Ekonomi

Turizmin kara yılı!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, COVID-19 salgınından ötürü 2020’de dünyada milletlerarası seyahat edenlerin sayısının bir yıl öncesine oranla yüzde 74 düştüğünü açıkladı.

Dünya’nın haberine nazaran açıklamada “Turizm tarihinin en makus yılı” sözünü kullanıldı ve salgından ötürü getirilen seyahat kısıtlamalarıyla turizm dalında geçmişte örneği olmayan bir krizin yaşandığını vurgulandı.

COVID-19’un 2020 yılında turizm bölümünde yaklaşık 1,3 trilyon dolar ekonomik kayıp yarattığı ve bu sayının, 2009 global ekonomik krizi sırasında kaydedilen kayıplardan 11 kat daha fazla olduğuna işaret edildi.

Mevcut krizden, dünya turizm bölümünde çoğunluğu KOBİ’ler olmak üzere 100 ila 120 milyon turizm istihdamının da risk altında olduğunun altı çizildi.

Dünya genelinde 2020’de turist sayısı en fazla düşen bölge, yüzde 84 ile Asya ve Pasifik oldu. 2019’a nazaran 2020’de yüzde 71’lik düşüşün kaydedildiği Avrupa’da ise turist sayısının 500 milyondan fazla gerilediği kaydedildi.

“Sağlık krizinin sona ermesi uzak ihtimal”

Açıklanan turizm bilgilerini kıymetlendiren BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Uluslararası seyahatlerin inançlı bir halde yapılmasını sağlamak için çok fazla gayret gösterildi fakat mevcut sıhhat krizinin sona ermesinin şimdi uzak bir ihtimal olduğunun şuurundayız.” sözlerini kullandı.

Pololikashvili, “Test, izleme ve aşılama sertifikaları dahil olmak üzere COVID-19’un yayılma riskini azaltmak için seyahatle ilgili önlemlerin ahenkleştirilmesi, uyumu ve dijitalleştirilmesi, inançlı seyahatin teşvik edilmesi, şartlar müsaade verir vermez turizmin canlandırılmasının vazgeçilmez temelini oluşturmaktadır.” görüşünü savundu.

Öbür yandan Dünya Turizm Örgütü’nün uzmanları 2021 yılı için farklı öngörülerde bulunarak, belirsizliğin devamına işaret etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: