Ekonomi

Tuncay Turşucu: Borsa ve Dolar’da Haftalık Yorum

Yurtiçi piyasalar evvelki hafta yeni TCMB Başkanı’nın atanması ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasından sonra önemli bir fiyatlamaya girdi. TCMB ve Bakanlık’ın kamuoyu duyuruları piyasalar tarafından rasyonel siyasetlere dönüş olarak algılanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin cazibesinin arttırılması, kurumların itimadın kazandırılması ve ülke risk priminin düşürülmesinin öncelikli maksatları olduğu istikametindeki açıklamalar piyasalardaki bu algıyı güçlendirdi. Piyasalar bu açıklamaları para siyaseti ve iktisat idaresinde Ortodoks siyasetlere dönüş olarak algıladı ve beklentileri agresif biçimde fiyatlamaya başladı. Borsa endeksi geçen hafta %8.3 yükseldi, Dolar kuru %10.1 geriledi. Alımların başı çektiği Banka Endeksinde ise yükseliş %22.6 oldu. Gösterge tahvil faizi %15.48 düzeylerinden %14 düzeyinin altına geriledi. Uzun vakittir 500 düzeyinin üzerinde olan CDS risk primimiz ise 400 puanın altına geriledi. Global piyasalardaki müspet hava yurtiçi piyasalara takviye verdi.

Global piyasalarda Aşı İyimserliği

İçeride bunlar yaşanırken dünya piyasalarında tıpkı vakitte olumlu seyirler izledik. Pfizer-Biontech firmasının geliştirdikleri Covid-19 aşısının %90-92 başarılı olduğu ve yılsonuna kadar 50 milyon aşının üretilebileceği, 2021 yılında ise 1 milyar 200 bin kişinin aşılanabileceğini açıklaması global piyasalarda müspet algılandı. Seçim havasından çıkmaya çalışan ABD borsalarında S&P endeksi %2.1, Dow Jones %4 yükselirken, teknoloji yüklü Nasdaq borsası %0.55 geriledi. Almanya DAX endeksi %4.8 yükselirken, Euronext 100 endeksi %6.7 bedel kazandı.

Aşı haberi tıpkı vakitte emtialar için de tesirli oldu. Brent petrol %7.5 yükseliş kaydederken, çelik fiyatları %5.4 artış kaydetti. Ons Altın ise aşı haberi ile birlikte haftalık %3.2 geriledi. Gümüş’ün paha kaybı haftalık %3.5 oldu. Ülke başkanlarından aşının tesirinin çabucak olmayacağı ve ekonomilerdeki Covid-19 tesirinin bir müddet daha önemli formda devam edeceğine yönelik açıklamaları petrol fiyatlarındaki yükselişi hudutlu bir halde baskılarken, Ons Altın’da ki düşüşün devamını bir ölçü engelledi.

19 Kasım TCMB Toplantısı TL Varlıklar İçin Kritik

Yurtiçi piyasalar için en kıymetli gündem 19 Kasım Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısı olacak. Piyasalar bir haftadır bu günü fiyatlıyor demek yanlış olmaz. Yapılan anketlerde piyasa ekonomistlerinin beklentileri 400-500 baz puan ortasında bir faiz artırımı olacağı istikametinde bulunuyor. Bununla birlikte 300 baz puan bekleyenler olduğu üzere Morgan Stanley’in 175 baz puanlık beklentisi de mevcut. TCMB Beklenti anketinde yılsonu enflasyon beklentisi %12.47 düzeyinde bulunuyor. TCMB’nin son durumda yüklü ortalama fonlama maliyeti ise %14.46 düzeyine gelmiş durumda. Bilindiği üzere TCMB siyaset faizi (haftalık repo) %10.25 düzeyinde.

Piyasalarda fiyatlanan yalnızca faiz artırımı değil. Birebir vakitte faiz siyasetinde sadeleşmenin ilanı da bulunuyor. Perşembe günü için beklentimiz 425 baz puanlık bir faiz artırımı, sadeleşmenin ilanı ve TCMB’nin gerekirse faiz artırımına devam edeceğinin bildirisinin net formda verilmesi istikametinde. Bununla birlikte kolektif olarak BDDK’dan ve Maliye Bakanlığı’ndan da açıklamaların gelmesini ümit ediyoruz.

Borsa ve Dolar

TCMB’nin beklentileri karşılaması durumunda, sonrasında verilecek iletilerinde tesiriyle piyasalardaki müspet algı devam edebilir. Kısa vadede kar realizasyonları gelse de ilerleyen süreçte Borsa endeksinde başta banka payları olmak üzere alımlar sürebilir. Teknik olarak 1365 düzeyinde yükselen kanal direnci bulunurken, 1340-1350 düzeylerinde ise dolar bazında direnci bulunuyor. Kar satışları gelmesi durumunda 1245 takviyesi izlenecek. Daha aşağıda ise 1222 takviyesi bulunuyor. Dolar kurunda ise 7.85 düzeyindeki 50-günlük ortalama altındaki seyir korunabilir ve ilerleyen süreçte 7.43 düzeyindeki 22-haftalık ortalama dayanağına yanlışsız düşüş devam edebilir. Bu senaryoda Piyasanın genel algısı olumlu kalmaya devam edecektir.

Beklentilerin altında kalan 300 baz puan üzere bir faiz artırımı ise piyasalarda kar satışlarının tesirli olmasına neden olabilir. Bu durumda akabinde yapılacak açıklamalar ve verilecek bildiriler kıymetli olacak. TCMB’nin fonlama maliyeti 425 baz puan üstte iken neden daha düşük bir faiz artırımı yaptığını piyasalara yeterli anlatması ve ikna etmesi gerekecek. Bu durumda Borsa endeksinde 1245 dayanağı önemli biçimde test edilebilir ve bu düzeyin altına sarkması durumunda ise satışlar artabilir. Daha aşağıda 1222 ve 1200 takviyeleri takip edilecek. Dolar kurunda ise 7.85 düzeyindeki 50-günlük ortalamaya tekrar reaksiyon yükselişi görebiliriz. Bu düzeyin üzerine yerleşmesi durumunda ise 8.10 düzeyindeki 22-günlük ortalamaya yanlışsız yükseliş oluşabilir. Bu senaryoda piyasaların geçen haftaki morali ve iştahı zayıflayabilir.

TCMB’nin pas geçme ihtimali olmadığını düşünüyoruz. Bu türlü bir senaryo piyasalar için en makûs senaryo olacaktır.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN yazım ilginizi çekebilir.

BBVA Garanti Yatırım: BİST’te strateji

Faiz ne kadar yükselecek? İktisat nereye gidecek? | Atilla Yeşilada – Işık Ökte

Kredi ve mevduat faizlerinde sonun başlangıcı…

Piyasalar: Salgın kimin umurunda, herkes keyifli

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: