Finans

Ünlü dev banka dolar iddiasını düşürdü!

ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs önümüzdeki üç aylık periyotta TL beklentisini 7.50’den 7 düzeyine çekti.

Geçen hafta ABD faizlerindeki yükselişle birlikte gördüğü 7.5’li düzeylerden istikametini aşağı çeviren dolar/TL TCMB kararı ile 7.35’in altına kadar geriledi. Global satış baskısıyla gördüğü en düşük düzeylerden sonlu yükselen kur geçen haftayı 7.4 civarında tamamladı.

Asya borsaları, artan corona virüsü hadiselerine ve aşının dağıtımında yaşanan gecikmelere karşın ABD iktisadını canlandırmayı sağlamak için açıklanacak 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki mali canlandırma planı beklentileriyle yükseldi.

Global pay senedi piyasaları son günlerde dünya genelinde corona virüsü aşılarının olay sayılarını azaltacağı beklentileriyle ve Joe Biden başkanlığında ABD iktisadının daha güçlü güzelleşeceği umutlarıyla rekor yüksek düzeylere çıkmıştı.

SIKI DURUŞ VURGUSU

TCMB geçen hafta siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 17’de sabit tutarken, sıkı duruşu “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğine ve gerekirse “ilave nakdî sıkılaşma” yapacağına dikkat çekti.

Bankacılar PPK kararının akabinde TCMB’nin 28 Ocak’ta gerçekleştireceği enflasyon raporunu izleyecek. Enflasyon 2020 yılını yüzde 14.6 düzeyinde tamamlarken, yılın birinci çeyreğinde de enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor.

TCMB Lideri Naci Ağbal 2021 sonu için yüzde 9.4 enflasyon kestirimini bir “ara hedef” olarak ilan etmiş ve para siyasetinin da bu amaca ulaşmak için dizayn edileceğini söylemişti. İddia, bu hafta güncellenecek.

ENFLASYONDA ZİRVE NOKTASI NİSAN-MAYIS

Piyasanın beklentisi enflasyonun nisan yahut mayısta zirve noktasını göreceği, yıl sonunda tek haneye düşemeyeceği, yılı yüzde 11-12 bandında bitireceği istikametinde. Piyasalar enflasyon raporunda kendi kestirimleri (yüzde 11-12) ile TCMB (yüzde 9.4) ortasındaki farkın nasıl kapanacağını, bunun piyasa fiyatlamalarına tesirini takip edecekler.

DEV BANKA DOLAR KESTİRİMİN AÇIKLADI

Goldman Sachs hafta sonunda yayımladığı raporda 3 ay sonrasına ait dolar/TL beklentisini 7.5’ten 7 düzeyine çekerken 6 ve 12 ay sonrasına ait beklentilerini ise sırasıyla 7.75’ten 7’ye, 8’den 7.5’ye çekti. Banka TL’de son periyotta görülen bedel çıkarlarının önümüzdeki periyotta lakin hudutlu devam edebileceğini, bunun da TCMB’nin rezervlerini artırma taraflı adım atacağına yönelik beklentilerinden kaynaklandığını belirtti.

Citi ise geçen hafta yayımladığı raporda, enflasyonun düşüşe geçmeden evvel Nisan ayında yüzde 16 ya da üzerinde oluşacağını, yıl sonunda ise yüzde 11.5’e düşeceğini öngördü.

JPMorgan da TCMB’nin sıkı duruş açıklamalarına dikkat çekerek geçen hafta birinci faiz indirimi beklentisini ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe öteledi.

Öte yandan bugün 6.5 milyon doz Sinovac aşısı daha Türkiye’ye ulaşırken piyasalar aşılama sürecinin Türkiye genelinde yayılmasına ait süreci de takip ediyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) iktisat idaresindeki değişim öncesi süreç gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 326/332 düzeyinde.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: