Ekonomi

TCMB Enflasyon Raporu açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, 2021’in 1. enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası 2021 yıl sonu enflasyon iddiasında bir değişikliğe gidilmedi.

2020 yılının son çeyreğinde salgın önlemleri global büyümedeki toparlanma eğilimini yavaşlattı. 2021 yılında global enflasyon üzerindeki risklerin yüklü olarak üst taraflı olduğu kıymetlendirilmektedir. 2020 4. çeyrekte iktisadi faaliyet güçlü seyir izledi. Toparlanma bölümlerin geneline yaygınlaştı. Turizmde ise toparlanma hudutlu kaldı.

Kredi genişlemesinin tesiriyle salgın periyodunda mali genişleme de gerçekleşti. Net kredi kullanımının tarihî ortalamalarının üzerinde süratle artması, altın ithalatı ve turizm gelirlerinin gerilemesi cari süreçler açığının artmasına neden oldu. Yurtiçi yerleşiklerin mevduat dolarizasyonu artış göstermiştir.

Döviz kurunun birikimli maliyet tesirleri, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentileri fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Enflasyondaki yükselişte temel mal ve besin kümesi tesirli oldu.

Salgın şartları hasebiyle talepte yavaşlama görülen kümelerde enflasyon düşük seyretti. Çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu da yüksek seyretmektedir. İşlenmiş besinde da besbelli biçimde riskler artmaktadır. Üretici enflasyonu artış eğilimini korumaktadır. Üretici fiyatları tüketici fiyatları üzerinde üst istikametli baskı uygulamaya devam etmektedir.

Süratli kredi genişlemesinin tesiriyle talep şartları 2020 ikinci yarısında güçlü seyretmiş ve çıktı açığı enflasyonist tesirler göstermiştir. Toplam talep şartları enflasyonist düzeylerde seyretmektedir.

Döviz kurundan enflasyona gelen tesir 2020 ikinci yarısında epey güçlü olmuştur. Döviz kurunda son aylarda yaşanan düşüş bu tesirin azalacağına işaret etmektedir. Memleketler arası emtia fiyatlarındaki artış eğilimi girdi kanallarıyla enflasyon üzerinde üst taraflı bir baskı oluşturmaktadır. Kimi bölümlerdeki arz sorunu da enflasyon görünümünde risk oluşturmaktadır.

Ham petrol beklentisi üst taraflı güncellendi ve 2021 için 54,4 dolar olarak belirlendi.

2021 için besin enflasyonu varsayımı 1 puan üst revizyonla yüzde 11,5 oldu. Bütçe açı maksadı para siyasetini destekleyecektir. Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini iddia ediyoruz. Enflasyonun mevcut düzeyi ve riskler dikkate alınınca yüzde 5 maksadından uzağız. Para siyasetindeki sıkı ve ihtiyatlı duruşumuz enflasyonda yüzde 5 gayesine kadar uzun bir mühlet kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon üzerindeki riskler dikkate alınarak gerekirse ilave sıkılaştırma yapılacak.

Öte yandan, TCMB bir evvelki raporda 2021 yılı sonu için enflasyon amacını de yüzde 9,4 olarak belirlemişti.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: