicilere yönelik, 10 litreye kadar karter hacimine sahip hafif ticari araçlar için, Ford onaylı Taşınabilir Delvac LCV F 5W-30 10,5L  eserimizle bölümde fark yarattık. Endüstriyel satışlarda, 1963 yılından beri kullanılan ve dünyanın en uygun hidrolik yağlarından birisi olarak kabul gören Taşınabilir DTE 20 Serisi’nin yerine, uzun ömre sahip yüksek performanslı aşınma önleyici hidrolik yağ kümesi olan yeni Taşınabilir DTE 20 Ultra Serisi’ni pazara sunduk. Tekrar endüstriyel ve ticari araçlar tarafında Mobilfluid 428’i lanse ettik. Öte yandan, bütün tenekelerimizi tekrar tasarladık ve lansmanlarını yaptık. Bu biçimde, yaz aylarında geciken satınalma talebi ve pandemi sonrası açılan iktisatların tesiriyle artan yağ tüketim talebini karşılamada başarılı olduk. Tekrar Taşınabilir 1 Center projemizde de büyümeye devam ettik. Çok uygun noktalarda yer alan, hizmet kalitesi üstün 10 yeni Taşınabilir 1 Center’ı daha Taşınabilir ailesine dahil ettik” halinde kelamlarını sürdürdü.

“2020’de amaçlarımızın üzerinde büyüyerek, pazar konumumuzu ilerlettik”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: