Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski “Cephede durum ağır”

Zelenski: "Cephede durum ağır"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü hatırlattı.

“CEPHEDE DURUM AĞIR”

Rus güçlerinin özelikle Donetsk cephesinde ilerlemeye çalıştığını ancak Ukrayna Ordusu’nun Rus saldırılarını başarılı bir şekilde geri püskürtmeye devam ettiğini kaydeden Zelenski, “Cephede durum ağır.” dedi.

Rus ordusunun Donetsk cephesinde ilerlemek için büyük kayıplar verdiğini iddia eden Zelenski, Ukrayna güçlerinin burada Rus birliklerin ilerlemesine izin vermediklerini kaydetti.

Zelenski, Rus güçlerinin Luhansk bölgesinde kontrol ettikleri yerleşim yerlerini “elinde tutmaya”, Harkiv bölgesinde ve Ukrayna’nın güneyinde ise ilerlemeye çalıştığını aktardı.

Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatarak bir suç işlediğini ifade eden Zelenski, Rusya’nın üst düzey siyasi ve askeri yetkililerin yargılanması için yoğun çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

“UCM İLE İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ”

Zelenski, “Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile zaten bir işbirliği kurduk ve bu iş birliğini artıracağız. Ancak ne yazık ki mevcut uluslararası hukuki araçlar adalet (Ukrayna savaş konusunda) için yeterli değil.” diye konuştu.

Ukrayna’da başlatılan savaşta suçlu şahısların yargılanması için ayrıca uluslararası bir mahkemenin kurulması gerektiğini savunan Zelenski, “Saldırganlığın sorumluluğunun üstlenilmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ek olarak özel bir mahkemeye ihtiyaç vardır. Böyle bir mahkeme oluşturmak için her şeyi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu