Ekonomi

Tokat’ta kadınların ev salçası mesaisi

Tokat’ta birçok ev kadını hem organik hem de ekonomik olması nedeni ile ev yapımı salçayı tercih ediyor.

Tokat’ta sonbahar mevsimi ile birlikte ev kadınlarının kışlık hazırlık telaşı başladı. Kadınlar, yemeklerin vazgeçilmez tatları arasında olan ev salçası için kollarını sıvadı.

“HEM ORGANİK HEM DE EKONOMİK”

Fabrikasyon ürünleri tercih etmeyenlerin yanı sıra ekonomik olması nedeni ile ev hanımları organik olarak yaptıkları salçayı tercih ediyor.  Ev hanımı Kadriye Aydemir, kışlık hazırlıklarına başladıklarını ifade ederek, “Ev yapımı olan ürünler daha sağlıklı ve ekonomik oluyor. Salça fiyatları çok yüksek. Bu nedenle ev yapımı salça bizler için daha avantajlı oluyor. Hem organik hem de ekonomik. Kendimiz için yapıyoruz. Yemekliğimize ancak yetiyor. Bu eziyeti satmak için yapamam.” dedi.

salca 3264

“SALÇA YAPIMINI GELENEKSEL YÖNETİMLERLE YAPIYORUZ”

Ev hanımı Fadime Kaya ise madımak, tarhana, kuşburnunun yanı sıra salça yapımını geleneksel yönetimlerle yaptıklarını belirterek, “Domatesi üreticinden alıp getiriyoruz. Yıkayarak torbalara koyuyoruz. 2-3 gün torbalarda kaldıktan sonra elimizle eziyoruz. İlistirde suyunu çıkardıktan sonra bakır leğenlerde kaynatıyoruz. Geleneksel yönetimlerle salça yapıyoruz. Çocuklarım hazır salça yemiyor. Zor oluyor ama ona da katlanıyoruz.” diye konuştu.

salca 9048

ORGANİK SALÇA YAPIMI

Çiftçiden, pazardan alınan kilolarca domates birkaç gün çuvallarda bekletiliyor. Yumuşayan domates dilimlenerek ilistirde elle sıkılarak suyu çıkartılıyor. Domatesin suyu koyulaşıncaya kadar bakır leğenlerde odun ateşinde pişiriliyor. Soğuduktan sonra konserve şişelerine doldurularak dolaplardaki yerini alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: