Ekonomi

TSPB Araştırma Raporları Standartlarını Belirledi

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), hisseleri Borsa İstanbul’da süreç gören şirket ve dallara yönelik olarak hazırlanan araştırma ve analist raporlarının yöntem, temel ve içeriklerine yönelik yeni prensipler yayımladı. TSPB tarafından yayımlanan Araştırma ve Analist Raporları Prensipleri Yönergesi araştırma ve analist raporlarının gerek içerik gerekse açıklanması yordam ve temelleri konusunda kıymetli yenilikler getiriyor.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, yatırım kuruluşlarının araştırma raporlarına ait standartları belirlemek için bir yönerge yayımladı. Yayımlanan Araştırma ve Analist Raporları Unsurları Yönergesi, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili faaliyetizni çerçevesinde Birlik üyelerince hisseleri Borsa İstanbul A.Ş. Hisse Piyasasında süreç gören şirketlerin incelenmesine (araştırma kapsamına alınmasına) yönelik olarak hazırlanacak araştırma ve analist raporlarını kapsıyor. Kurumların hazırladığı halka arz fiyat tespit raporları, halka arz fiyat tespit raporuna ait analist ve kıymetlendirme raporları, güncelleme ve ziyaret raporları, kâr (beklenti / gerçekleşme / analiz) raporları, periyodik bültenler, çeşitli isimler altında yayımlanan başka raporlar ile teknik tahlil paylaşımları bu düzenlemenin kapsamında olmayacak.

“Yatırımcı hakları önceliğimizdir”

Türkiye iktisadının sürdürülebilir büyümesi, kaynakların gelecek ve teknoloji odaklı, verimli alanlara yönlenmesi için sermaye piyasalarını geliştirmenin kural olduğunu belirten Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare Heyeti Lideri Tevfik Eraslan, sermaye piyasalarını geliştirmenin yolunun ise yatırımcı sayısını artırmaktan geçtiğini söyledi. Son yıllarda yatırımcıların sermaye piyasası eserlerine olan ilgisinin artmasının sermaye piyasaları açısından tarihi fırsatlar yarattığına dikkat çeken Eraslan, “Artan yatırımcı ilgisini önümüzdeki devirde devam etmesi, kesimimiz açısından çok kıymetli. Bu ilgiyi hem yatırımcıların hem de ülkemizin kazanacağı sermaye piyasası eserlerine yönlendirebilmemiz durumunda orta vadede arzuladığımız büyüklük ve derinliği sağlayabiliriz. Bunun için de öncelikle yatırımcı haklarını ön planda tutan, koruyan ve teminat altına alan güçlü bir yatırım ortamı oluşturmalıyız. Bu noktada da tüm sermaye piyasası aktörlerine değerli sorumluluk ve vazifeler düşüyor. Bugüne kadar olduğu üzere gelecekte de bu sorumluluğumuzun şuuruyla hareket ederek toplumu, tasarruf sahiplerini sermaye piyasası kurumları, araçları ve bu araçlara sağlıklı, yanlışsız yatırım yapabilmeleri konusunda bilgilendirmenin yanında, faal sermaye piyasası kültürü oluşturmamız lazım” dedi.

TSPB olarak “yatırımcının korunması ve bilgilendirilmesi”ni her vakit öncelikli olarak gördüklerini vurgulayan Eraslan, Araştırma ve Analist Raporları Unsurları Yönergesi’nin de bu anlayışla tüm üyelerin iştiraki ile yeni gelişmeler dikkate alınarak oluşturulduğunu söyledi. Eraslan, “Yatırımcının korunması ve bilgilendirilmesi konusunda tüm sermaye piyasası kurum ve kuruluşlarımızın farkındalığının yüksek olması ve birebir maksat için çalışıyor olması geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor. Bu farkındalığın bir yansıması olan Araştırma ve Analist Raporları Prensipleri Yönergesi, kesimimizde bir standart oluşmasına önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Kuruluşlar, rapor siyasetlerini ve prosedürlerini internet sitelerinde açıklayacak

TSPB tarafından yayımlanan Araştırma ve Analist Raporları Unsurları Yönergesi, TSPB üyelerinin araştırma raporlarına ait yazılı siyasetlerini ve prosedürlerini 30 Nisan 2021 tarihine kadar oluşturup, kendi internet sitesinde kamuoyuyla paylaşması zorunluluğunu getiriyor. Araştırma ve Analist Raporları Prensipleri Yönergesi ile TSPB üyelerinin, müşterilerinin araştırma raporlarına eşit bir formda erişimine imkân sağlayacak önlemleri alması ve bu gayeyle düzenlediği raporları kendi internet sitesinde yayımlaması şartını getiriliyor. Yönergeye nazaran, yatırım kuruluşlarının, içeriğinden, dağıtımına, kamuyu bilgilendirmelerine kadar tüm süreçleri içeren araştırma ve analist raporlarına yönelik yazılı siyasetler ve prosedürlerini belirlemeleri ve bunların da analistlerinin sahip oldukları gerçek görüşlerini yansıtan objektif ve emniyetli araştırmayı ve buna uygun formda rapor hazırlanmasını destekliyor. Bu Yönerge kararlarına uymayan yatırım kuruluşları ise TSPB Disiplin Yönetmeliği kararları çerçevesinde pahalandırılacak.

Rapordan analist ve/veya araştırma uzmanı sorumlu

Araştırma ve Analist Raporları Unsurları Yönergesi, raporlama ve değerleme yaklaşımları ile ilgili uygulama temellerinin belirlenmesinde Milletlerarası Değerleme Standartları dikkate alınıyor. Yönergeye nazaran aksi belirtilmedikçe raporun hazırlanmasından araştırma uzmanı ve/veya araştırma analisti sorumlu olacak.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: