Ekonomi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası faal büyüklüğünü yüzde 45 artırdı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası 2020 yılsonu prestijiyle etkin büyüklüğünü 2019 yılsonuna nazaran %45 oranında artırarak 28,1 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın 2020 yılı net kârı ise bir evvelki yıla nazaran %12 artışla 502 milyon TL’ye ulaştı.

Kalkınma odaklı büyümesine 2020 yılında da devam eden Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, yıllık finansal sonuçlarını açıkladı. 2020 yılında aktiflerini bir evvelki yıla nazaran %45 büyüterek yaklaşık 28,1 milyar TL’ye yükselten Bankanın kredi portföyü de %35’lik artışla 20,4 milyar TL’ye ulaştı.

Bankanın toplam finansal varlıkları 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran %89 artış göstererek 6,1 milyar TL’ye, öz kaynakları ise %52 artışla 3,6 milyar TL’ye ulaştı.

Faal kalitesinin kıymetli bir göstergesi olan brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı Bankacılık bölüm ortalamasının hayli altında %1 düzeyinde gerçekleşti. Bankanın sermaye yeterlilik oranı yılsonu prestijiyle %22,35 olurken, Bankanın 2020 yılı net devir kârı ise bir evvelki yıla nazaran %12 artarak 502 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

2021 sonunda 1,7 milyar dolarlık kaynak yatırımcılarla buluşacak

Bankanın sürdürülebilir büyümesine 2020 yılında da devam ettiğini ve bunu finansal sonuçlarda da gördüklerini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, 2021 yılında da güçlü büyüme ivmesini koruyacaklarını açıkladı. Türkiye’nin kalkınma öncelikleri doğrultusunda kalkınma ve yatırım bankacılığı fonksiyonlarını rekabetçi ve dinamik bir formda yerine getirmeye devam ettiklerini belirten İbrahim Öztop, “Salgın periyodunun beraberinde getirdiği zorluklara karşın 2020 yılında da Bankamızın büyüme ivmesi sürat kesmedi. Ülkemizin üretim potansiyelinin artırılması ve Covid-19 salgınının ekonomik faaliyet üzerindeki tesirlerinin dengelenmesi için uluslararası kaynaklardan temin edilen kredi ve fonlar büyük ehemmiyet arz ediyor. Banka olarak son 15 yılda yurt dışından temin ettiğimiz kaynağın üçte birini 2020 yılında ülkemize kazandırdık. 2021’de de bu yaklaşım ve hizmet anlayışıyla çalışmaya orta vermeden devam ederek, iki yılın sonunda 1,7 milyar dolarlık kaynağı işletmelerle buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Salgın devrinde 550 milyon dolarlık fon ile en yüksek kaynağı ülkemize getirdik

2020 yılında değerli projeler hayata geçirerek, ülke iktisadına ve yatırımcılara dayanak olduklarını vurgulayan Öztop, “2020 yılı içerisinde iktisada uzun vadeli yeni kaynaklar kazandırdık. 11. Kalkınma Planı’nda önceliklendirilen kesimleri desteklemek ve dışa bağımlılığı azaltmak emeliyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kaynaklı 18 milyar TL’lik ‘Yatırıma Dayanak Kredisi’ni 10 yıl vadeli olarak yatırım yapan işletmelerimizle buluşturduk. Salgından etkilenen işletmelerin üretim ve istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan ülkemize getirdiğimiz 300 milyon dolarlık Türkiye Covid-19 Kredisini işletmelerimize kullandırmaya başladık. Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık bir kredi muahedesi daha imzaladık. 2020 yılında toplam 550 milyon dolarlık kaynak ile Covid-19 kapsamında memleketler arası kaynak kuruluşlarından ülkemize en yüksek fonu getiren Banka olduk. 2021 yılında olağanlaşma ve toparlanmayla birlikte ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için yarattığımız katma bedeli daha da artırarak ve işletmelerimizin yatırımlarını her vakit olduğu üzere bu yıl da destekleyerek, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: