Ekonomi

Türkiye’de tasarruf etmeyi planlayanlar son 6 yılın en yüksek düzeyine ulaştı

ING Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına nazaran, yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranında yükseliş eğilimi devam etti. Yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı yüzde 39,5’e ulaşarak 2014 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek düzeye geldi.

ING Türkiye’nin, 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. ING Türkiye’nin araştırmasına nazaran, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 37,5 olan yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı, dördüncü çeyrekte 2014’ten bu yana en yüksek düzeyine çıkarak yüzde 39,5’e ulaştı. Tasarruf sahibi olanlar içerisinde nizamlı tasarruf yapanların oranı bir evvelki çeyrek ile misal düzeyde gerçekleşti. Sistemli tasarruf yapmayanlar ortasında son 3 ay içerisinde tasarruf yapmış olanların oranı üçüncü çeyreğe nazaran 7 puan artarak yüzde 46’ya; gelecek 3 ay içerisinde tasarruf yapmayı planlayanların oranı ise 5 puan artarak yüzde 48’e çıktı.

Üçüncü çeyrekte hem çocuklu hem çocuksuz bireylerde artan tasarruf sahipliği, genel tasarruf sahipliği oranını yüzde 20,2’ye taşımıştı. 2020 yılının son çeyreğinde ise çocuklu bireylerin tasarruf sahipliğinde gözlenen düşüş nedeniyle, genel tasarruf sahipliği oranı da yüzde 18 düzeyine geldi. Tasarruf sahipliğine yaş kümeleri açısından bakıldığında, 25-34 yaş kümesindeki tasarruf sahipliği 7 puanlık bir düşüşle yüzde 24’e gerilerken; 18-24 yaş kümesindeki tasarruf sahipliği 6 puan artış göstererek yüzde 26’ya yükseldi.

Tasarruf yapma münasebetleri ortasında “geleceğe yatırım” yükselişte

Tasarruf yapma münasebetleri arasında geleceğe yatırım unsuru 7 puan yükselişle yüzde 50’ye ulaşarak birinci sıradaki yerini koruyor. Başka ögeler ortasında 5 puanlık düşüşle yüzde 23’e gerileyen “çocuklarım için” unsurunda dikkat cazibeli bir değişim gözleniyor.

Tasarruf araçları tercihinde sistem içi altın ve BES 2020’yi artış trendi ile kapattı

Son çeyrekte en çok tercih edilen tasarruf aracı yüzde 25 ile ferdî emeklilik fonları olurken, 2018 yılında başlayan yükselişini sürdüren sistem içi altın yüzde 18 hisse ile en çok tercih edilen tasarruf araçlarından biri oldu. En çok tercih edilen tasarruf araçlarından bir başkası de son çeyrekte meydana gelen 5 puanlık kayba karşın yüzde 20 ile yastık altı altın ve nakit oldu.

Ozan Kırmızı: “Pandemi devrinde de müşterilerimizin tasarruf eğilimlerini destekliyoruz”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren ING Türkiye Kişisel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kırmızı, tasarruf sahipliği ve tasarrufa yönelik olumlu tavırların 2020’de gösterdiği yükselişe dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Araştırma sonuçları bize içinde bulunduğumuz şartların bilhassa genç bireylerin tasarruf konusunu gündemlerine aldığını gösteriyor. Ayrıyeten sistem içi tasarruf araçlarının da yüksek oranlarda tercih edildiğini gözlemliyoruz. ING Türkiye olarak tasarrufun desteklenmesi gerektiğine inanıyor ve müşterilerimizin tasarruf ederken yarar sağlayabilecekleri eser, hizmet ve yatırım araçlarını sunmaya devam ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: