Ekonomi

Trump Taraftarları ABD Kongresi’ni Bastı… Seçimi Onaylayacak Oturum Yarım Kaldı… Washington’da Sokağa Çıkma Yasağı Konuldu… Amerika “Darbe mi Oluyor”u Konuşuyor!

ABD’de göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara orta verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı.

Washington’da, Seçiciler Konseyi oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken, Trump destekçileri de Kongre binasının dışında protesto düzenliyor.

congress gas

Senato Lideri sıfatıyla Kongredeki oturumu yöneten Lider Yardımcısı Mike Pence ise güvenlik gerekçesiyle bina dışına çıkarıldı. Trump, kendi partisinden olan Pence’in oylama yapmaya karar vermesini ve kendi lehine müdahale etmekten kaçınmasını eleştirmiş ve onu cesaretsizlikle suçlamıştı. Olaylardan sonra

Göstericilerin Temsilciler Meclisi Lideri Demokrat Partili Nancy Pelosi’nin de o terk etmiş iken ofisine girdikleri haber veriliyor.

Olaylarda içerideki polis kuvvetleri, bir bayan göstericiyi vurdu. Boynundan vurulan bayanın ağır yaralı olduğu bildiriliyor.

Göstericiler yine içeriye girmeye çalışıyorlar ve polis de göz yaşartıcı gazla kongrenin çabucak kapısının önünde kalabalığa müdahale etti. Gitgide sertleşen müdahalede göstericilerden yaralananlar da oldu.

congress gun

Kongre binasında yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı, en az birinin hastaneye sevk edildiği bildirildi.

TRUMP KONUŞTU KALABALIK YÜRÜDÜ

ABD Lideri Donald Trump’ın seçim sonuçlarını tanımayarak bugün başşehir Washington DC’de düzenlediği mitingin akabinde, mitingde Trump’ın Kongre’ye yürümesi tarafındaki birtakım kelamlarına istinaden Kongre’ye gerçek yürüdüler. Akabinde birtakım göstericiler Kongre’ye zorla girdi ve olaylar bundan sonra çığırından çıktı.

göster

İşte bu büyük toplantıdan sonra Trump da bir konuşma yaptı. Ve ne olduysa bundan sonra oldu:

trump

“BU BİR DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR!”

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başşehir Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini, “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

Temsilci (milletvekili) Adam Kinzinger (R-Ill.) de “Bu bir darbe teşebbüsüdür” tviti attı.

Seçilmiş Lider Joe Biden da olayların bir protesto değil, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne karşı bir kalkışma olduğunu söyledi.

PENTAGON SESSİZ ULUSAL MUHAFIZLAR İŞBAŞINDA

Olaylar sürerken askeri birliklerden rastgele bir müdahale gözükmüyor. Buna karşılık Ulusal Muhafızlar bir tereddütten sonra devreye alınmış gözüküyor.

Evvel Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Ulusal Muhafız birliklerinden, Kongre polisinin talebi üzerine, Kongre Binası’nda güvenliğini sağlamalarını istedi. ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar’ın Kongre’ye gönderilmesi talebini reddetti.

Fakat  Virjinya Valisi Washington’a Ulusal Muhafızlarını göndereceğini söyledi. Bundan bir mühlet sonra da  Beyaz Saray, Trump’ın Ulusal Muhafızlar’ın ABD Kongresi’ne gitmesi için buyruk verdiğini duyurdu.

FBI’a bağlı SWAT gruplarının de Kongre’de artık konuşlandığı bildiriliyor

TRUMP DESTEKLİYOR MU?

Trump evvel bu göstericileri destekleyecek cinsten bir tvit attı lakin şiddete başvurmamalarını istedi. Lakin “eve dön çağrısı” yapmadı: “Kapitol’deki herkese barışçıl kalma daveti yapıyorum. Unutmayın, BİZ hukuk ve tertibin partisiyiz. Maddelere hürmet gösterin ve mavi üniformalı eksiksiz insanlarımıza hürmet gösterin. Teşekkürler!”

Ancak olaylar sertleşip yaralananlar olunca Trump bu defa imajlı bir iletiyle göstericilere şöyle seslendi:

Seçimi açık orta önde kazandıklarını herkesin bildiğini sav eden Trump, destekçilerine şöyle seslendi:

“Şimdi meskene dönmeniz gerekir. Huzuru, kanun ve sistemi sağlamamız gerekir. Kanun ve tertip ile insanlarımıza hürmet göstermek zorundayız. Çok güç bir vakit diliminden geçiyoruz. Daha evvel bu türlü bir şey olmamıştı, (seçimi) hepimizin elinden, benden, sizden ve ülkemizden aldıkları diğer bir vakit olmamıştı. Hileli bir seçim oldu fakat bu insanların ekmeğine yağ süremeyiz. Huzuru sağlamamız lazım. Onun için meskeninize gidin. Sizi seviyoruz. Sizler bizim için özelsiniz. Neler olduğunu gördünüz. Çok daha berbat, insanlara nasıl davrandıklarını gördünüz. Nasıl hissettiğinizi biliyorum fakat meskeninize gidin. Huzurla meskeninize gidin.”

BİDEN NE DEDİ?

biden

Seçilmiş Lider Joe Biden “her ne olursa olsun lider benim” dedikten sonra şunları söyledi:

“Demokrasimiz görülmemiş bir atak altında. Çağdaş vakitlerde bu türlü bir şey görmedik. Bir özgürlük anıtında bu türlü bir akın izliyoruz.

Hukukun üstünlüğüne tarihimizde birkaç sefer gördüğümüz çeşitte bir hücum var.

Çok açık konuşayım. Kongre’deki görüşler gerçek ABD’yi, bizim kim olduğumuzu temsil etmiyor. Hukuksuzluğa inanan birkaç aşırılıkçı görüyoruz.

Bu olaylar çabucak sona ermeli. Bu çeteye geri çekilmeleri ve demokrasinin işlemesine müsaade vermeleri daveti yapıyorum. Daha evvel de dedim; âlâ de olsa berbat de olsa bir lideri kelamları değerlidir.

Trump’a sesleniyorum: Canlı yayına çıkın ve yemininizi yerine getirin. Kongre’deki kuşatmaya son verin.

Bu bir protesto değil, bu bir kalkışmadır. Tüm dünya bizi izliyor.”

SENATO’DA DA ÇOĞUNLUK DEMOKRATLARA GEÇTİ

Bugün Georgia eyaletinde yapılan iki seçimde Demokrat Parti, kazanarak Senato’da da çoğunluğu sağladı.

Yeni yasama periyodunda Kongre’nin iki kanadı da Demokratların denetiminde olacak. Seçilmiş Lider Joe Biden, kendi partisinin denetimindeki bir Kongre’yle vazifeye başlayacak.

TRUMP MİSYONDAN ALINACAK MI?

Bu ortada birtakım Kongre  üyelerinin Donald Trump’ı misyondan alınması için harekete geçeceklerine dair haberler akmaya başladı. Buna karşılık 20 Ocak’ta Trump’ın misyonunu devretmesi beklendiğinden bu teşebbüsün, bugünün sıcaklığıyla lisana getirildiği ve Trump’ı nitekim vazifeden almak yerine onun adabına uygun olarak vazifesi bırakması için bir tehdit olarak  gündeme geldiği istikametinde de yorumlar yapılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: