Ekonomi

Washington’da dram Kongre ve piyasaları etkilemedi

ABD tarihinde 19cu Yüzyılda İç Savaş’tan bu yana en berbat günü geride bıraktık. Trump’ın davetiyle Başşehir Washington DC’ye toplanan azılı taraftarlar, Senato’ya girdiler, kapıları yumrukladılar.  Polis Senatörleri korunaklı bir yere taşıdı.    Daha sonra göstericiler dağıtıldı, ve ABD Kongresi oturumunu açtı. Hala başkanlık seçim sonuçlarına itiraz eden 6 Senatör var, bunlardan birincisinin Arizona’nın seçim sonuçlarının onaylanması merasimine itirazi Genel Kurul’da 93-6 oyla reddildi. En az 5 itiraz daha bekleniyor, ancak bu oturum için Senato’yu yöneten Lider Yardımcısı Mike Pence’in açıkça Trump tersi tavır koyması sonucu, “electoral college” ismi verilen lideri seçen delegelerin oyları kabul edilecek.

Piyasalar kapandıktan sonra başlayan başşehir şovları Asya’da ilgi çekmedi.  Wall Street de şovlar öncesi kapanışında yeni rekorlara imza attı. Yatırımcılar daha çok Georgia’da 2 Senato koltuğunu da Demokratların kazandığı haberini kutluyor. Seçimlerin birinin kesin sonucu şimdi açıklanmadı, ama Demokrat aday Jon Ossoff’un rakibi veteran David Perdue’yu yendiği NBC TV tarafından doğrulandı.

Böylelikle Temsilciler Meclisi yanında  Seanto’da da çoğunluğu elde eden Biden’ın Demokrat Partisi’nin salgınla gayret, aşılama, mali yardım ve Kabine atamaları üzere hususlarda çok süratli hareket etmesinin yolu açıldı.

Biden’in Kongre takviyesiyle trilyonlarca dolar harcayacağı beklentisi ile ABD 10 yıllık DİBS’in getirisi %1.045’a fırladı.  Uzmanlara nazaran, getiri kısa vadede %1.2’ye kadar yükselebilir. Bloomberg’e nazaran, Fed Wall Street paniğe kapılmadıkça, getiri eğrisinin dikleşmesine müdahale etmeyebilir. Dozu ufak da olsa, ABD DİBS faizlerinin yükselişi, Almanya üzere ülkelerin devlet tahvillerinde de yankılandı. Japonya’da 10 yıllık tahvili faiz “0””ı   aştı.

Hala Asya seansında Dolar Endeksi ufak bir yararla 89.45’e yükseldi, lakin yatırımcıların büyük çoğunluğu Biden’in harcama planları ve Fed’in çok cömertliği yüzünden doların kıymet kaybedeceğini lisana getiriyor.

Dolar/TL küresel rüzgarların tesiriyle güne 7.30’dan başlarken,  2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan düşüşle yüzde 14.9 oldu. 10 yıl vadeli dolar tahvillerinin faizi 6 baz puan artışla yüzde 5.5’e yükseldi. 5 yıllık kredi temerrüt takas (CDS) primi 10 baz puan artışla 317 baz puan oldu.

Trump Taraftarları ABD Kongresi’ni Bastı… Seçimi Onaylayacak Oturum Yarım Kaldı… Washington’da Sokağa Çıkma Yasağı Konuldu… Amerika “Darbe mi Oluyor”u Konuşuyor!

İpek Yezdani anlatıyor: ABD’DE NE OLUYOR? BUNDAN SONRA NELER YAŞANABİLİR?

Georgia Senato seçimlerinde birinci sonuçlar geliyor

Dev yatırım bankalarından yeni Dolar/TL tahminleri…

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: