Ekonomi

TCMB Beklenti Anketi: Enflasyon yatayda, dolar/TL yükselecek

TCMB Ocak ayı Beklentiler Anketi’ni yayınladı. İştirakçilere nazaran 2021’in ekonomik görüntüsü orta şekerli. Enflasyon beklentileri tüm vadelerde durulurken, 12 ay sonrası için dolar/TL kurunda hedef  8.16, yani TL  12 ayda  %10 civarında paha kaybedecek.  Tahlile başlamadan evvel büyük harflerle vurguluyalım:  Bunlar TCMB’nin varsayımları değil. Her ay düzenlediği ankete iştirakçilerden gelen karşılıkların medyanı, yani ortancası.

İştirakçiler Naci Ağbal’a kredi vermişler.  Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere bir ay öncesine göre 12-24 ay ve 5 ve 10 yıllık vadelerde enflasyon projeksiyonlarında yükseliş durdu.    Fakat, “gerileme var” teşhisi için 1-2 ay daha beklemek lazım.

İştirakçiler ayrıyeten TCMB’nin bu yıl daha fazla faiz artırmasını beklemiyor.  Büyüme beklentileri hayli savlı ve özel dalın stok tutma ve sipariş davranışlarını açıklayabilir. Türkiye’nin 2020’yi  %3.91 gerçek GSYH büyümesi ile kapatması bekleniyor. 2021’de ise %4.27 büyüyeceğiz.

12 ay sonrası için dolar/TL 8.16 olarak belirlenmiş, yani son 2 ayda Türkiye’ye akan sıcak para TL’ye itimadı artırmamış.

İştirakçiler büyüme beklentilerine paralel cari istikrarın  bu yıl sonunda $24 milyar, gelecek sene için ise $22 milyar açık vermesini bekliyor. Cari istikrar varsayımı büyüme beklentisiyle dengeli, lakin bir sefer daha Türkiye’nin cari açık olmadan büyüyemeyeceği algısının bir delili daha.

Son olarak, iştirakçiler 10 yıllık yeni gösterge tahvil getirisinde 100 puan kadar bir gerileme bekliyor. Bir diğer deyişle, akan sıcak para ve enflasyon beklentilerinde durulma Hazine’nin finansman masraflarını kayda bedel ölçüde azaltmayacak.

2020 yılında bütçede faiz masrafları %34 artışla 139 milyar TL’ye ulaştı. Bu fiyatın %71’i iç borç faiz ödemelerinden, %19,8’i dış borç faiz ödemelerinden oluştu.

2020’de bütçe açığı yüzde 38.5 genişledi

Güldem Atabay: 2020 enflasyonu neleri değiştirmeye kadir?

FÖŞ YORUM: Dolar/TL’de yeni maksat 7.30-40 mı?

Üstadım Asaf Savaş Akat’tan Bendenize İktisat Dersleri—Hocamız enflasyonu anlatıyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: