Ekonomi

Yabancı yatırımcılar Türk piyasalarına dönüyor

Güvensizliği bir kenara bırakan yabancı yatırımcılar Türk piyasalarına dönüş yapıyor. Reuters’ın 12 yabancı yatırımcının görüşlerini alarak derlediği datalara nazaran kasımdan bu yana gelen 15 milyar dolarlık yabancı girişleri yıl ortasına kadar iki katına çıkabilir ve büyük yatırım fonları da daha uzun vadeli durum almayı kıymetlendirebilir.

Hürriyet gazetesinin haberine nazaran; Türkiye piyasalarındaki hissesini yanlış ekonomi politikalarını münasebet göstererek son yıllarda sert düşüren yabancı yatırımcılar gelişmekte olan ülke piyasaları genelindeki en büyük geri dönüşlerden birini gerçekleştiriyorlar. Reuters’te yayımlanan tahlile nazaran iktisat idaresindeki değişim, ortodoks siyasetlere dönüş ve ıslahat gündemiyle kasım ayından bugüne yabancı yatırımcılar Türkiye piyasalarına 15 milyar doların üzerinde giriş yaptılar. Bu değişim piyasa dostu uygulamalara dönüş ile birlikte gelirken piyasadaki beklenti girişlerin yılın birinci yarısında belirginleşmek üzere 2021 boyunca da devam edeceği halinde.

Reuters’ın 12 yabancı yatırımcı ve bir çok lokal işlemcinin görüş ve iddialarını alarak derlediği datalara nazaran yabancı girişleri yıl ortasına kadar iki katına çıkabilir ve büyük yatırım fonları da daha uzun vadeli konum almayı kıymetlendirebilir. Yaklaşık 67 milyar dolar varlık yöneten Londra merkezli BlueBay Asset Management’tan Polina Kurdyavko, “Türkiye konumumuzu artırdık ve ortodoks adımlar devam ettikçe de bu tarafta adım atmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye tahvil piyasalarındaki hissesini yanlış iktisat siyasetlerini münasebet göstererek yüzde 20’lerden yüzde 3’lere kadar düşüren yabancı yatırımcılar yatırımlarını 2 aydan kısa müddette yüzde 5’in üzerine çıkardı. Piyasadaki genel beklenti yabancı yatırımcının girişlerinin devam edeceği ve yılın ortasında yabancı hissesinin yüzde 10’a ulaşabileceği biçiminde. Reuters’ın görüşlerine başvurduğu 6 işlemci de yabancı hissesinin gördüğü tarihi düşük düzeyler olan yüzde 3’ten çift haneye yılın birinci yarısında ulaşılabileceğini, 2021’de DİBS piyasasına 7-15 milyar dolar ortası giriş beklediklerini belirtiyorlar. Deutche Bank da benzeri formda 10 milyar dolar yabancı girişi beklediğini geçen haftaki raporunda lisana getirdi.

Deutche Bank’ın raporunda lokal sabit getirili menkul değerler piyasasında fakat 25 milyar dolarlık bir yabancı yatırımcı girişinin yabancı hissesini lakin 2017’deki yüzde 20 düzeyine getirebileceğine dikkat çekti. Raporda iktisat idaresindeki değişimden bugüne 3.5 milyar dolar giriş görüldüğüne dikkat çekilerek, “2021’in birinci yarısında Türkiye piyasalarına 10 milyar dolarlık giriş bizi hiç şaşırtmayacak” dedi. JPMorgan kısa mühlet evvel yayımladığı bir raporda yabancı yatırımcının hali hazırdaki düşük konumun, enflasyonda beklenen düşüşün deteğiyle “Lokal borçlanma piyasasında daha fazla ralli için yer var” görüşüne yer verdi. Hazine’nin iç borçlanmasının 2012-2017 yılında yüzde 20’sinden fazlasını finanse eden yurtdışı yerleşikler geçen sene yüzde 3’e kadar düşürdükleri hisselerini son periyotta yüzde 5.5’e kadar yükseltti. Bu artış geçmişteki yüzde 20’li sayılarla kıyaslandığında şimdi çok düşük düzeylerde olsa süratli bir biçimde gerçekleşiyor.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: