Ekonomi

Taşkesenlioğlu: Borsaya katılan yatırımcının risk kurgusu kayıp yaşatabilir

Borsada manipülasyona karşı toplumsal medya hesaplarını yakından izlediklerini belirten SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, borsaya katılan 786 bin yeni yatırımcının risk kurgusunu hakikat yapamaması durumunda piyasalar için değerli bir kayıp olabileceğine dikkat çekti.

2020’nin başından itibaren pay senedi piyasalarında yatırımcı sayısı 786 bin 128 kişi artarken, toplam yatırımcı sayısı da 2 milyonu aşarak tarihinin en yüksek düzeyine çıktı. Aylık bazda ortalama 63 bin yatırımcının pay senedi piyasaları ile tanıştığı bu devir borsada manipülasyon (piyasa dolandırıcılığı) tehlikesini de beraberinde getirdi. Borsa İstanbul’da  yüksek riskli süreç yapan tecrübesiz yatırımcıları işaret ederek; manipülasyona karşı toplumsal medya hesaplarını yakından izlediklerini belirten Sermaye Piyasaları Konseyi (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, ‘yeni yatırımcı’ uyarısı yaptı.

YAKIN TAKİPTEYİZ

RİSKİ ANLAMALILAR

Taşkesenlioğlu, “Yatırımcıların kalıcı olabilmeleri için getiri gayesinin nasıl risk içerdiğini anlamaları, kararlarının olası sonuçlarını analitik biçimde hesap edebilmeleri gerekiyor. 2020 yılında pay senedi piyasalarına giren 786 bin yeni yatırımcı risk getiri beklentilerini hakikat kurgulayamazsa bu uzun vadede değerli talep kaybı haline gelebilir” ikazında bulundu. SPK, yatırımcıların toplumsal medya tüyoları ile yüksek riskli süreçlere yönelmesinin önüne geçmek için yaptığı kontrollerde manipülasyon ve bilgi suiistimali cürmü kapsamında 2020 yılında 104 bireye toplam 80.6 milyon TL idari para cezası uyguladı.

KALICI OLMAYAN ŞİRKET İMAJ ZEDELER

SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2020 yılında hisse piyasası süreç hacminin bir evvelki yıla nazaran yüzde 200’ün üzerinde artışla 6.6 trilyon TL’ye ulaştığını kaydetti. Taşkesenlioğlu, “Kısa vadede halka arz olan şirket sayısının artması cazip görülebilmektedir, lakin borsa kotunda kalıcı olamayan şirketler uzun vadede sermaye piyasasının imajını ve yatırımcı inancını de zedeliyor” dedi ve halka arz ile birlikte artık geniş kitlelere karşı sorumlu oldukları konusunda şirketleri uyardı.

Kaynak: sozcu.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: