Finans

Yabancı kazandı, Türkler kaybetti

22 Aralık 2020’de 1 USD = 7,66 idi. Bugün 1 USD = 7,40 (saat:10.40.)

ABD’de 1 aylık tahvilin faizi (yıllık) % 0,45. Bunu aylık olarak düşünürsek getirisi % 0,0375 eder (vergiyi ihmal ediyoruz.)

Türkiye’de gösterge faiz (vadesine 2 yıl kalmış olan ve piyasada en çok süreç gören tahvilin faizi) % 14,78. Bunun bir aylık getirisi % 1,23 eder (vergiyi ihmal ediyoruz.)

2021 01 24 155831

Plasman (mali yatırım) için kullanılmak üzere ayrılmış 1 milyon doları olan bir Amerikalı fon düşünelim. Bu parayı bir ay müddetle Amerikan tahviline yatırsa çıkarı ne olur, Türk tahviline yatırsa karı ne olur? Karşılığını aradığımız soru bu. Bu soruya karşılık verebilmek için eldeki dataları bir tabloya dökelim:

Tablo bu fonun ABD’de bir aylık mali yatırım yaparak yalnızca 370 dolar kazanacak yerde Türkiye’de bir aylık mali yatırım yapması halinde ise 47.867 dolar kazanacağını, Türkiye’de yapacağı mali yatırımın 47.497 dolar daha fazla çıkar yaratacağını ortaya koyuyor.

Son periyotlarda Türkiye’ye döviz girişinin niye arttığını bu tablo net biçimde göstermiş olmalı. Bu tıp sıcak para girişleri fakat günü kurtarmayı sağlıyor. Türkiye’nin sıcak para cenneti olmak yerine 2005 – 2008 ortasındaki dört yılda olduğu üzere direkt sermaye yatırımlarını çekmeyi hedeflemesi gerekli.

Kelam konusu dört yılda Türkiye’ye gelen direkt yabancı sermaye yatırımı meblağı 72 milyar dolardı. O dört yılın farkı neydi?

Bu sorunun cevabını ararken karşımıza; bankacılık ıslahatı, bağımsız kurumların oluşturulması, bütçe açıklarının düşürülerek kamu mali disiplininin sağlanması ve toplumsal ve siyasal alanda yapısal ıslahatları getirecek olan Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başlamış olması üzere çok kıymetli adımlar çıkıyor.

Bugün niye direkt yabancı sermaye yatırımlarının yerini sıcak para almış durumda? Zira direkt yabancı sermaye yatırımlarını çekecek ivmeyi kaybetmiş onun yerine ülkeyi sıcak para cennetine çevirecek popülist adımlara yük vermiş durumdayız.

Ya 2005 – 2008 ortasında yaptığımız üzere yapısal ıslahatlara yönelip direkt yabancı sermayeyi çekerek kalıcı ve ucuz yatırım yapılmasını sağlayacağız ya da bugünkü üzere faiz/kur ekseninde ilerleyip sıcak para girişini cazip hale getirerek yüksek maliyetli ve günü kurtarmaya yönelik bir siyaset izleyeceğiz.

Kaynak: Mahfi Eğilmez blog

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: