Haber

Vücut geliştirme sporcuları neden genç yaşta ölüyorlar?

Sağlık problemleri nedeniyle vücut geliştirmeye ara veren Cedric McMillan, zorlu idmanlarla spor hayatına geri dönmeyi planlıyordu. Ancak ünlü sporcu bir anda koşu bandına yığıldı. 44 yaşındaki McMillan’ın kalp krizine bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiği açıklandı. McMillan geride 4 çocuk bıraktı.

McMillan, ABD ordusunda 20 yıldan fazla bir süre hizmet etti. Sporcu, Arnold Schwarzenegger tarafından kurulan bir vücut geliştirme organizasyonu olan Arnold Sports adına yarışıyordu.

STEROİD İLE GENÇ YAŞTA ÖLEN SPORCULAR 

Yakın zamanda ansızın hayatını kaybeden tek vücut geliştirme sporcusu McMillan değil. Bu durum aslında vücut geliştirmenin kanayan bir yarası. Geçen Kasım ayında kalp krizi geçiren ve bu sporun en prestijli yarışması olan 2018 Mr. Olympia’nın şampiyonu Shawn Rhoden hayatını kaybetmişti. Ondan bir ay önce Ekim ayında kalp problemlerinden ölen George Peterson ve 2017’de henüz 26 yaşında hayata veda eden Dallas McCarver da diğer örnekler arasında. Tüm bu sporcuların erken yaşta kalp problemleri yüzünden ölmesinin arkasında aslında ortak bir sorun var: Steroidler!

McMillan’ın ölümü yıllardır süren Steroid tartışmasını tekrardan gündeme getirdi. Bir çeşit insan yapımı hormon olan steroidler, sadece sağlık nedenleri ile doktor gözetiminde kullanılmasına izin veriliyor. Ancak sporcular, kaşları şişkin gösterdiği için bu hormonu kontrolsüzce kullanmaya devam ediyorlar. Steroid kullanımı, kas kütlesinde fazla artışa karşı karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığı, iktidarsızlık, erkeklerde anormal meme büyümesi ve saç dökülmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

SAĞLIKSIZ DİYETLER DE BÜYÜK SORUN 

Sadece steroidler değil, vücut geliştirme yarışmaları öncesi su kaybı için kullanılan idrar söktürücüler de sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Böbreklere zararlı idrar söktürücüler, vücudun su tutmasını engelliyor. Su kaybıyla sporcular kilo vermesine karşın aşırı susuzluk yüzünden organları zarar görüyor. İnternette popüler bir vücut geliştirme forumu olan UG Bodybuilding’de bir kullanıcının, “İdrar söktürücüler vücut geliştirme amacıyla kullanıldığında doğrudan zehirdir” yorumu aslında her şeyi özetliyor. McMillan’ın idrar söktürücü kullanıp kullanmadığı bilinmiyor ancak yine de tehlikeyi hatırlatmakta fayda var. 

Bir diğer zararlı uygulamalar da ani kilo verme diyetleri ve yağ yakıcı ilaçlar. 4 kez Arnold Classic yarışmasını kazanan ve son altı yılda Mr. Olympia’yı hep ilk 10’da bitiren McMillan’ın 140 kilo olduğu ve her yarışma öncesi şok diyetlerle ani kilo kaybettiği biliniyor. Sporcu her yarışma öncesi 13 kilo vererek 127 kiloya düşüyordu.

Vücut geliştirme sporcuların beslenme alışkanları da tartışmalı. ABD Ulusal Sağlık Departmanı, günde en fazla 2000 kalori alınması gerektiğini tavsiye ediyor. Ancak idman zamanları vücut geliştirme sporcuları, kas kütlelerini arttırmak için ortalama günde 4000 kalorilik besin tüketiyorlar. Bu durum da sağlıklarını önemli ölçüde etkileyebiliyor.

McMillan’ın da sağlığı uzun süredir iyi değildi. Sporcu 2020’de Covid geçirdi ve zatüre nedeniyle aylarca hastanede yattı. Ciğerlerinin sıvı ile dolduğunu söyleyen sporcu ölümden döndüğünü açıkladı. Ancak sağlık sorunları bununla bitmedi. Paylaştığı bir videoda midesinden ve durmayan hıçkırıklarından şikayet ediyordu. Yediği her şeyi geri çıkardığını söyleyen sporcunun bu durumuna antrenörü de soyunma odasında şahit oldu.

‘AŞIRI DOZDAN ÖLÜYORLAR’

Arnold Sports’un sahibi eski Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger, Mr. Olympia ünvanını 70’li yıllar boyunca 7 kez kazanmış bir isim. O dönemlerde steroid kullandığını itiraf eden Arnold, bunun o zamanlarda doktor kontrolünde kullanılan yasal bir ilaç olduğunu hatırlatıyor. Ancak bu ilacın yan etkilerinin ortaya çıktığından beri kullanmadığını da beyan ediyor. 

Genç sporcuların steroidi istismar ederek hayatlarından olduğunu söyleyen Schwarzenegger, “Pek çok insan ilaç kullanırlarsa bunun performanslarını artıracağı hissine kapılıyor” diyor ve ekliyor: “Ama olan şu ki, iki hapın yardımcı olacağını düşünüp, ’10 tane alırsam beş kat daha iyi olacak’ diyen adamlar var. Sonra gidip aşırı dozdan ölüyorlar” dedi. Steroidleri vücut geliştirme değil ‘vücut yıkımı’ olarak niteleyen Schwarzenegger, uzun zamandır vegan besleniyor.

Kaynak: The Telegraph, Muscleandfitness, ABC News

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu