Haber

Ukrayna, Fransa ve Avrupa Birliği, BMGK’yı acil toplanmaya çağırdı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın sözde ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararı nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) acil toplanmaya çağırdı.

Kuleba, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya’nın yasa dışı hareketleri nedeniyle BMGK’nın acil toplanmasını talep ettiğini duyurdu.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini resmen tanıma kararı alarak uluslararası taahhütlerini ihlal ettiğini belirterek, Avrupa’nın bu ülkeye karşı yaptırım kararı almasını istedi.

Elysee Sarayından yapılan yazılı açıklamaya göre, Macron, Putin’in söz konusu kararını kınadı.

Bunun açıkça Rusya’nın uluslararası taahhütlerinin tek taraflı ihlali ve Ukrayna’nın egemenliğine saldırı olduğunu ifade eden Macron, BMGK’da bu konuda acil toplantı yapılmasını ve Avrupa’nın yaptırım kararı almasını istedi.

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medyadaki mesajında, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine sözde barışı koruma misyonu gönderme talimatını içeren kararnamesi Ukrayna’ya karşı yeni bir açık saldırganlık, ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlalidir.” ifadesini kullandı.

Borrell, BM Güvenlik Konseyinin en kısa sürede konuyla ilgili toplanması gerektiğini ifade etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu