Haber

Yarasada ortaya çıkan yeni tehlike NeoCov! DSÖ’den beklenen açıklama geldi

Dünya koronavirüs pandemisiyle mücadele ederken Çinli bilim insanlarından korkutan bir açıklama gelmişti. Çinli bilim insanları, Güney Afrika’da keşfedilen NeoCov virüsünün yüksek bulaşma ve ölüm oranıyla ilgili bir uyarı yayınlamıştı. 

Çinli bilim insanlarının yüksek ölüm ve bulaşma hızına dikkat çektikleri NeoCov virüsü, yeni bir virüs değil. MERS-COV virüsüyle bağlantılı olduğu iddia edilen NeoCov özellikle 2012-2015 yılları arasında Orta Doğu’da keşfedilmiş ve küçük çaplı bir salgın yaratmıştı. Yapılan incelemelerde virüsün insanlarda koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 ile de benzerlik özellikler taşıdığı ortaya çıktı.

HENÜZ İNSANLARA BULAŞMADI

Bilim insanları, NeoCov’nin bir yarasa popülasyonunda keşfedildiğini söyleyerek henüz bu hayvanlar arasında yayıldığı belirtildi. BioRxiv web sitesinde yayınlanan önizlemede, NeoCov ve onun yakın akrabası PDF-2180-CoV’nin insanları enfekte edebileceğinden bahsedildi. Vuhan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi Biyofizik Enstitüsü’nden bilim insanlarına göre ise, virüsün insan hücrelerine sızabilmesi için sadece bir mutasyon yeterli.

DSÖ: DAHA FAZLA ARAŞTIRMA GEREKİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) beklenen açıklama geldi. India Today’de yer alan habere göre, DSÖ açıklamasında ‘Tespit edilen virüsün insanlar için risk oluşturup oluşturmayacağı sonucuna ulaşmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor’ denildi.

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu