Ekonomi

TAV 2020’de 27 milyon yolcuya hizmet verdi…

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki başkan markası TAV Havalimanları pandemi nedeniyle getirilen uçuş kısıtlamaları sonucunda geçtiğimiz yıl iç çizgilerde 14,3 milyon, dış sınırlarda 12,7 milyon olmak üzere toplam 27 milyon yolcuya hizmet verdi.

TAV Havalimanları İcra Heyeti Lideri Sani Şener “2020 yılı, Kovid-19 salgını nedeniyle büyük değişimlerin yaşandığı bir yıl olarak tarih kitaplarına girdi. Havacılık otoritelerinin virüsün yayılmasını yavaşlatmak için yılın ikinci çeyreğinde milletlerarası uçuşları büsbütün durdurması nedeniyle  küresel havacılığın hacmi bu periyotta neredeyse sıfıra düştü.

Sene içinde farklı derecelerde uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle 2020 yılında hizmet verdiğimiz yolcu sayısı 2019’a nazaran yüzde 70 oranında düştü. Dünyanın dört bir yanındaki havalimanı işletmecileri ve havayollarından oluşan kesimin tüm bileşenleri de benzeri bir yıl geçirdi. Bölüm, 2020’nin Aralık ayında başlayan aşılamaların 2021 yılı içinde kritik bir eşiği aşması ile birlikte, yılın ikinci yarısına hakikat ticari uçuş kısıtlamalarının kalkmasını bekliyor.

Kriz nedeniyle ciromuzda yaşanan düşüşe sarfiyatlar tarafında çok süratli ve tesirli bir formda cevap verdik. 2020’nin Nisan-Aralık ayları ortasındaki dokuz aylık müddette faaliyet giderlerimizi(*)

Yatırımcılarımıza daha evvel, kontratlarımızda pandemilerin çok açık bir formda bir ‘Mücbir Sebep’ olarak tanımlandığını ve portföyümüzdeki havalimanlarında meydana gelen kayıp operasyon müddetlerini telafi etmek için düzenleyici havacılık otoritelerimize Zorlayıcı Sebep müracaatları yaptığımızı bildirmiştik. Türkiye’deki havalimanlarımız için müracaatlarımız sonuçlandı. Türkiye’de işlettiğimiz tüm havalimanlarının işletme müddetleri ikişer sene uzatıldı ve 2022 kira ödemeleri 2024’e ertelendi.

Türkiye, Tunus ve Makedonya’daki havalimanlarımız Temmuz 2020’den beri açık bulunuyor. Gürcistan’daki havalimanlarımız ise hala yalnızca hudutlu bir ölçüde ülkeyle uçuşlara açık. Birinci Umre yolcularını Ocak ayında karşılayan Medine Havalimanı’nın Mart ayı sonunda tam açılışını bekliyoruz. Zagreb Havalimanı salgın müddetince açık kaldı.

Hudutların tekrar açılmasından sonra memleketler arası yolcu trafiği hacmini belirleyen en kıymetli etken, ülkelerin birbirlerini karşılıklı inançlı destinasyon listelerine (yeşil liste) alması oluyor. Her ülke, kendi belirlediği yeşil listeye giren ülkelerden karantina ihtiyacı olmadan yolcu kabul ediyor. İki ülkenin birbirini karşılıklı yeşil listeye almasıyla birlikte ticari seyahat trafiğinde manalı bir artış başlıyor. Türkiye ile karşılıklı yeşil listede bulunan ülke sayısı arttıkça üçüncü çeyrek trafiğinde değerli bir toparlanma gördük. Lakin, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler ortasında bulunan İngiltere ve Almanya dördüncü çeyrekte seyahati tekrar kısıtlamalara tabi kıldı.

Eylül 2020 itibariyle, Türkiye’deki havalimanlarımız, Türkiye ile kısıtlamasız seyahat imkanı sağlayan karşılıklı yeşil listelerde yer alan sonlu sayıda ülkeden yolcuyu ağırladı. Yolcularımızın geldiği ülke sayısı hayli az olmasına karşın, Eylül ayında Bodrum 2019 yolcusunun yüzde 59’una, Antalya ise yüzde 45’ine ulaştı.

Bu gerçekleşmeler, seyahat kısıtlamalarının kalkması durumunda portföyümüzün ekseriyetini oluşturan tatil destinasyonlarına pandemi şartlarına karşın güçlü bir talep olduğunu açıkça gösteriyor. Buna ek olarak, dal uzmanları genel olarak önümüzdeki periyotta kısa uzaklıklı uçuşların, uzun uzaklık uçuşlardan ve tatil nedenli seyahatlerin de iş seyahatlerinden daha süratli düzgünleşmesini bekliyor. Ekseriyetle kısa aralıklı tatil destinasyonlarına hizmet veren portföyümüzdeki havalimanları bu nedenle önümüzdeki devirde seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla süratli bir toparlanma potansiyeline sahip bulunuyor.

Almatı Havalimanı, tüm dal için hayli sıkıntı geçen 2020 yılını defansif iş modeli sayesinde net kârla kapadı. Çin ve Avrupa ortasındaki Yeni İpek Yolu’nun ana kargo merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip stratejik bir pozisyonda bulunan Almatı’nın, kira ödemesi olmaması ve yenileme riski bulunmaması nedeniyle, TAV’ın geleceğine kıymetli bir büyüme katkısı yapmasını bekliyoruz.

Kısa mühlet içerisinde sonuçlandırılmasını beklediğimiz Tunus borç yapılandırmasının ayrıntılarını mutabakat kapandığında açıklayacağız. Bu tekrar yapılanma ile Tunus’ta bizim için değerli bir ölçüde kıymet ortaya çıkmasını bekliyoruz.

2020 yılı, dünyanın yakın tarihte şahit olduğu en şiddetli yıllardan biriydi. Her birimiz sene içinde farklı formlarda çetin imtihanlardan geçtik fakat tıpkı vakitte çoğumuz da bu sayede ailelerimizle daha fazla vakit geçirme fırsatına sahip olduk. TAV olarak,  bu süreçte, çalışanlarımızın yanında olmak ve tasalarını gidermek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bir dünya markası haline gelen TAV, güçlü bilançosundan, çalışanlarının yüksek uğraşlarından ve hissedarlarının sarsılmaz takviyesinden aldığı güçle bu salgını ve eşi gibisi görülmemiş tesirlerini muvaffakiyetle yönetmeye devam edecek. TAV markasını emekleri ve dayanaklarıyla bugünlere getiren çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza en içten  şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Resim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: