Haber

Türkiye’deki yolcuların 78’i 12 ay içinde tekrar uçmaya hazır

Yolcular, hava yolu seyahatine inançlarını geri kazanmak için uçak kabinlerinin ultraviyole (UV) ışınıyla temizlenmesini talep ediyor.

Honeywell (NYSE: HON) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya nazaran, COVID-19 pandemisi hava yolu ulaşımına talebi azaltırken Türkiye’deki yolcuların birçok önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmayı planladıklarını belirtiyor. Araştırma ayrıyeten, hava seyahatine olan inancı tekrar kazanmak için yolcuların talep ettiği en kıymetli ögeleri da ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran, Türklerin 78’i önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmaya hazır olduğunu belirtiyor. 2020’de tüm dünyada seyahatlerde yaşanan yavaşlamaya karşın, Türkiye’den araştırmaya katılanların 35 üzere kayda kıymet bir oranı pandemi sırasında uçağa bindiğini belirtiyor.

Qualtrics aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye’den 541 kişi iştirak gösterdi. İştirakçilerin çoğunluğu 25-34 (35) ve 35-44 (34) yaş kümesinde. Araştırmaya katılan yolcular hem iş hem tatil emelli uçtuğunu belirtirken, iştirakçilerin 77’si yılda en az beş sefer uçtuğunu tabir ediyor.

Yolcular klasik usuller yerine UV ile temizleme üzere yeni teknolojiler talep ediyor

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka dataya nazaran iştirakçiler klasik sistemlerden çok yeni teknolojilere itimat duyuyor. İştirakçilerin üçte ikiden fazlası (70), havayolu çalışanı (8) yahut yolcunun kendisinin (16) koltuk bölgesini manuel olarak temizlemesi yerine, uçak kabinlerini temizlemek için ultraviyole (UV) ışını kullanılmasını tercih ediyor.

Araştırma yolcuların hava seyahatinde hijyen ve güvenlik önlemlerini ne kadar ciddiye aldığını da ortaya koyuyor. İştirakçilerin yarısı tekrar uçmadan evvel, havaalanı ve uçak yüzeylerinin paklığı, maske ve eldiven üzere şahsî esirgeyici ekipman kullanım mecburiliği ve toplumsal aralık sağlama konusunda garanti istediğini söz ediyor. Öte yandan araştırmaya katılanların üçte ikisinden fazlası, uçağa binmeden evvel UV ışını üzere gelişmiş temizleme sistemlerinin devreye alınmasını istiyor.

Honeywell Aerospace EMEAI Satış Yöneticisi Serdar Çetingül hususla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Araştırma sonuçları, yolcuların birçoklarının önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmayı öngördüğünü, lakin mevcut ortamdan ötürü huzursuz olduğunu ve tekrar seyahate başlamak için inanca muhtaçlık duyduğunu gösteriyor. Yolcular ayrıyeten uçuşlarda toplumsal ara ve ferdî hami ekipman kurallarına uyulmasını önemsiyor. Yüzey paklığını son derece değerli bulan yolcular, klasik sistemler yerine UV ile temizleme üzere yeni teknolojileri talep ediyor. Honeywell olarak yolcuların bu taraftaki taleplerinin farkındayız ve UV Paklık Sistemi, maske ve eldiven dahil ferdî esirgeyici ekipman üzere bir dizi hijyen tahlilini havayollarına sunuyoruz. Uçakları daha âlâ temizlemek ve paklık durumunu çarçabuk takip etmek için sağlayabileceğimiz yeni eser ve hizmet çeşitleri konusunda kesim önderleriyle diyaloğumuzu sürdürüyoruz.”

Şaşırtan olmayan bir biçimde, kısa vadede seyahat etmeyi planlayan iştirakçilerin 82 üzere büyük bir çoğunluğu, havayollarının uçaklarında fiyatsız olarak sağlaması gereken en kıymetli üç şeyi maske, el dezenfektanı ve ıslak mendil olarak belirtiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: