Ekonomi

TürkTraktör, 2020 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %68’ini ve traktör ihracatının %86’sını tek başına gerçekleştiren TürkTraktör, 2020 yılında başladığı iş makineleri yerli üretiminde de değerli bir muvaffakiyet elde etti.

TürkTraktör, 2020 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 14 yıldır kesintisiz biçimde dalın başkan üreticisi olan TürkTraktör; pandeminin oluşturduğu kuvvetli koşullara karşın ihracat ve yurt içi satışlarda başarılı bir performans gösterdi.

TSE İnançlı Üretim Sertifikasına sahip fabrikalarında, 2020 yılında toplam 34 bin 337 adet traktör üreten TürkTraktör, geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran üretimini  %51 artırdı. Türkiye’nin toplam traktör üretiminin ise %68’ini de tek başına gerçekleştirdi.

Traktör devi, yurt içi pazarda gerçekleştirdiği toplam 22 bin 384 adetlik satışla, ülke çiftçisini son teknolojiye sahip traktörlerle buluşturmaya devam etti. İhraç pazarlarında gerçekleştirdiği 12 bin 553 adet traktör satışı ile ise Amerika kıtasından Japonya’ya 130’dan fazla ülkeye Türkiye’de üretilen traktörleri ulaştırmanın gururunu yaşadı.

Üretiminde gerçekleşen önemli artışa bağlı olarak TürkTraktör 2020 yılında cirosunu da bir evvelki yıla göre %64 artırdı ve yılı 6 milyar 243 milyon TL toplam ciro ile kapattı. TürkTraktör’ün faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile %15 ve %17 olarak gerçekleşti. Alınan tüm bu sonuçlarla birlikte TürkTraktör’ün 2020 yılsonundaki net kârı 776 milyon TL olarak kaydedildi.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner: “Ana odağımız tarımda kesintisiz üretimin sağlanması”

2020 yılı çalışmalarını değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, pandemi devrinde öncelikle ziraî üretimdeki sürdürülebilirliği sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak “Salgınla birlikte oluşan şiddetli kurallar karşısında besin tedarikinde kesintisizliği sağlamak ismine özveri ile çalışan çiftçilerimizi her alanda desteklemeyi önceliklendirdik. New Holland markamız pazardaki liderliğini sürdürürken, Case IH markamız pazardaki pozisyonunu 7. sıradan 4. sıraya yükseltti. TürkTraktör olarak pazardaki kesintisiz liderliğimizi 14. yılına taşımayı başardık.” dedi.

Türkiye’deki emisyon geçişi için hazırlıklarını tamamladı

2021’de kademeli olarak Türkiye’de yürürlüğe girecek olan Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartları ile traktör ana çerçeve yönetmeliğine yönelik geçiş hazırlıklarını tamamladıklarını da söyleyen Aykut Özüner“Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2014 yılından bu yana kullanılan Faz IIIB ve Faz IV emisyon düzeyine sahip traktörlerimizi dünya çiftçileriyle buluşturuyorduk.  Ülkemizde uygulanacak olan emisyon geçişi için de hazırız ve birtakım modellerimizin üretim ve satışına Ocak ayında başladık.”

Traktör ihracatında da önder

Türkiye’nin birinci traktör ihracatını gerçekleştiren TürkTraktör, 2020 yılında yurt dışı pazarlara yaptığı satışla Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %86’sını tek başına gerçekleştirdi. Aykut Özüner, pandemi sürecinde etkilenen yurt dışı pazarlarda bilhassa yılın ikinci yarısında değerli bir büyümenin  gözlendiğini de vurguladı. “Bu süreçte TürkTraktör olarak geliştirip ürettiğimiz Faz V motora sahip traktörlerin ihracatını da gerçekleştirmeye başladık.” diye açıkladı.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner: “Yerli kazıcı yükleyici üretimimiz, iş makineleri faaliyetlerimize ivme kazandırdı, satışlarımız %58 arttı!”

Açıklamalarının sonunda, iş makineleri alanındaki çalışmalara da yer veren Aykut Özüner“Tıpkı tarım alanında olduğu üzere; iş makinelerinde de yerli üretim, kesime girdiğimiz birinci günden itibaren odağımızdaydı. Bu manada 2020 yılı bizim için iş makinelerinde çok kıymetli bir sene oldu. Yerli kazıcı yükleyici üretimine başladığımızın daha birinci yılında 150 adet kazıcı yükleyicinin satışını gerçekleştirdik. Yerli üretim avantajıyla sunduğumuz kazıcı yükleyicilerimiz, iş makinelerindeki çalışmalarımıza büyük bir ivme kazandırdı. 2020 yılında bir evvelki seneye nazaran iş makineleri satışlarımız yüzde 58 arttı. 2021 yılında da traktör alanındaki başarımızı iş makinelerine yansıtmayı ve bu alandaki büyümemizi katlayarak sürdürmeyi hedefliyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: