Ekonomi

Türkiye’de 2021 siber cürüm gündemini ekonomik belirsizlik şekillendirecek

Kaspersky uzmanları, artan ekonomik türbülansın ve COVID-19 tesirinin Türkiye genelinde siber cürümlerde artışa katkıda bulunmasını bekliyor. Bunlar ve öbür bulgular, Kaspersky’nin yeni raporu Kaspersky Security Bulletin: META bölgesinde 2021 için siber tehdit varsayımları evrakında yer alıyor.

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Dmitry Galov, “Küresel olarak her ülke pandemiyle kendi prosedürleri doğrultusunda gayret etmek zorunda kalsa da Türkiye genelindeki gelişmekte olan ekonomiler, ulusal kilitlenmeler ve hudutlu ticari faaliyetlerden bilhassa ağır etkilendi. İnsanların internete artan bağlılığı sayesinde, işsizlikteki artış sadece klasik kabahatlerde bir artış olarak ortaya çıkmakla kalmayıp, tıpkı vakitte dijital ortama da yayılacak. Bu şimdiden kestirim edebildiğimiz bir konu” diyor.

Gelişmiş inatçı taarruzlar artıyor

Galov şöyle devam ediyor: “Gelişmiş İnatçı Akınların (APT’ler) strateji değişikliklerinin yanı sıra sayılarında görülen artış, siber hücum kabının daha da kaynamasına neden oluyor. Araştırmacılarımız, Türkiye dahil tüm dünyada 2021’de tehdit aktörlerinin APT taarruzlarının uygulanmasına olan yaklaşımı değiştireceğini ve bu nedenle kuruluşların büyük olasılıkla jenerik makus hedefli yazılımlara özel dikkat göstermesi gerektiğini kestirim ediyor. Bu jenerik araçlar daha karmaşık tehditleri dağıtmak için kullanılabiliyor.”

KOBİ’leri ve finans kurumlarını amaç alan kiralık hackerlar ve siber paralı asker kümeleriyle ilgili tasalar bu mevzuyu daha da derinleştiriyor. Siber paralı askerler, ihtilaflarda mahkeme kararlarını kazanmak, ticari ticari sırları çalmak ve “işverenlerine” piyasada öne geçmeleri için rekabetçi istihbarat sağlamak için kullanılabilecek hassas, özel bilgileri ele geçirmek için işe alınıyor.

Galov bu bahiste şu yorumu yapıyor: “İşletmeler, COVID-19’un tesiriyle daha da güçlenen bu şiddetli vakitlerde hayatta kalmak için çaba ederken, son derece rekabetçi bir pazarda kendilerini farklılaştırma baskısı altında. Mevcut görüntü muhtemelen iflasa ve mahkemede türel ihtilafların artmasına neden olabilir. Bu da bu berbat niyetli kümelerin faaliyet göstermesi için ülkü bir üreme alanı oluşturuyor. Bu çeşit faaliyetler Türkiye’de şimdi yaygın olmamasına karşın, bölge bu usul siber tehditlere karşı bağışıklığa sahip değil.”

Uzaktan çalışma ve data istismarı

Galov, uzaktan çalışmanın normalleştirilmesinin mevcut kurumsal BT sistemlerini daha da baskı altına alacağına ve şirketlerin artık kurumsal art uçtaki temas akışını meselesiz hale getirmeleri gerektiğine inanıyor. “Daha fazla şirket sistemlerini çevrimiçi olarak ortaya çıkarırken, odak noktaları her vakit açık kullanılabilirliğe dönüyor. Lakin çok azı siber güvenlik denetimlerini bu yeni ortama nasıl uyarlayacaklarını pahalandırıyor. Bu, birtakım bilgi tabanlarının ve sistemlerin kaçınılmaz olarak davetsiz konuklara açık bırakılmasına neden oluyor.”

Önümüzdeki aylarda birçok şirket güvenliklerini artırmak için yarışırken Türkiye genelinde bilgi ihlallerinin artmasını beklediğini söyleyen Galov, kelamlarını şöyle noktalıyor: “Kuruluşlar, sistemlerini ve datalarını gitgide karmaşıklaşan tehdit casuslarına karşı korumak için entegre ve tehdit akıllı bir yaklaşıma sahip olmanın ehemmiyetini fark etmeye başladıkça, bu yıl siber güvenlik için bir dönüm noktası olacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: