Finans

Vakıfbank Genel Müdürü Üstünsalih yasal şartları taşımadan mı bu misyona atandı, BDDK neden açıklama yapmıyor?

Sağlam, “VakıfBank Genel Müdürü’nün durumu, yalnızca atamayı yapanları değil, bu atamaları onaylamakla misyonlu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu da (BDDK) ilgilendiriyor. Bağımsız bir kurum olması gereken BDDK şayet savlar doğruysa maddede belli vasıflara sahip olduğunu teyit etmeden bu atamaya nasıl onay verdi?” diye sordu.

Sağlam yazısında, “Eğer vaktinde bunu görmediyse artık bu vahim tezler üzerine neden harekete geçmiyor? Şayet Altay’ın argümanları gerçek değilse de BDDK’nin bir açıklama yapması gerekmez mi?

BDDK’nin hem kamuoyunu aydınlatmak hem de şayet tezler yanlışsız değilse, ismi geçen genel müdürün prestijini geri vermek ismine harekete geçmesi gerçek olmaz mı?” sözünü kullandı.

Banka genel müdürü olmanın kurallarına yazısında yer veren Sağlam şunları kaydetti:

“Banka genel müdürü olabilmek için ya maddede yazılı bir lisans programından mezun olmanız gerekiyor ya da ‘mühendislik’ mezunu olma şartıyla, yazılı alanlarda master ya da doktora yapmanız gerekiyor.

Sav edilen ise genel müdürlüğe atanan kişinin ‘mühendislik’ unvanı vermeyen üniversitenin fizik kısmından mezun olması. Münasebetiyle maddede belirlenen koşullara uymadığı argüman ediliyor.

Ya maddeyi değiştirmeniz gerekiyor ya da yasaya uygun bireyleri vazifeye getirmeniz. Atamayı yapanların olduğu üzere onaylayan BDDK’nin de bu bahiste sorumluluğu var. Hasebiyle devlet olmayı, maddelerin uygulanmasını tartışmalı halden çıkarmak istiyorsanız, argümanın hakikat olup olmadığını inceleyip, kamuoyuna açıklama yapmanız gerekiyor.”

Ne olmuştu?

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, geçen hafta TBMM’de yaptığı basın toplantısında “Şimdi size devletin çürümesinin yeni ve farklı örneğini anlatacağız” diyerek, 27 Mayıs 2019 tarihinde VakıfBank İdare Heyeti üyeliğine atanan Abdi Serdar Üstünsalih’in birebir hafta genel müdür yapıldığını ve bu atamanın Bankalar Kanunu 25. Maddesi’ne muhalif olduğunu söylemişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: