Ekonomi

Türkiye Varlık Fonu denetlenmiyor

Türkiye Varlık Fonu’nun yasal mühletini üç aydır geçmesine rağmen TBMM’ye sunulmayan kontrol raporunun münasebeti açıklandı. Salgında, bünyesinde bir dizi mutabakat imzalanan fonun Covid-19 gerekçesiyle denetlenemediği bildirildi.

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) yasal mühleti geçmesine rağmen yaklaşık 3 aydır TBMM’ye sunulmayan 2019 kontrol raporunun gelmemesine münasebet olarak “Covid-19 salgınının olumsuz etkileri” gösterildi.

Salgın devrinde şahsen TVF bünyesinde mutabakatların imzalandığına dikkat çeken CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Cumhurbaşkanlığının siyasi faaliyetlerine mani olmayan pandeminin bürokratik zorunluluklara mani oluşturması inandırıcılıktan uzak. Cumhurbaşkanlığı’nın mazeretine TBMM’nin alet edilmesi utanç verici” dedi.

BİLGİÇ YANITLADI

CHP’li Özel, fonun kontrol sürecinin gecikmesi üzerine yasal mevzuatta ekim ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi gereken kontrol raporunun yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen neden gelmediği konusunda TBMM Başkanlığı’na başvurdu.

Özel’in başvurusu üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “İlk kontrol kademesi olan bağımsız kontrolün 2020 yılı ağustos ayı prestijiyle tamamlandığı, fakat içinde bulunduğumuz Covid-19 salgınının olumsuz tesirleri sebebiyle, kontrolün ikinci kademesi olan Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirilecek alanlarında uzman merkezi kontrol elemanları tarafından yapılacak kontrol sürecinin şimdi tamamlanmadığı anlaşılmaktadır. Bu, TBMM’nin kontrol yetkisini geciktiren bir durumdur. Kanunlarda öngörülen metotlara yahut öngörülen mühletlere uyulmaması halinde ilgililer hakkında özel bir yaptırım uygulanabilmesi, lakin kanun koyucunun bu tarafta bir düzenleme yapmış olması halinde mümkündür. Bu hususta bir yaptırım öngörülmemiştir” dedi.

‘HESAP VERİLMİYOR’

Verilen cevabı pahalandıran CHP’li Özel, “Haziran ayında pandemiyle çaba sürecinde iktidar partisinin ‘yeni normal’ olarak tabir ettiği bir periyoda girilmiş, iktidar partisi genel lideri mitinglerden açılışlara, partisinin vilayet kongrelerinden çeşitli etkinliklere kadar bir dizi halka açık programda yer almıştır. Cumhurbaşkanlığı’nın siyasi faaliyetlerine mahzur olmayan pandeminin, Cumhurbaşkanlığı’nın yerine getirmesi gereken bürokratik zorunluluklarına bir mahzur oluşturduğu savı inandırıcılıktan uzaktır. AKP’nin vilayet ve ilçe kongrelerinin yapıldığı, TBMM’nin çalıştığı, Sayıştay’ın tüm kontrollerini yerine getirebildiği bir periyodun TVF’nin kontrolüne mahzur olması mümkün değildir. Kaldı ki şahsen Varlık Fonu’nun toplantılar yaptığı, muahedeler imzaladığı bir devirden bahsediyoruz” dedi.

Özel, Saray rejiminin denetlenmediği, hesap vermediği ve kendisinden öteki kimsenin kelam hakkının olmadığı bir rejim yaratmak istediğini kaydetti.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: