Ekonomi

Türkiye’de birleşme ve satın alma süreçleri 2020’ye meydan okudu

 KPMG Türkiye, ‘KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2020 Raporu’nu açıkladı. Dünyada ve Türkiye’deki birleşme ve satın alma süreçlerinin değerlendirildiği rapor, şiddetli geçen 2020’nin ekonomilere nasıl yansıdığını farklı bir perspektifle ortaya koyuyor. 2020 bilgilerine nazaran, dünyada birleşme ve satın alma süreçleri evvelki yıla yakın fakat altında bir performans sergiledi. Türkiye’de ise hem süreç hacmi hem de süreç sayısı artış gösterdi. Pahası açıklanan süreçlerin toplam hacmi 6,9 milyar dolara ulaştı. Kıymeti açıklanmayan süreçlerle birlikte kestirimi toplam süreç hacmi 9 milyar doları buldu. Geçen yıl bu sayı 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2021’de iktisattaki kademeli düzgünleşme ile süreç hacimlerinin artması bekleniyor.

KPMG Türkiye Danışmanlık Kısmı, bu yıl ikincisini hazırladığı ‘KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2020 Raporu’nu açıkladı. Rapora nazaran; Türkiye’de süreç hacmi ve süreç sayısı bir evvelki yıla kıyasla artış kaydetti. 2021 yılı için optimist beklenti korunuyor, iktisatta kademeli güzelleşme ile süreç hacimlerinin artacağı öngörülüyor.

Belirsizliklerin yılı

Geride kalan tüm yıla damga vuran pandeminin yanı sıra ABD başkanlık seçimleri, ABD ve Hong Kong başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleşen protesto ve hareketler, Batı Asya’daki çatışmalar ve Brexit’le ilgili belirsizlikler iktisat ve siyaseti etkiledi.

Rapora nazaran, 2020 yılında dünyada birleşme ve satın alma aktivitesinde evvelki yıla yakın lakin altında bir performans gerçekleşirken Türkiye’de milyar dolar ve üzeri düzeyde gerçekleşen süreçler nedeniyle süreç hacminde bariz artış kaydedildi. Süreç adedi de 2019 yılına nazaran artış gösterdi. 2020 yılında bedeli açıklanan süreç hacmi toplam 6,9 milyar dolara ulaştı.

Teknoloji, medya ve telekomünikasyon dalı önde

2020 yılında global trendlere paralel olarak dijitalleşmenin yükselmesiyle hem süreç sayısı hem de süreç hacmi bazında TMT bölümü öne çıktı. Teknoloji, medya ve telekomünikasyon bölümündeki en büyük süreç Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell paylarının yüzde 26,2’sini 1,8 milyar ABD doları bedelle satın alması oldu.

3,6 milyar dolarlık süreç hacmi

Haziran 2020’de Turkcell’in TVF ve LetterOne tarafından satın alınması ve Qatar Investment Authority’nin Borsa İstanbul’un azınlık payını satın alması 2020 yılındaki değerli finansal yatırımcı süreçlerinden oldu. Misal halde Actera’nın Temmuz 2020’de Vivense’ye yaptığı yatırım ve Doğan Holding’in teşebbüs sermayesi olan Öncü Girişim’in Sesa Ambalaj’ın yüzde 70 oranındaki payını satın alması finansal yatırımcı süreçlerinde ortasında öne çıktı.

Yerli yatırımcıların süreç hacmi yabancıları geçti 

Maksat kamuda kıymet yaratmak 

2018 yılı ve öncesinde özelleştirme süreçleri ve TMSF süreçleri vasıtasıyla kamu kaynaklı süreçlerde yaşanan hareketlilik devam etti. 2019 prestijiyle Yeni İktisat Programı ile üretime, ihracata ve finansal istikrara dayalı ekonomik dönüşüm kapsamında TVF’nin etkin rol almasıyla kamuda bedel yaratımı hedeflendi. Geçen yıl bu rolü, kıymetli süreçler ile hayata geçiren TVF,  2020’de ise stratejik ve büyük ölçekli yatırımlar ve satın almalarla kamuda kıymet yaratmaya devam etti.

Türkiye’nin rekabetçi şirketlerinin desteklenmesi amacının bir kesimi olarak Turkcell’in yüzde 26,2 payının TVF tarafından satın alınarak şirketin idare denetimine sahip en büyük hissedarı pozisyonuna gelmesi ve ülke iktisadının tasarruf birtakımın büyütülmesi ve bankacılık dışı finansal kesiminin geliştirilmesi kapsamında kamu sigorta şirketlerinin TVF – Türkiye Sigorta çatısı altında birleştirilmesi yılın dikkat çeken kamu kaynaklı süreçleri ortasında yer aldı. Çukurova Havalimanı Projesi işletme hakkı periyodu ihalesinin Favori İşletmecilik – Yako Dokumacılık Ortak Teşebbüsü tarafından kazanılması ve Qatar Invesment Authority tarafından TVF’nin Borsa İstanbul’daki azınlık payının devralınması da dikkat çeken kamu kaynaklı süreç olarak öne çıktı.

2021 için beklentiler iyimser 

KPMG Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Kısım Lideri Müşfik Cantekinler, 2021’deki birleşme ve satın alma süreçleriyle ilgili optimist beklentilerin korunduğunu söyledi.

Memleketler arası birleşme ve satın alma aktivitelerini takip eden,  sektörün en tesirli ve saygın kuruluşlarından Mergermarket tarafından yılın danışmanlık şirketi seçilen KPMG Türkiye olarak kıymetli süreçlerin danışmanlık süreçlerinde yer aldıklarını belirten Cantekinler şu başlıklara dikkat çekti:

Aşı çalışmaları sonucu salgının tesirinin kademeli olarak azalacağını, salgının ekonomik tesirlerini azaltmak için de devletlerin açıkladığı gibisi görülmemiş ekonomik takviye ve teşvik paketleri sayesinde merkez bankalarının genişleme siyasetleri ve para piyasalarına yüksek ölçüde likidite sağlandığını, şirketlerin global çerçevede tedarik zincirlerini tekrar değerlendirdiğini görüyoruz.  Bu çerçevede Türkiye’nin bilhassa endüstriyel üretim dalı açısından ön plana çıkmasını, büyüme, istihdam ve fiyat istikrarı maksatlarına ulaşmak için öngörülebilir para ve kur siyaseti kapsamında ekonomik göstergelerdeki dengelenme sürecinin yatırımcı iştahını artırabilecek etkenler olmasını bekliyoruz. Öte yandan iktisatta pandemi tesirinin devam etmesi, toparlanma devrinin uzaması, muhtemel ABD ve AB yaptırımları, Türkiye’nin yakın coğrafyasında gerçekleşebilecek siyasi belirsizlik ve güvenlik sıkıntıları da aşağı istikametli riskler olarak öne çıkıyor.

KPMG Türkiye’nin hazırladığı rapora nazaran, 2021 yılında endüstriyel üretim ve otomotiv, teknoloji, medya ve telekomünikasyon, ilaç ve sıhhat dallarının öne çıkması bekleniyor.

TVF tarafından petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan güç üretim projelerine yapılacak yatırımlar, TMSF’ye devredilen şirketlerin tekrar ihale sürecine çıkması ve ÖİB’nın portföyünde yer alan varlıklar için ihale sürecine girmesi süreç hacmini artırabilecek etkenler ortasında yer alıyor.

Global aşılama çalışmalarının sürat kazanması ve pandeminin sonra erme sürecine girmesiyle 2021 yılı için optimist beklentilerimizi koruduğumuzu ve kademeli güzelleşme ile süreç adet ve hacminin artacağını öngörüyoruz.

RAPOR VE SUNUMU WETRANSFER LİNKİ İLE İNDİRMEK İÇİN BURAYA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu