Ekonomi

TCMB Beklenti Anketi: İştirakçilerin yeni enflasyon ve dolar varsayımları

Yılsonu enflasyon beklentisinde bozulma

Yılsonu enflasyon beklentisi %11.23… TCMB’nin yayınladığı Şubat ayı Beklenti Anketi’ne nazaran yılsonu enflasyon beklentisi %11.15’ten %11.23’e yükseldi. Yılsonu enflasyon beklentilerinde bozulmanın TCMB’nin açıkladığı %9.4’lük yılsonu enflasyon beklentisiyle uyumsuzluğu Banka’nın hala bir kredibilite açığı bulunduğuna işaret ediyor. Yıl içerisinde dramatik bir enflasyon düşüşü beklemediğimiz için TCMB’nin önümüzdeki devirde bu beklentisinde revizyona gittiğini görebiliriz.

Öte yandan orta vadeli enflasyon beklentilerinde küçük de olsa geri çekilmeler devam ediyor. Ocak anketinde sırayla %10.53 ve %9.14 düzeyindeki 12 ve 24 ay ileriye dönük enflasyon beklentileri Şubat ayında %10.36 ve %9.03 düzeylerine geriledi.

Bu oranlardaki düşüş siyaset faizi kararı ile ilgili olarak elini güçlendirecektir. Enflasyon beklentilerinde son iki aydır görülen düşüş TCMB’nin yılsonu enflasyon iddiası bazında olmasa bile enflasyonu düşürme kararlığının sonucu olarak beklentilerde bir kırılmanın işareti olabilir. TCMB’nin sıkı para siyasetine devam etmesi ve dolarizasyonla uğraşta daha bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi (mevduatta stopaj avantajının uzatılması gibi) bir dış şok yaşanmadığı varsayımı altında enflasyon beklentilerinin kalıcı olarak uygunlaşmasını beraberinde getirecektir.

PPK’da bir değişiklik beklenmiyor…

TCMB’nin siyaset faizini Aralık ayında %15.0’ten %17.0’ye çıkarmasının akabinde ankete nazaran haftalık repo faizinde 18 Şubat’taki PPK toplantısında ve önümüzdeki 3 ayda bir değişiklik beklenmiyor. Sonraki devirlerde ise TCMB’den siyaset faiz indirimi beklentisi hakim. İştirakçilerin önümüzdeki 6 ay sonunda haftalık repo faizinde indirim beklentilerinin ortalaması 77 baz puan. 12 ve 24 ay sonu haftalık repo faizi beklentileri ise sırayla %13.47 ve %10.80 düzeyinde. Yani iştirakçiler bir sene sonunda TCMB’nin yaklaşık 350 baz puan iki sene sonunda ise 620 baz puan indirim yapmasını bekliyor. Anket sonuçları Nisan ayında enflasyonda en doruğun görülüp düşüş başladıktan sonra TCMB’nin faiz indirimlerine başlayacağı beklentisini yansıtıyor. Bizim beklentimiz ise TCMB’nin faiz indirimlerine enflasyonda aşağı tarafın belirginleşebileceği son çeyrekte başlaması tarafında.

Lira’da kıymet kaybı beklentisinde artış…

Ankete katılanların yılsonu USDTRY kuru beklentisi 8.087’den 7.787’ye gerilemiş durumda. Lakin bir evvelki ankette o devrin kur düzeyinden %9 civarında yükseliş beklenirken ankette yılsonu için ortaya çıkan ortalama kıymet 7.023’lük kur düzeyinden yaklaşık %11’lik bir bedel kaybına işaret ediyor. Bu artış beklentisi kurdaki düşüşün kalıcılığı ile ilgili tereddütleri yansıtıyor.

Ankete nazaran 2021 yılında GSYH büyümesinin %4.05 olması, cari açığın ise 2020 sonundaki 36.7 milyar dolar düzeyinden yılsonunda 24.1 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Cari açık beklentisinde evvelki ankete nazaran büyük bir değişiklik görülmezken büyüme beklentisi evvelki ankette %3.91 düzeyindeydi.

OYAK Yatırım Tahlili

İşsizlik bilgileri gerçekçi mi? & Anayasa ve erken seçim mümkün mü? | Güldem Atabay

TAHLİL: Kendimizi kandırmayalım, vatandaşın TL’ye döndüğü filan yok

Sakinliğin 2 habercisi: Krediler ve perakende satışlar

Cari açık yüksek, faiz artışı yardımcı…

atilla kitap 9

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: