Ekonomi

Vestel/Erdoğan: Şarj ve batarya yatırımlarıyla yurtdışı ciromuz daha fazla olacak

Vestel CEO’su Turan Erdoğan şirketin yatırımları hakkında Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, büyüme yatırımlarının 3. ayağının otomotiv olduğunu, Avrupa’ya elektrikli şarj üniteleri satışı yaptıklarını ve temettü dağıtımına devam etmeyi düşündüklerinin altını çizdi.

“Türkiye’ye yaptığımız satışın 6-7 katını şu an Avrupa’ya yapıyoruz”

Pandemi döneminde büyümelerine devam ettiklerini, bunun da sebebinin ev içi cihazlar üretmeleri olduğunu belirten Erdoğan, “Hem satışlarımızla hem kârlılığımızla ilk 6 ayda ciddi büyümeler yaşadık. Artık biz Vestel’i bir teknoloji şirketi olarak konumlandırdığımız için yeni alanlara da yatırım yapma çabası içerisindeyiz. Bunlardan bir tanesi elektrikli arabaların şarj üniteleri ile ilgili. 6-7 yıldan beri çalışıyoruz ve meyvelerini almaya başladık. Grup şirketimiz olan Vestel Enerji’nin ZES istasyonları artık neredeyse 81 ilin tamamında kuruldu. Bunların tamamı Vestel tarafından üretildi. Şu anda 1000-1100 sokete ulaşıldı. Türkiye’ye yaptığımız satışın 6-7 katını şu an Avrupa’ya yapıyoruz. Avrupa’ya yaptığımız bu elektrikli şarj ünitelerini Vestel markası ile yolluyoruz” dedi.

“Yurtdışı ciromuz daha fazla olacak”

Yatırımların bir seneye yakın bir süre sonra bilançoya olumlu yansımalarını göreceklerini ekleyen Erdoğan, “Bize ana gelir kaynakları olması açısından 2 ila 3 senelik bir süreye ihtiyacımız var. Donanım dışında yazılımını da biz yapıyoruz. Uzun vadeli bir yatırım. Şarj cihazı ve batarya yatırımlarında yurtdışı ciromuz daha fazla olacak” diye ekledi.

“Temettü dağıtmaya devam edeceğiz”

Temmettü dağıtmak halka açık şirketlerin hedefleri arasındadır diyen Erdoğan “Küçük yatırımcıyı korumamız lazım. Yatırımlara devam ederek temettü ödemeyi planlıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: