Haber

Ukrayna’nın üye olabilmesi için oy birliği gerekli

SON DAKİKA NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna'nın üye olabilmesi için oy birliği gerekli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklama yaptı.

Stoltenberg’in açıklamalarından önemli başlıklar şu şekilde:

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’da ilhak ettiği toprakları Rusya’nın parçası olarak asla tanımayacaklarını bildirdi.  2. Dünya savaşından bu yana Avrupa topraklarında en büyük ilhak gerçekleşti.

NATO’nun Ukrayna’ya destek taahhüdü değişmedi. tüm Avrupa ülkelerine kapımız açıktır.

Bu savaşın tüm sorumluluğu Putin’e aittir. Putin kendi belirlediği stratejik hedeflere ulaşmakta başarısız oldu.

Ukrayna’nın haklarını tam olarak destekliyoruz. Üyelik kararına gelince 30 ülkenin oy birliğiyle vermesi gereken bir karar. Bizim önceliğimiz destek sunabilmek ki Ukrayna, Rusya’nın vahşi işgaline karşı kendisini koruyabilsin.

Bu savaşı sonlandırmanın sorumluluğu da Rusya’da. Rusya bırakırsa barış olacak, Ukrayna bırakırsa olmayacak. O yüzden bu yasa dışı ilhaklar bu savaşın etkisini değiştirmiyor. Geçen haftalarda gördük, 21 Şubat’ta işgalin ilk gününden bu yana gerilim en yüksek seviyelere tırmandırılıyor. Sorumsuz bir nükleer söylem var. Yasa dışı ilhak girişimi var.

Hepsini bir araya getirdiğimizde başlangıçtan bu yana gerilimi en çok yükselten adımlar bunlar. Biz Ukrayna’ya destek olmaya devam edeceğiz. Birlik içinde Ukrayna’ya destek olmaya devam edeceğiz dedi üyelerin hepsi.

Ukrayna’nın meşru müdafaa hakları var, kendi topraklarına yeniden özgürlük sağlayabilirler. İlhaklar, çatışmanın özünü değiştirmiyor. Bu nükleer güç gösterisini kabul eder ve Ukrayna’ya olan desteğimizi kesersek o zaman şantajı kabul etmiş oluruz.

Sabotajla ilgili gerçeklerin ortaya çıkması için bu olayın arkasındaki durumları anlamaya çalışıyoruz. Burada veriler toplanıyor, istihbarat paylaşımı da yapılıyor. Bu saldırılarla ilgili bir şeyler bulabilir miyiz diye bakıyoruz. NATO’nun önemli çalışmaları var, kritik altyapılar da dahil olmak üzere.

Rusya’nın kazanmasına izin verirsek Ukrayna, bağımsızlığını kaybetmiş olacak, bu bizim için de büyük risk olacak. Çünkü Rusya, bir komşusunu sadece güç kullanarak işgal edebileceğini görmüş olur. Ukrayna’da çok ciddi bir savaş var, ama Putin’in kazanmasına izin verirsek bu tehdit ortadan kalkmıyor. Bu yüzden biz Ukrayna’ya destek olmanın maliyetini üstleniyoruz. Ukrayna’ya karşı nükleer silah kullanılırsa bunun karşılığı çok sert olur. Bütün müttefiklerle ilgili gerilimi tırmandırma riski var.

NATO, bu çatışmanın bir tarafı değil, biz sadece Ukrayna’ya destek oluyor. Doğu’daki etkimiz tabii ki arttı, birlikler konuşlandırdık. Bizim NATO’nun her bir karışını koruma konusunda hiçbir şüpheleri olmasın diye bunu yapıyoruz. Moskova’ya açık mesaj vererek gerilimin daha da tırmanmasını engellemeye çalışıyoruz.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu