Haber

Virüs çıktığı yere nasıl geri döndü? ‘Sıfır tolerans’ politikası…

Koronavirüse karşı uyguladığı ‘sıfır tolerans’ politikası ile uzun süredir Çin’de günlük vaka sayıları 100’ün üzerine çıkmıyordu. Ancak bu yılın başında ülkedeki vaka sayıları 2020’nin de üzerine çıkarken birçok eyalette sokağa çıkma yasakları yürürlüğe girdi.

Bu kısıtlamalar dünyada teknoloji ürünlerinin tedarikini zora soktu. Bunun Çin ekonomisini hatta dünya ticaretini etkilemesinden korkuluyor. Peki koronavirüs vakalarının uzun süredir az görüldüğü Çin nasıl bu hale geldi? ‘Sıfır tolerans’ politikası neden başarısız oldu?

WUHAN PARTİLERİ 

Hatırlanacağı üzere ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde görülen koronavirüs, bu şehirden Çin’e, sonrasında dünya geneline yayılarak koronavirüs pandemisinin başlamasına sebep oldu. Bunun üzerine ‘sıfır tolerans’ politikasını devreye sokan Çin bu strateji çerçevesinde ağır tedbirleri devreye soktu.

Vaka görülen şehirlerde sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Pozitif çıkan herkesin hastaneye yatırılması zorunlu kılınırken, yurt dışından gelen herkes belli merkezlerde 2 haftalık karantinaya tabi tutuldu. Zorunlu ihtiyaçları satan yerler harici iş yerleri kapanırken yurtiçi ulaşım büyük ölçüde kısıtlandı.

2020 ortalarından itibaren vaka sayıları hızla azalan Çin’de hayat yavaş yavaş dönmeye başlamıştı. Aynı dönem dünyanın geri kalanı hastalıktan kırılırken pandeminin sıfır noktası Wuhan’dan binlerce kişinin katıldığı partilerin fotoğrafları sosyal medyada viral oluyordu.

DELTA VE OMICRON VARYANTI İŞİ DEĞİŞTİRDİ 

Ancak ‘Hint varyantı’ olarak da bilinen koronavirüsün Delta varyantı ortaya çıkınca işler değişmeye başladı. Virüsün önceki versiyonlarından çok daha ağır semptomları olan virüs yüzünden Çin sağlık sistemi zorlanmaya başladı.

2021’nin son çeyreğinde Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı ise Çin’deki vaka sayılarını adeta tırmandırdı. Bilindiği üzere Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha hafif semptomlar gösteriyor ancak daha bulaşıcı ve daha hızlı yayıldığı belirtiliyor.

Virüs çıktığı yere nasıl geri döndü? 'Sıfır tolerans' politikası... - Resim : 2
Pandeminin sıfır noktası Wuhan’da azalan vakalar sonrası 2021 yılbaşı böyle kutlanmıştı. Kaynak: Reuters

Batı kaynaklı araştırmalar, mRNA aşılarının Omicron varyantına karşı koruma sağladığını gösterirken, Çin’in inaktif aşılarının etkisiz kaldığını ya da “temel” düzeyde direnç sağladığını belirtiyor. Uzmanlara göre bu durum Omicron varyantının Çin’de yayılmasına neden olan etmenlerden biri.

Bir diğeri ise Omicron varyantının çocukları daha fazla etkilemesi. Doktorlar, bunun nedenini, varyant ortaya çıktığında 15 yaş altı çocukların çoğu ülkede henüz aşılanmamış olması ve maske, mesafe kuralına daha az uyması olarak gösteriyor. Çin’in 1.4 milyar nüfusunun 242 milyonunu 15 yaş altı çocuklar oluşturuyor. 

2021 sonunda artışa geçen günlük vaka sayısı 10 Şubat 2022’de 1000’i geçti. 4 Mart’ta ise 57 bini geçerek rekor kırdı. Geçtiğimiz aylarda, otomobil sektörünün kalbi Jilin eyaletinin tamamında, ülkenin teknoloji başkenti olarak gösterilen Shenzhen’de, ve en büyük şehri Şanghay’da sokağa çıkma yasakları konuldu. Koronavirüsün neredeyse hiç uğramadığı Hong Kong’da günlük vaka sayıları 30 bini gördü.

Vaka sayısının artması ile Çin’in sıfır tolerans politikasında esnemeye gittiği görüldü. Artık hafif semptomlar gösterenlerin hastanede yatmasına gerek kalmayacak, evlerinde karantina altında hastalığı geçirebilecekler. Ayrıca hükümet evde test yapmaya olanak sağlayan kitlerin satışına da izin verdi. Ayrıca karantina sürelerini de düşürdü.

Ancak katı sokağa çıkma yasakları hala devam ediyor. Şanghay’da çekilen bir görüntü Çin hükumetinin hala koronavirüs politikasını pek de esnetmediğini gözler önüne serdi. Aşağıdaki fotoğrafta evlerin kapılarının hükümet tarafından bariyerle kapatıldığı görülüyor. Kısıtlamaları protesto eden halk ile polis arasındaki tansiyonun yer yer yükseldiği bildiriliyor. 

Virüs çıktığı yere nasıl geri döndü? 'Sıfır tolerans' politikası... - Resim : 4
Karantinaya alınan evlerin önleri polis tarafından bariyerler ile kapatıldı. Fotoğraf: Reuters

Kaynak: BBC, DSÖ, Fortune

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu