Finans

Yakın vakitte faizde indirim olmayacak

Para Siyaseti Konseyi faiz kararı açıklandı. Karar çabucak herkesin beklediği üzere faizlerde bir değişiklik yapılmaması istikametinde oldu.

Açıklamada evvel çıkan noktalar şöyle:

1-Hizmetler ve ilişkili dallardaki yavaşlama devam ediyor.

2-Yüksek kredi büyümesinin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz tesiri devam ediyor; lakin kredi büyüme suratında yavaşlama başladı.

3-İç talep, döviz kuru, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, enflasyon görünümünü olumsuz etkiliyor.

4-Enflasyonda kalıcı düşüşe yönelik göstergeler oluşana kadar sıkı para siyaseti duruşu kararlılıkla uzun bir süre sürdürülecek. Gerekmesi durumunda ek mali sıkılaşma yapılacak.

Konsey evvelki iki toplantısında faizlerde sert artışlar yapmıştı. Nominal faizler, enflasyonun manalı derecede üzerine çekilmiş ve gerçek faiz müspete geçmişti. Banka, bu adımlar ile önden yüklemeli ve dolgun iki artırımdan sonra enflasyonun nasıl reaksiyon göstereceğini izlemeye çekilmişti. Bugün faizde yeni bir oynama yapılmaması aslında bu tavrın bir gereğiydi. Yapılan açıklamada “uzun bir süre beklenmesi ve gerekirse yeni sıkılaşma yapılacak” denmesinin nedeni bu.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve birkaç ay sonra TCMB’nin faiz indirmeye başlayacağına yönelik raporların argümanlarına da bu yolla karşılık verilmiş oldu. PPK’nın az evvelki açıklaması bende, yılın birinci yarısında faizlerde mutlaka aşağı istikametli bir değişiklik yapılmayacağı, lakin yıl sonuna hakikat hafif bir gevşeme yapılabileceği kanaati oluşturdu.

Gerçek olarak bir faiz artışı yapılmamış olsa da; açıklama metninin havasında sıkılaştırma kokusu var. Açıklama güçlü ve ikna edici.

Artık Banka’dan, son aylarda güçlendirdiği algısını devam ettirmesi için, bu kelamların tersine bir hareket gelmemesini bekleyeceğiz.

Bader Arslan/Dünya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: