Ekonomi

Turizm için 2021 de kara delik!

Avrupa’nın turistik merkezlerinde yapılanlar döneme hazırlanmak ve umutlanmakla sonlu.

Koronavirüs için aşılama başladı, fakat insanların uçaklara yığılmaya, deniz seyahatine çıkmaya yahut kıyı boyunca paketlenmiş barlarda vakit geçirmeye başlamasına yetecek kadar aşı yapılmadan evvel aylar geçecek. Bu, turizm işletmelerinin büyük ölçüde bu yılın yaz dönemi hakkında karanlıkta kaldığı manasına geliyor.

Beklenti, 2020’den daha yeterli olacağı, lakin düzgünleşme hudutlu kalacak. 2019’daki 600’e yakın gemiye kısayla Yunanistan’ın Santorini adasına geçen yıl yalnızca üç yolcu gemisi geldi. Perşembe günü yayınlanan Avrupa Komitesi sayıları İtalya, İspanya ve Yunanistan’da yabancı turistlerin tatil gecelerinin en az %70 düştüğünü gösterdi ve uyardı: 2021 de turizm dalı için sessiz geçecek.

Screenshot 101

Komite, “Genel olarak 2021’de turizm akışlarının kriz öncesi düzeylerine tam olarak dönmesi beklenmiyor” dedi. İtalya’da, ziyaretçiler “belirsizlik azaldıkça fakat kademeli olarak geri dönecek” bu da turizm kesiminin daha geniş ekonomik toparlanmanın gerisinde kalacağı manasına geliyor.

Kesimdekiler için bu imaj zati daha yılın birinci iki ayında netleşmiş durumda.  Sardinya’daki Felix Hotels zincirini yöneten Paolo Manca, beşerler uzun kış gecelerinden bıktıkça olağanda şimdiye kadar yaz rezervasyonlarını %30 oranında görmeleri gerektiğini söylüyor. Bunun yerine, neredeyse kimse yaz planlarını rezervasyona dönüştürmüyor.

Gelir garantisi olmayan, bakım, tamirat ve çalışan masrafları olan mülk sahipleri için, bu güç bir durum.

Santorini’deki Meltemi Hotels and Resorts’un sahibi ve lokal otelciler derneğinin lideri Manolis Karamolegos, Hazırlıkları son dakikaya bırakamayacaklarını lakin tesislerinin açılıp açılmayacağını bilemeden hazır olmaları gerektiğini gerekiyor diyor.

Yunanistan, aşılananların özgürce seyahat edebilmesi için Avrupa Birliği’nden bir sertifika oluşturmasını istiyor. Bloomberg Vaccine Tracker’a nazaran, aşılarda dünya başkanı olan İsrail ile şimdiden bir muahede yapıldı.

Screenshot 102

Dünyanın en büyük tıp operatörü TUI AG, bu hafta her zamanki tatil programının beşte dördünü bu yaz sunmayı planladığını açıkladı. Kurum İngiltere’deki aşı uygulamalarının süratli temposunun İngiliz turistleri güneşli bölgelere çekeceğini düşünüyor.

Lakin bu coşku İngiltere hükümeti tarafından paylaşılmıyor. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, bu hafta İngilizlere belirsizlik göz önüne alındığında şimdi tatil rezervasyonu yapmamalarını tavsiye etti.

“Bu yaz nereye varacağımız sorusunun yanıtını bilmiyorum,” dedi. “En yeterli tavsiye, bu basamakta hiçbir şey yapmamak.”

Güney Avrupa’daki birtakım oteller, daha güçlü iç talep görüyor ve bu durum, gelir kaybının tamamını olmasa da bir kısmını telafi edecek. Portekiz’de, Pestana Hotel Group CEO’su Jose Theotonio, devam eden seyahat yasakları ve karantina korkusu yabancı ziyaretçileri caydırdığı için Ocak ayı satışlarındaki odaların lokal halk tarafından kapandığını söyledi.

Aşılar bu kadar sert tedbirleri sona erdirmek zorunda olsa da, gidişat hala çok meçhul. Hükümetler birden fazla vakit itinasız bir biçimde kısıtlamalar getirmekte, bu da işletmeleri ve potansiyel müşterilerini gergin tutmakta.

Otelciler derneği Federalberghi Sardegna’nın da lideri olan otel işletmecisi Manca, “İleriye dönük plan yapabilmek için hükümetten güvenlik kuralları ve protokoller açısından kesin göstergelere muhtaçlığımız var. Turizm açısından, netlik eksikliği Covid’in kendisi kadar ziyan verici” diyor.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: