Ekonomi

Toyota’dan elektrikli araçlara vergi indirimine itiraz

Toyota, zenginleri kayırdığı gerekçesiyle ABD’deki elektrikli araba vergi indirimi teklifine itiraz etti.

ABD’de sendikaya sahip olmayan birkaç otomobil üreticisinden biri olan Toyota, sendikalı işçilerin çalıştığı şirketlerde üretilen elektrikli arabalara 12 bin 500 dolara kadar vergi indirimi sağlanırken Tesla, Honda ve kendi ürettikleri arabalara uygulanan vergi indiriminin 7 bin 500 dolar ile sınırlı olmasına karşı çıktı.

Toyota pazartesi günü yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Kaynak Bulma Komisyonu’nun neredeyse ev fiyatına ulaşan elektrikli araçlara büyük vergi indirimleri sağladığını ve elektrikli araçların sadece zengin insanlar için olmaması gerektiğini söyledi.

“Ülkenin sınırlı kaynaklarının zengin insanlara astronomik vergi indirimleri sağlamak için kullanılmasıyla ilgili sizi uyarıyoruz” diyen Toyota, herkes için 7 bin 500 dolarlık bir vergi indiriminin tüm Amerikalıların erişimi için daha uygun olacağını ve bunu desteklediklerini söyledi.

Temsilciler Meclisi’nin yasa teklifinde elektrikli araçlar için ilk 5 yıl 7 bin 500 dolarlık bir vergi indirimi öngörülüyor, fakat sendikalı işçilerin çalıştığı şirketlerde üretilen araçlar için 4 bin 500 dolarlık bir vergi indiriminin daha uygulanması planlanıyor.

Vergi indirimi 55 bin dolardan düşük fiyatlı binek araçlar, 64 bin dolardan düşük vanlar, 69 bin dolardan düşük SUV’ler ve 74 bin dolardan düşük kamyonetler için geçerli olacak.

Belirli bir geliri kadar geçerli olan vergi indirimi tek başına yaşayanlar için yıllık 400 bin dolara, ailede tek çalışan erkek ya da kadın için 600 bin dolara ve çift olarak çalışanlar için 800 bin dolara kadar gelir elde edenleri kapsayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: