Haber

Temas hattında gerilim had safhada! Rusya o bölgede OHAL ilan etti

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilim artmaya devam ediyor. Yaşanan çatışmalar sebebiyle Donbass bölgesinden güvenli bölgelere iltica eden mülteciler, trenlerle ve toplu taşıma araçlarıyla Rusya’nın Voronezh bölgesine getirildi.

Mülteci sayısının çokluğu sebebiyle Voronezh Valisi Aleksandr Gusev tarafından alınan kararla olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Donbass bölgesi

Bu kararın valilik tarafından mültecilerin istek ve taleplerini bölge yönetiminin hızlıca ve pratik olarak yerine getirebilmesi için alındığı ifade edildi.

Mülteci göçünün önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

KREMLİN: RUSYA ‘SAVAŞ’ SÖZCÜĞÜNÜ KULLANMAK İSTEYECEK SON ÜLKE 

Kremlin’den bugün yapılan açıklamadaysa, Batı’dan ‘tekrar tekrar işgal tarihlerine dair gelen açıklamalara’ tepki gösterildi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in işgal tarihlerine dair Batı açıklamalarını dikkate almadığını, bu tavrın provokatif olduğunu ve ters etki yaratabileceğini söyledi.

Peskov, Moskova’nın Batılı ortaklarını mantıklı davranmaya davet ettiğini belirterek, “Rusya ‘savaş’ sözcüğünü kullanmak isteyen son ülke” dedi.

Kremlin Sözcüsü, Donbass’ta tırmanan gerilime de dikkat çekerek, “Temas hattındaki gerilim had safhaya çıktı. Herhangi bir küçük provokasyon onarılamaz sonuçlara yol açabilir” uyarısında bulundu.  

RUSYA-BELARUS TATBİKATI UZATILDI

Donbass’ta gerilim tırmanırken, Rusya ile Belarus’un Ukrayna’nın kuzey sınırında yaptıkları tatbikatların uzatıldığı açıklandı. Belarus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘sınırların yakınlarındaki askeri faaliyetler ve Donbass’taki tırmanma nedeniyle’, normalde bugün son bulması planlanan ortak tatbikatların uzatıldığı belirtildi. 

rusya

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu