Ekonomi

Türkiye İklim Değişikliği ile Uğraşta Yeşil İktisada Geçiş için Kıymetli Adımlar Atıyor

İklim değişikliği ile global uğraşta büyük değer taşıyan gelişmekte olan ülkelerde sera gazı emisyonlarının azaltımı gayretlerine katkı sağlamak ve piyasa temelli emisyon azaltım sistemlerinin aktif olarak kullanılması amaçlayan “Karbon Piyasalarına Hazırlık Paydaşlığı Projesi – PMR (Partnership of Market Readiness)” ikinci fazı 27 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen dijital konferans ile tamamlandı. İki fazdan oluşan projenin birinci Fazı Aralık 2018’de tamamlanmıştı.

Karbon Piyasalarına Hazırlık Paydaşlığı Projesi, 2014 yılından bu yana Dünya Bankası tarafından sağlanan hibe takviyesi ile Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle Türkiye için en uygun karbon fiyatlandırma düzeneği olarak belirlenen emisyon ticaret sistemi (ETS) hakkında kamu ile özel bölüm nezdinde kapasite gelişimi sağlanmıştır.

Projenin 2. Fazında pilot ETS uygulanmasına yönelik yasal ve teknik alt yapının oluşturulması için kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarla Türkiye’de emisyon ticaret  sisteminin uygulanması için yasal ve kurumsal altyapı oluşturulmuştur. Tıpkı vakitte ETS için emisyon üst hududu ve tahsisat planları oluşturulmuş, ETS simülasyonu uygulaması geliştirilmiş, ETS için bir kayıt sistemi yazılımı altyapısı geliştirilmiş, Paris Mutabakatı Unsur 6’nın Türkiye açısından kıymetlendirilmesi yapılmıştır. Proje kapsamında irtibat stratejisi hazırlanmış olup, ETS ve İklim Kanunu ile ilgili olarak özel kesim, sivil toplum örgütleri ve akademideki paydaşlar ile daima istişareler  yürütülmüştür.

Karbon Piyasalarına Hazırlık İştiraki Projesi’nin 2. Faz’ının tamamlanması vesilesi ile Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar yaptığı açıklamada “İklim değişikliğinin çevresel tesirlerinin yanı sıra toplumsal ve ekonomik tesirleri çok derindir. İklim değişikliği ile uğraş için hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu almalıyız. Şunu unutmamalıyız ki iklim değişikliği risklerine cevap olarak geliştirilen tahliller fırsatları da içermektedir. Global finansman kaynakları artık, etraf ve iklim-dostu teknolojilere öncelik veriyor. Global olarak rekabetçiliğimizi korumak, artırmak ve yeni finansman kaynaklarından faydalanmak istiyorsak, bu trendi yakalamak için azami çabası göstermeliyiz. “Yeşil Ekonomi” ya da “düşük karbonlu büyüme” olarak isimlendirdiğimiz çağdaş ekonomik büyüme modeline süratle adapte olabilmek için düşük karbonlu üretim modellerine yönelmeliyiz. Avrupa Birliği tarafından yayımlanan yeşil mutabakat ile ihracatının neredeyse yarısını Avrupa Birliği’ne yapan sanayimizi önemli halde etkileyeceğini, bilhassa güç ağır bölümlere büyük maliyetler getirebilir, buradan hareketle Sayın Bakanımız Murat Kurum’un uyumunda bütüncül ve iştirakçi bir yaklaşım ile tüm dalları kucaklayan taslak mevzuat hazırlama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun yanı sıra sera gazı azaltımında en maliyet faal sistem olan emisyon ticaret sistemine yönelik teknik ve kurumsal altyapı çalışmalarını yaptık.  Emisyon ticaret sistemi, güç dönüşümünü, teknolojik dönüşümü,  AR-GE ve inovasyonu tetikleyecek, bu da yeni iş fırsatları sağlayacaktır. Fakat herşeyden kıymetlisi sürdürülebilir bir tabiat ve daha pak bir hava ile toplum sıhhatine katkı sağlayacaktır. Süratle değişen dünyada değişmemenin maliyeti çok daha büyüktür. Gelecek kuşaklar için iklim değişikliği ile uğraş çalışmalarına devam edeceğiz.” Dedi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Auguste Kouame Karbon Piyasalarına Hazırlık Paydaşlığı Projesi 2. Faz Kapanış Toplantısı vesilesiyle yaptığı açıklamada “Dünya Bankası olarak gelişmiş, gelişmekte olan ve geçiş devrindeki ülkelerde karbon piyasalarının desteklenmesine yardımcı olmak üzere hayata geçirilmiş olan Karbon Piyasalarına Hazırlık Paydaşlığı (PMR) Projesi’nin uygulanmasında Türkiye Hükümetine dayanak vermekten çok memnunuz. 2011’den bu yana PMR kapsamında, gelişmiş, yükselen ve geçiş devrindeki ekonomilere sahip ülkelerde sera gazı emisyonlarının azaltımını kolaylaştırmak için karbon fiyatlandırması ve ilgili piyasa araçlarının tasarlanıp kullanılması desteklendi. Ayrıyeten, global sera gazı emisyonlarının % 46’sını oluşturan 23 ülkeye finansman ve teknik yardım sağlandı ki bunların tümü artık bir karbon fiyatlandırma düzeneğini rahatlıkla uygulayabilecek yeterliliktedir. Türkiye’nin de bu ülkelere katılması bizi memnun ediyor. Türkiye’yi geniş paydaş istişarelerine dayalı olarak geliştirmiş olduğu Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) yasal, teknik ve kurumsal altyapısından ötürü Türkiye’yi tebrik ediyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: