Ekonomi

Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule ilgisi artıyor

Yabancılar, koronaya karşın Türkiye’den konut almaya devam ediyor.  TÜİK datalarına nazaran Ocak ayında yabancılara yapılan konut satışı 2 bin 675 oldu. Yabancıların en çok konut aldığı vilayetler ortasındaki birinci sırayı ise bin 380 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u 462 konut satışıyla Antalya, 179 konut satışıyla Ankara, 131 konut satışı ile Mersin ve 75 konut satışı ile Bursa izledi.

Ocak ayında Türkiye’de en çok konut alanlar ise 459 konut ile İranlılar, 385 konutla Iraklılar, 260 konutla Ruslar, 168 konutla Afganlar, 88 konutla Yemenliler oldu.

Bodrumu çok sevdiler

Yabancıların Türkiye’de konut alımından en çok ilgi gösterdiği ilçelerden biri de Bodrum. Kışa karşın nüfusu üçe katlanan ilçede İlçede gayrimenkulden otele, hastaneden hizmet dalına farklı alanlarda birçok yatırım devam ediyor. Bodrum’a artan ilgide son aylarda ilçeyi tercih eden dünyaca ünlü isimlerin de tesiri büyük oldu.

Nüfusu üçe katlandı

Pandemi sürecinde kalabalıklardan uzaklaşmak isteyen insanların Bodrum’da yaz-kış yaşamaya başladığını belirten Besa Küme Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp “170 binlerde olan nüfus artık 540 binleri aşmış durumda. Yazlık olarak kullanılan konutlar kışın da dolu. Bunun dışında birinci kez Bodrum’da gayrimenkul alanların sayısı da yükseldi” dedi.

5 milyar doları aştı

Kişisel ilginin dışında büyük çaplı yatırımcıların da gayrimenkulden otele, hastaneden hizmet bölümüne farklı alanlarda devam eden birçok projeyi Bodrum’da hayata geçirdiğinin bilgisini de veren Alp, “Bodrum’da Başta gayrimenkul olmak üzere tüm kesimlerde bu süreçte projeler başladı. Farklı alanlardaki yatırımların toplam 5 milyar doları aştı” diye konuştu.

Turizmde başkan

Yapılan yatırımlar ortasında dünyaca ünlü markaların da bulunduğuna dikkat çeken Alp,  “Bodrum lüks turizmin dünyadaki sayılı destinasyonlarından biri olmaya aday. Son devirde dünyanın çok itibarlı markaları tarafından otel ve restoranlar açıldı, birçok yatırım yapıldı. Bunda memleketler arası marinalara sahip olmasının da tesiri büyük” tabirlerini kullandı.

Dünyaca ünlü isimler geliyor

Yaz, kış fark etmeksizin Bodrum’a dünyaca ünlü isimler tatil ya da yatırım emeliyle geldiğini aktaran Şule Alp “Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Uzakdoğulu milyarder Victor Hwang üzere dünyaca ünlü güçlü isimlerin yazın tercihi Bodrum oluyordu. Lakin şu an kış olmasına karşın birçok dünyaca ünlü isim gelmeye devam ediyor. Bu isimlerin kimileri gemilerini demirliyor kimileri ise ilçede gayrimenkul satın alıyor. Son olarak Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in Bodrum’dan yazlık aldığı biliniyor. Ayrıyeten son aylarda Rus milyarder Roman Abramoviç ve Katar Kraliyet Ailesi’nin de tercihi Bodrum oldu. Bu isimlerin ilçeye gösterdiği ilgi dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcıları Bodrum’a çekiyor” diye konuştu.

Lüks projeler yapılıyor

Son devirde ilçede yapılan lüks projelere yabancılar tarafından büyük ilgi gösterildiğini belirten Şule Alp, BESA Grup’un Bodrum’daki projeleri hakkında da bilgi verdi. Alp, “Toplamda 150 dönüm arazi üzerinde toplam 310 adet villa ve rezidanstan oluşan, Hilton Grup’un üst segment markası Curio’nun 85 odalı otelinin yer aldığı The BO Viera projesi hayata geçirilecek. Arazinin eğimi çok başarılı kullanılarak hiçbir konutun görünümünün kapanmayacak biçimde tasarlandı. Proje içerisinde restoran, cafe, süpermarket, deniz taksi, 1.2 kilometrelik çok uzun bir kıyı şeridi de yer alıyor. Bunlar dışında konut sahipleri kreş, paklık, çamaşır vb. tüm hizmetleri de alabilecek” dedi.

12 ay yaşanacak

Projenin bilhassa de 12 ay Bodrum’da yaşamak isteyenler tarafından tercih edildiğini lisana getiren Alp şunları söyledi: “Yerden ısıtmaya kadar tüm ayrıntılar mevcut. Havadan, karadan ve denizden ulaşılabiliyor. The BO Viera projesinde hayatın başlaması ile birlikte yeşil alan sulamasının deniz suyunu tatlı suya çevirerek yapılması planlanıyor. Ayrıyeten topraktan çıkan taşlar, meskenlerin dış cephesinde kullanılıyor. Birinci etabın satışlarının yüzde 95’i tamamlanmış durumda. Öteki etapların satışlarına başlandı. Teslim tarihi 2023 olarak belirlenen projede 2+1’den 5+1’e kadar değişen konutların fiyatları 3.950.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: