Haber

Türkiye’ye doğal gaz akışı yeniden başladı

İran Petrol Bakanlığı’nın SHANA haber ajansında yer alan açıklamada, “Dün Türkiye tarafındaki istasyondaki bir gaz sızıntısından dolayı kesilen Türkiye’ye doğal gaz ihracatı yeniden başladı” dedi.

Türkiye’deki yetkililer İran’dan gaz kesintisinin süresinin 10 günü bulabileceğini belirtmişlerdi.

Reuters’ta yer alan habere göre; İran’ın Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatını durdurmasının ardından gaz santrallerine doğalgaz akışı dün azaltılmış, büyük ölçekli sanayinin doğal gaz ve elektrik kullanımının da sınırlanacağı açıklanmıştı.

BOTAŞ AÇIKLAMA YAYINLAMIŞTI

Botaş, İran’dan alınan gaz miktarının 17 Ocak itibarıyla üçte bir seviyesine düştüğünü, 20 Ocak itibarıyla da sıfırlandığını duyurmuştu. Botaş’dan yapılan duyuruda “Ülkemize Gürbulak giriş noktasından İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından sağlanan doğal gazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak 2021 itibarıyla azalmaya başlamış ve doğal gaz alımı Günlük Kontrat Miktarı’nın yaklaşık üçte biri seviyesine kadar düşmüştür. İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından kuruluşumuza yapılan bildirimde teknik bir arıza gerekçe gösterilerek doğal gaz arzının mücbir sebep nedeniyle 20 Ocak 2022 tarihinden itibaren 10 günlük süreyle yapılamayacağı bildirilmiştir” denilmişti.

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu